Reklama

Dziecko na wakacjach – podstawy bezpiecznych zachowań

Rodzice wiedzą, że mając dzieci, zwłaszcza takie w wieku przedszkolnym, muszą mieć oczy dookoła głowy. Nawet jeśli na co dzień nic nie jest w stanie cię zaskoczyć, jadąc na wakacje musisz być jeszcze bardziej czujny. Jak zachować ostrożność podczas urlopu z dzieckiem?

Ochrona przed słońcem

Nieważne, czy wraz z całą rodziną jedziesz na Mazury, nad morze czy w góry. W lecie ostre słońce może dokuczać wszędzie, dlatego ważne jest, by ochronić delikatną skórę malucha przed poparzeniem oraz udarem cieplnym.

W tym celu, oprócz nakrycia głowy, które zapobiegnie przegrzaniu, obowiązkowym elementem każdego wyjścia powinien być krem z filtrem. Im mniejsze dziecko, tym ochrona przed promieniowaniem ultrafioletowym powinna być lepsza. W przypadku maluchów lepiej wyposażyć się w specjalistyczny krem dostępny w aptece, który będzie odpowiedni dla ich delikatnej skóry. Starsze pociechy dobrze smarować drogeryjnym kosmetykiem z filtrem SPF o faktorze 50+.

Reklama

Dziecko starannie nakremuj nim wyjdziesz z pokoju hotelowego, najlepiej około pół godziny przed wystawieniem maluszka na słońce. Warstwą kosmetyku dokładnie pokryj całe jego ciało - od palców stóp aż po płatki uszu, pamiętając, by co 2-3 godziny powtarzać smarowanie. Nie zapominaj także, że poziom ochrony spada znacząco po kąpieli, i to nawet w przypadku produktów wodoodpornych.

Wysokie temperatury wiążą się również z odwodnieniem, dlatego w czasie upałów lepiej zadbaj o odpowiednie zapasy wody. Nawet jeśli dziecko nie jest chętne do picia, staraj się regularnie je nawadniać - w czasie dobrej zabawy malec sam może o tym nie pamiętać. Pamiętaj, że zwłaszcza w odległych i egzotycznych destynacjach niewskazane jest podawanie dziecku "kranówki"! Zaopatrz się więc w wodę butelkowaną lub przegotowaną! Nie podawaj też dziecku zimnej wody. O wiele zdrowsza będzie ta w temperaturze pokojowej.

Jeśli nie chcesz mojej zguby...

Piknik rodzinny, zatłoczona plaża, przesiadka na dworcu czy przepełnione lotnisko w godzinach szczytu - w takich miejscach wystarczy sekunda, by stracić pociechę z oczu. Choć powinieneś robić wszystko, by tak się nie stało, lepiej zawczasu przygotować siebie i dziecko na taką ewentualność.

Jeśli udajesz się z dzieckiem na wyjazd lub imprezę masową, włóż mu przynajmniej do kieszeni kartkę ze swoim numerem telefonu (możesz mu też zapiąć na nadgarstku opaskę lub bransoletkę ze swoimi danymi kontaktowymi). Nie każdy jednak wpadnie na to, by sprawdzić, co maluch ma na ręce. W takich sytuacjach przydatna jest zwykła biała koszulka, na której markerem napiszesz choćby swój numer telefonu.

Ważnym jest, by przed podróżą porozmawiać z pociechą i wytłumaczyć jej, jak powinna się zachować, gdy się zgubi, oraz kogo i w jaki sposób ma w takiej sytuacji poprosić o pomoc. Uczul dziecko, by trzymało się blisko ciebie, zwłaszcza w zatłoczonych miejscach, a także nie brało żadnych rzeczy od obcych. Warto je też nauczyć najważniejszych numerów alarmowych.

Zwierzęta i rośliny

Ciekawe świata maluchy lubią dotykać zwierząt czy poznawać otoczenie wkładając do buzi liście czy kamienie. Jednak na takie eksplorowanie nie powinniśmy im pozwolić. Wiele dzikich (lub półdzikich) zwierząt może nie tylko pogryźć naszą pociechę, ale także zarazić ją niebezpieczną chorobą odzwierzęcą (zoonozą).

Za najgroźniejsze uważa się obecnie toksoplazmozę, leptospirozę czy toksokarozę. Nie można także zapominać, że dzikie czy bezpańskie zwierzęta mogą chorować na wściekliznę.

Równie niebezpieczne jak zwierzęta mogą być także rośliny. Nawet te rosnące w Polsce (jak konwalia majowa, blekot pospolity, wilcza jagoda czy cis) mogą doprowadzić do zgonu. Z tego powodu lepiej nie pozwalać dziecku na zabawę przypadkowymi liśćmi, owocami czy pędami roślin.

Pod żadnym pozorem nie zgadzajmy się także, by dziecko samodzielnie zbierało grzyby! Niebezpieczne, a już na pewno uciążliwe, są także rozmaite owady - komary, muchy czy kleszcze. Zabezpieczmy przed nimi wszystkich członków rodziny, korzystając z adekwatnych do ich wieku środków odstraszających, ochronnego ubrania czy moskitier. Dzieci powinniśmy także chronić przed użądleniem pszczół i os.

Sytuacje kryzysowe i złote zasady

Przygotuj się również na różne sytuacje kryzysowe. Jadąc gdziekolwiek z pociechą zawsze miej ze sobą odpowiednio wyposażoną apteczkę, w której znajdą się niezbędne leki, środki opatrunkowe oraz przyrząd do usuwania kleszczy. Pamiętaj również o odpowiednim zabezpieczeniu przeciwko ukąszeniom. To ważne szczególnie w przypadku maluchów, które nie mogą stosować środków przeznaczonych dla dorosłych.

Ważne jest również przestrzeganie tzw. "złotych zasad" w czasie wypoczynku. Oprócz pilnowania czasu spędzonego na słońcu, dziecko powinno wiedzieć, jak bezpiecznie zachować się w lesie oraz nad wodą. Mniejsze pociechy należy także uczulić, by nie zbliżały się do brzegu bez opieki któregoś z rodziców.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy