Reklama
Wielki test o żywności

Bożonarodzeniowe słodkości krok po kroku

Dżem czy marmolada? Masło ogrzane czy z lodówki? Lukier czy polewa? Oto kilka prostych rad, które pozwolą uniknąć kulinarnej wpadki przy przygotowywaniu świątecznych wypieków.

Słodki, korzenny, z delikatną, pomarańczową nutą - zapach pierniczków  to jeden z najprzyjemniejszych świątecznych aromatów. Aby się nim cieszyć nie trzeba mieć szczególnych zdolności kulinarnych. Podajemy kilka prostych rad i przepisów, dzięki którym nawet początkujący kucharze będą mogli własnoręcznie przygotować słodkości.

Świąteczne pierniczki

Choć nazwa tych łakoci brzmi dumnie, tak naprawdę kryją się za nią zwykłe, kruche ciastka z dodatkiem aromatycznych przypraw.

Podstawowy przepis na pierniczki

Reklama
  •   3 szklanki mąki
  •   1 jajko
  •   1 żółtko
  •   1 szklanka cukru
  •   3 łyżeczki proszku do pieczenia
  •    opakowanie przyprawy do piernika, 2 łyżeczki cynamonu
  •    125 g margaryny
  •    ½ szklanki miodu
  •    2 łyżki kakao (jeśli chcesz, żeby pierniczki były ciemne)

Zanim przystąpisz do pracy pamiętaj:

 - jajka wyjmij z lodówki ok. pół godziny wcześniej, tak by zdążyły się ogrzać

 - kiedy przystępujesz do pracy masło powinno być zimne

 - mąkę, której użyjesz do pieczenia ciastek przesiej przez sitko

 - jajka wybij do osobnej miseczki, a nie bezpośrednio na pozostałe produkty. W ten sposób, jeśli jajka okażą się nieświeże, nie zmarnujesz pozostałych składników ciasta

Jak przygotować ciasto?

Na stolnicę wysyp mąkę i cukier. Dodaj zimną margarynę, pokrojoną na kawałki. W kopczyku z mąki i cukru zrób dłonią małe wgłębienie, wlej do niego jajka i miód. Dodaj pozostałe składniki.

Ciasto wyrób, zagniatając je do wewnątrz. Gotowe ciasto powinno mieć jednolitą konsystencję i nie kleić się do rąk.

Kulkę z ciasta włóż do lodówki na około pół godziny.

Po tym czasie rozwałkuj ciasto na stolnicy. Jeśli ciasto klei się do wałka lub stolnicy, posyp je cienką warstwą mąki.

Z rozwałkowanego ciasta wykrawaj ciasteczka za pomocą foremek. Pamiętaj, że im bardziej skomplikowane kształty wycinasz, tym grubsze powinno być ciasto (w przeciwnym razie drobne elementy tj. robi renifera czy skrzydła aniołka odłamią się). 

Jeśli chcesz powiesić ciastka na choince wytnij w nich małe otwory np. za pomocą zatyczki do długopisu.

Ciastka piecz przez ok. 20 min w piekarniku nagrzanym do 180 st.C.

Pierniczki się udały? Czas na piernik!


Jego przygotowanie może się okazać prostsze niż zrobienie pierniczków.

Przygotowuj takie same produkty, jakie były potrzebne do zrobienia ciastek (minus jedna szklanka mąki, plus szklanka mleka).

Masło rozpuść w garnku na wolnym ogniu.

Wszystkie produkty umieść w garnku i mieszaj,  stopniowo dodając mąkę. Kiedy masa jest gładka wlej ją do wysmarowanej margaryną, wysypanej bułką tartą tortownicy i włóż do piekarnika nagrzanego do temperatury ok. 150 st. C. Piecz 45-60 min (najlepiej sprawdzić patyczkiem czy ciasto już się upiekło).

Wyjęte z piekarnika ciasto pozostaw w chłodnym miejscu do ostygnięcia.

Kiedy ciasto jest już chłodne możesz wyjąć je z tortownicy, przekroić na pół i przełożyć dżemem lub masą.

Masz ochotę spróbować swoich sił i zrealizować trochę ambitniejszy przepis? Upiecz i udekoruj chatkę z piernika! Takie bajkowe ciasto z pewnością zachwyci domowników.

Zobacz jak zrobić chatkę z piernika

Jakie produkty wybrać?

Mąka: Do słodkich wypieków najlepiej użyj mąki tortowej lub pszennej.

Kakao: Jeśli do pierniczków dodajesz kakao, musi to być kakao do gotowania. Z takiego samego kakao możesz przygotować polewę, którą później ozdabisz ciasto. Kakao rozpuszczalne nie nadaje się do tego rodzaju przepisów.

Nadzienie: Jeśli nadzienie nakładasz "na zimno" nie ma większego znaczenia, jakiego rodzaju przetworów użyjesz, wystarczy zwrócić uwagę na to, żeby nie były zbyt rzadkie. Jednak jeśli nadziewane ciastka mają być zapiekane, najlepiej sprawdzi się marmolada lub gęste powidła.

Miód: Niektórzy twierdzą, że aromat miodu uwydatnia się w trakcie pieczenia. Dlatego do przygotowywania pierniczków najbezpieczniej użyć miodu wielokwiatowego. Miody takie jak  spadziowy czy gryczany w połączeniu z ciastem mogą mieć zbyt intensywny smak.

Problemy przy odmierzaniu?

Nasze babcie miewały w kuchni wagi kuchenne. My najczęściej musimy radzić sobie za pomocą szklanek, łyżek i łyżeczek. Kiedy odmierzamy nimi składniki warto pamiętać, że:

1 szklanka mieści ok. 250 ml płynu (wody, oleju, mleka)

1 szklanka to ok. 125 g mąki,  120 g cukru, 340 g miodu

3 łyżeczki deserowe równają się 1 łyżce

16 łyżek to objętość  1 szklanki

Na jedną szklankę mąki wsypujemy 1 łyżeczkę proszku do pieczenia (tutaj trzeb zachować szczególną ostrożność, od nadmiaru proszku może rozboleć brzuch).

Dodałaś trochę za dużo mąki, cukru czy mleka? Raczej nie ma powodów do paniki. Kuchnia to nie apteka,  a nasze babcie mimo posiadania wag kuchennych najczęściej odmierzały proporcje "na oko".

Dekoracje czyli jak zatuszować wpadkę

Lukier, polewa, ozdoby to nie tylko ładne zwieńczenie naszych kulinarnych wysiłków.  To też niezawodny sposób, żeby zamaskować wszelkie przypalenia, uszczerbienia i inne wpadki, które wcześniej przydarzyły  się  wypiekom.

Czarno - biała klasyka: polewa i lukier

Czekoladowa polewa i lukier królewski to dwa najprostsze i najpopularniejsze sposoby ozdobienia ciasta.

Do przygotowania polewy potrzeba:

  •   3 łyżki kakao
  •   2 łyżki masła
  •   2 łyżki cukru
  •   odrobina mleka

Masło roztop w garnku. Kakao rozpuść w odrobinie mleka, rozpuszczone wlej do garnka z masłem. Dodaj cukier. Mieszaj, aż do  uzyskania jednolitej masy. Gdy nieco przestygnie możesz zacząć dekorować ciasto.

Najbardziej znanym rodzajem lukru jest lukier królewski, przygotowywany z białek. Niektórzy twierdzą, że ta dekoracja ma delikatny posmak jajek. Aby pozbyć się tego niezbyt przyjemnego aromatu, do lukru wystarczy dodać odrobinę cukru waniliowego.

Składniki potrzebne do przygotowania lukru:

  • 2 białka z jajek
  • Ok. 1,5 szklanki cukru pudru
  • Odrobina soku z cytryny
  • Łyżeczka cukru waniliowego

Wszystkie produkty umieść w naczyniu i utrzyj na gęstą masę.

Zobacz jak udekorować ciastka lukrem

Lukier się udał? Czas na kolejny krok!

Masa cukrowa, to po prostu lukier wzbogacony o żelatynę i glukozę. Masę cukrową najlepiej wykorzystywać do dekoracji dużych powierzchni np. oblewania całych ciast. Jest plastyczna więc osoby o zdolnościach manualnych mogą spróbować wykonać z niej np. gwiazdki, śnieżynki, bałwanki i inne ozdobne kształty.

Do jej przygotowania potrzebujesz:

  • pół kg cukru pudru
  • ¾ szklanki wody
  • 100 g glukozy spożywczej
  • 4 łyżeczki żelatyny

Żelatynę rozpuść w gorącej wodzie, dodaj glukozę, wymieszaj. Kiedy masa przestygnie, stopniowo dodawaj cukier puder, aż do uzyskania konsystencji ciasta. Jeśli zrobiłaś zbyt dużo masy, zawiń ją w folię spożywczą i schowaj do lodówki.

Zobacz jak zrobić dekoracje z masy cukrowej

Jak i czym dekorować?

Jeśli chcesz uzyskać jednolitą powierzchnię, polewę lub lukier najlepiej rozprowadzać szpatułką bądź szerszą stroną ostrza noża,

Precyzyjne wzroki zaś wykonujemy pędzelkiem, a detale patyczkiem. W trakcie dekorowania dobrze mieć pod ręką kubeczek z ciepłą wodą, w którym możemy oczyścić nasze narzędzia.

Aby bałagan nie był większy niż musi być...

Ciastka, które chcemy udekorować układamy na stolnicy, blacie lub desce wyłożonej folią spożywczą. Kiedy polewa wyschnie, wystarczy że zdejmiesz i wyrzucisz folię. Nie będziesz musiała już szorować pobrudzonej lukrem czy polewą stolnicy.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy