Żeby gardło nie bolało

Nadeszła jesień, a wraz z nią pora przeziębień. Warto zatroszczyć się swoje zdrowie. Poznaj naturalne metody, które złagodzą lub całkowicie wyeliminują ból gardła.

Gdy boli cię gardło nie pij alkoholu
Gdy boli cię gardło nie pij alkoholuPicsel123RF/PICSEL

Koniecznie nawilżaj

Ból gardła świadczy o rozwijającym się stanie zapalnym. Nie należy go lekceważyć. Od razu zacznij działać. Domowy rosół rozgrzeje i wspomoże organizm w walce z wirusami. Dużo pij, by nawilżyć wysuszoną śluzówkę. Woda mineralna, herbatka ziołowa, sok malinowy nawilżą podrażnione gardło. Pokój, w którym śpisz, wietrz przynajmniej raz dziennie (nawet w mroźny dzień). Dodatkowo używaj nawilżacza powietrza. Uwaga! Gdy ból gardła nie mija po trzech dniach, towarzyszy mu gorączka, konieczna jest wizyta u lekarza.

3 domowe metody naturalne

Ziemniaki

Metoda stosowana jeszcze przez nasze prababcie. Ziemniaki ugotuj, ugnieć, papkę zawiń w bawełnianą ściereczkę. Owiń gardło.

Tymianek

Ma działanie przeciwzapalne i przeciwbakteryjne. Łyżkę ziela zalej szklanką wrzątku, przykryj i odstaw na 10 min. Przecedź, wymieszaj z łyżeczką oliwy. Płucz gardło.

Czarny bez

Łagodzi ból i stan zapalny. W przypadku bólu gardła warto sięgnąć po tabletki do ssania, syrop albo po herbatki z kwiatu czarnego bzu.

Wypróbuj

Domowa płukanka: Skutecznym lekiem na ból gardła, jest... soda oczyszczona. Łyżeczkę proszku wystarczy rozpuścić w szklance ciepłej wody i płukać gardło 3-4 razy dziennie przez krótką chwilę. Kurację stosuj przez kilka dni.

Jeśli ból będzie się nasilał

W czasie infekcji gardła trzeba oszczędzać je i chronić przed podrażnieniami błonę śluzową. Najlepiej zrezygnować wtedy z palenia papierosów (albo przynajmniej je ograniczyć) oraz picia alkoholu. Nie należy sięgać również po bardzo ostre dania, które zawierają mocne przyprawy, np. paprykę czy pieprz.

Świat kobiety
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas