Wspomagajmy rozwój mózgu dziecka

Artykuł sponsorowany

Mózg to organ rozwijający się od początku życia dziecka. W jaki sposób możemy wpłynąć pozytywnie na jego rozwój?

article cover
.

Dziecko każdego dnia poznaje otaczający je świat i próbuje odkryć zależności pomiędzy dziejącymi się zdarzeniami. W początkowym okresie życia, ważna jest rutyna i powtarzający się rozkład dnia, dzięki temu zapewniamy mu poczucie bezpieczeństwa. Mimo to, warto zadbać o urozmaicenie podejmowanych czynności, np. po obiedzie jednego dnia pobawmy się z dzieckiem w domu, innego wyjdźmy na zewnątrz. Mówmy do niego jak najwięcej, czytajmy mu, opowiadajmy, wskazujmy przedmioty.

Małe dziecko bardzo wcześnie zaczyna rozumieć znaczenie powtarzanych często słów. Umiejętność tę ćwiczy jeszcze przez długie miesiące. Słuchanie to dla niego doskonały wstęp do nauki mowy. Warto je stymulować, niech poznaje świat różnymi zmysłami, na przykład poprzez zabawki edukacyjne czy książeczki, które pobudzają wiele z nich. Rozwiązujmy z pociechami łamigłówki, kolorowanki, wszystko, co rozwinie mózg i zachęci je do kreatywnego myślenia. Warto wprowadzić nawyk codziennego czytania książek.

Właściwa dieta

Dieta dla dziecka jest bardzo ważna! Istotne jest, by była zbilansowana i urozmaicona. Mózg to jeden z najbardziej energochłonnych organów, dlatego do prawidłowego rozwoju potrzebuje odpowiednich składników odżywczych.  Do najważniejszych należą kwasy omega-3, które obecne są w tłustych morskich rybach.

.

W jadłospisie dziecka nie powinno zabraknąć również jajek, zbóż i orzechów. Nie zapomnij też o żelazie, które poprawia koncentrację i wydajność mózgu oraz ułatwia transportowanie tlenu do komórek mózgu. W posiłkach powinien znaleźć się również cynk, który bierze udział w procesie zapamiętywania.

Dbajmy o to, by nasze dziecko jadło śniadanie, a jego dieta nie zawierała przetworzonej żywności. Podstawą zrównoważonego jadłospisu jest również właściwe nawodnienie. Pijąc Muszyniankę dostarczymy dodatkowo organizmowi minerałów, takich jak magnez, sód czy potas.

Codzienna aktywność

Zadbajmy o aktywność fizyczną każdego, która pozytywnie wpływa na pracę mózgu, dotleniając go. Ruch poprawia przepływ krwi, wspiera zdolności poznawcze, stymuluje aktywność komórek nerwowych. Jednocześnie dziecko powinno mieć też wystarczającą ilość czasu na odpoczynek, który pozwoli na regenerację.

.
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas