Reklama

Popraw koncentrację nastolatka!

Wielkimi krokami zbliża się koniec roku szkolnego, a co za tym idzie, wystawianie ocen. Będzie to dla wielu uczniów czas wytężonej pracy umysłowej. Dzisiaj przychodzimy z pomocą, radząc, w jaki sposób możesz pomóc swoim dzieciom poprawić ich koncentrację.

Na efektywną i szybką naukę składa się kilka czynników. Pośród nich znajduje się, między innymi, wspomniana wcześniej koncentracja. Gdy jej zabraknie, dzieci mogą godzinami bezsensownie przewracać kartki swoich notatek, tak naprawdę nie wiedząc, czego się uczą. To właśnie ona pozwala skupić się na jednym zadaniu i w pełni mu poświęcić, a nauka jest efektywna.

Właściwe przygotowanie

Do przyswajania nowego materiału trzeba się odpowiednio przygotować. Dlatego w pierwszej kolejności, wspólnie z nastolatkiem, przygotuj pomieszczenie, w którym będzie się uczyć. Pozbądźcie się rozpraszaczy, które oddziałują na takie zmysły, jak wzrok czy słuch. Przed przystąpieniem do nauki, zamknijcie okno, wyłączcie telewizor i radio, a telefon wyciszcie lub zanieście do innego pokoju. Twojemu dziecku trudno będzie się uczyć, jednocześnie myśląc o innych rzeczach, dlatego dobrze, aby się wcześniej wyciszyło. Warto też uczulić pozostałych domowników, aby mu nie przeszkadzali.

Jeśli nie jesteś w stanie całkowicie wyciszyć otoczenia, Twoja pociecha może skorzystać ze stoperów. Nie zapomnij też o posiłku przed nauką. Zapobiegnie to rozpraszaniu przez ewentualne zapachy z kuchni czy uczuciu głodu. Podjadanie w czasie uczenia się również może dekoncentrować.

Reklama

Wskaż motywację

Podstawą motywacji jest znalezienie sensu i celu w edukacji. Jeśli dziecko będzie wiedziało, po co się uczy, łatwiej mu będzie się skłonić do siedzenia nad książkami i nieprzerywania tej czynności. Dlatego warto, by nasz podopieczny zainteresował się tym, co znajduje się w materiałach, z których czerpie wiedzę. Ciekawość przedmiotu zwiększy też jego koncentrację.

Istotne są również regularne przerwy. Naukowcy twierdzą, że nasz umysł jest w stanie koncentrować się przez 60 minut, a następnie potrzebuje przerw, które nie powinny być zbyt długie, by nasz organ się nie rozleniwił. Niektórzy wolą uczyć się kilka godzin i dopiero na dłużej przerwać tę czynność. Dlatego niech Twoje dziecko eksperymentuje i sprawdzi, które rozwiązanie jest dla niego najlepsze.

Ruch też jest ważny!

Kolejny czynnik to aktywność fizyczna. Bieganie, jazda na rowerze czy spacer, pozwolą dotlenić organizm Twojej pociechy, dzięki czemu zwiększy się jej koncentracja i efektywność nauki. Nie zaszkodzi także kilka ćwiczeń wykonanych podczas przerwy.

Innym ważnym elementem jest wiedza na temat pory dnia, w czasie której dziecku najlepiej się uczy. Jeśli wiemy, że najszybciej i najsprawniej przyswaja wiedzę rano, niech nie odkłada nauki na później. Koniecznie powinno także rozłożyć materiał w taki sposób, by nie denerwować się, że nie zdąży przerobić jego całości.

Ćwiczenia koncentracji i prawidłowa dieta

Twoje dziecko może ćwiczyć koncentrację na wiele sposobów. Jednym z nich jest gra w memory, szachy czy rozwiązywanie różnego rodzaju łamigłówek. Innym sposobem jest liczenie wspak w myślach od 100 do 1.

Kluczowym elementem, również wpływającym na koncentrację, jest zbilansowana i pełnowartościowa dieta. Na pracę mózgu pozytywnie wpływa m.in. jedzenie brokułów, roślin strączkowych, ryb i orzechów. Równie istotne jest właściwe nawodnienie i odpowiednia dawka snu, które sprawiają, że mózg jest bardziej aktywny. Gdy nastolatek śpi, przetwarza informacje, które dotarły do niego w czasie dnia. Bez odpoczynku może mieć obniżoną zdolność do koncentracji. Natomiast, aby uzupełnić niedobory płynu w organizmie, zadbajmy, by dziecko zawsze miało dostęp do butelki naturalnej wody mineralnej, takiej jak Muszynianka.


.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy