NTM – wstydliwa dolegliwość, która dotyczy nie tylko kobiet

Jeden na czterech mężczyzn po 40. roku życia zmaga się z dolegliwościami związanymi z nietrzymaniem moczu. Wielu pacjentów kwalifikujących się do regularnego leczenia, odwleka pierwszą wizytę u lekarza. Powodem rezygnacji z walki o zdrowie i komfort jest poczucie wstydu i zakłopotania.

Aby cieszyć się życiem, bez względu na dolegliwości, należy poznać kilka prostych zasad
Aby cieszyć się życiem, bez względu na dolegliwości, należy poznać kilka prostych zasad123RF/PICSEL

Tymczasem, podjęcie odpowiednich kroków i zabezpieczenie się na wypadek NTM pozwala na nieograniczoną aktywność w życiu społecznym. Jak sobie pomóc?

Przyczyny inkontynencji u mężczyzn

Aby poprawnie zapobiegać dolegliwości, kwestią priorytetową jest dokładne ustalenie jej podłoża. W przypadku mężczyzn do najczęstszych przyczyn NTM należą: efekty uboczne stosowanych leków moczopędnych, zwiększających ryzyko gubienia moczu, infekcje i zakażenia układu moczowego, zmiany wielkości lub ingerencja chirurgiczna w obrębie prostaty, nadwaga, cukrzyca lub choroby zwyrodnieniowe układu nerwowego. Coraz częstszym powodem występowania inkontynencji u panów w średnim wieku jest siedzący tryb pracy, który - podobnie jak w przypadku nadwagi - zwiększa ryzyko długotrwałego nacisku na pęcherz, a co za tym idzie, osłabia okalające go mięśnie. Warto pamiętać o tym, że większość mężczyzn zmaga się z lekkim stadium nietrzymania moczu, dlatego długotrwałe zwlekanie z wizytą u lekarza i podjęciem leczenia może w perspektywie czasu prowadzić do coraz poważniejszych dolegliwości związanych z mikcją.

Przełam wstyd, zachowaj kontrolę

Wielu mężczyzn zmagających się z NTM odczuwa paniczny strach przed spotkaniami towarzyskimi, wspólnymi zabawami z dziećmi i aktywnością na świeżym powietrzu. Do momentu wystąpienia pierwszych objawów potrafili doskonale kontrolować każdy aspekt swojego życia. Aż w końcu - na skutek postępującego wieku, operacji lub pogorszenia stanu zdrowia - muszą stawić czoła nowej, niezbyt przyjemnej sytuacji. Panowie, którzy mierzą się z pierwszymi objawami inkontynecji powinni, przede wszystkim, znaleźć sojuszników - dzięki doświadczeniu innych, mogą czerpać szeroką wiedzę o nietrzymaniu moczu i podejmować specjalistyczne środki zapobiegawcze. Możesz się zdziwić, jak wielu twoich znajomych podziela twój los i obawy! Niezmiernie ważnym elementem walki z dolegliwością jest szczera rozmowa z najbliższymi. To oni w pierwszej kolejności powinni zaoferować wsparcie i pomoc medyczną. Gdy wykonasz pierwszy krok, zobaczysz jak szybko i sprawnie odnajdziesz właściwe rozwiązanie. Kolejnym etapem, z którym przyjdzie ci się zmierzyć, będzie wizyta u lekarza. Aby swobodnie przebrnąć przez wywiad z urologiem, dokładnie przygotuj się rozmowy - ustal, od jak dawna pojawia się dolegliwość i z jakim natężeniem nietrzymania moczu się zmagasz, jakie przebyłeś choroby lub operacje. Proste pytania, na które odpowiesz sobie przed wizytą, zaoszczędzą ci nerwów i niepotrzebnego skrępowania.

NTM i życie towarzyskie - jak się zabezpieczyć?

Nietrzymanie moczu sprzyja poważnym, społecznym konsekwencjom. Zmęczeni codziennym wyścigiem z czasem i fizjologią mężczyźni, sukcesywnie wycofują się z życia towarzyskiego. Dolegliwość potrafi skutecznie zdezorganizować życie aktywnych dotąd osób, zmuszając ich do ograniczenia lub całkowitego rezygnowania z funkcjonowania w społeczeństwie. Aby nie dopuścić do izolacji (a w skrajnych przypadkach do głębokiej depresji) osób zmagających się z NTM, wystarczy wdrożyć kilka podstawowych zasad i rytuałów, dzięki którym każdy poczuje się pewniej w nowych, krępujących okolicznościach.

Po pierwsze - przygotuj swój zestaw na wyjścia. Zadbaj o to, by w twojej torbie lub plecaku znalazły się specjalistyczne wkłady o wysokiej chłonności, które zabezpieczą bieliznę przed niechcianą plamą i które szybko możesz wymienić na nowe, jeśli tylko nadarzy się okazja. Pamiętaj o zapasie świeżej bielizny - przyda się w podprogowych sytuacjach, oraz o nawilżonych chusteczkach - pomogą dyskretnie utrzymać higienę, nawet w najmniej sprzyjających warunkach. Świadomość, że "zestaw ratunkowy" jest pod ręką doda ci pewności siebie.

Po drugie - planuj z wyprzedzeniem. Szykuje się duże przyjęcie, zjazd rodzinny lub towarzyskie spotkanie z kumplami w pubie? Nie chciałbyś zawieść swoich dzieci i wnucząt, odmawiając udziału we wspólnej wycieczce? Przygotuj zapas profesjonalnych produktów ochronnych, zlokalizuj wcześniej położenie najbliższych toalet i staraj się z nich korzystać jak najczęściej, nawet, gdy nie do końca jesteś pewny, że nadszedł odpowiedni czas. Regularne opróżnianie pęcherza pomoże ci zachować spokój umysłu.

Po trzecie - ćwicz mięśnie. Ten przyjemny środek zapobiegawczy możesz stosować praktycznie wszędzie - w domu, w pracy, podczas jazdy samochodem. Wzmacnianie struktur wokół pęcherza moczowego przyniesie efekty już po kilku tygodniach, ale musisz pamiętać o systematyczności!

Po czwarte - pij i unikaj czynników ryzyka. Najlepszym rozwiązaniem dla panów z NTM jest rezygnacja z dużych ilości moczopędnych alkoholi, kawy lub herbaty. Zamiast nich, należy jak najczęściej popijać wodę mineralną, która sprawia, że mocz jest bardziej rozcieńczony i równocześnie mniej podatny na wytwarzanie przykrego zapachu. Pod żadnym pozorem nie ograniczaj przyjmowania zdrowych płynów, to najprostsza droga do odwodnienia i poważnych konsekwencji zdrowotnych.

Właściwy plan i szczere, racjonalne spojrzenie na dolegliwości, pomoże wszystkim borykającym się z nietrzymaniem moczu prowadzić normalny tryb życia. Zachowując podstawowe środki higieny, stworzymy sobie optymalny komfort, bez konieczności usuwania się na margines życia społecznego.

.
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas