Gładka cera bez krostek i grudek

Proste zabiegi, dobrze dobrane preparaty i… konsekwencja – oto skuteczny kosmetyczny plan.

Aby cera była gładka i zdrowa należy pamiętać o jej dokładnym oczyszczaniu
Aby cera była gładka i zdrowa należy pamiętać o jej dokładnym oczyszczaniuPicsel123RF/PICSEL

3 pełne kuracje na najczęstsze zmiany

Gęsia skórka

Żołtawe grudki na ramionach i udach to rogowacenie okołomieszkowe. Zwykle jest efektem niedoboru wit. A i... braku słońca. Dlatego zanim znów zacznie przyświecać, działajmy!


Złuszczamy skórę pilingami gruboziarnistymi, z kwasami AHA lub... wykorzystajmy sól kuchenną. Róbmy to dwa razy w tygodniu, a naskórek szybko się odnowi.

Na noc stosujemy preparaty apteczne na zrogowacenia. Zawierają dużo mocznika - ta substancja zmiękcza skórę i redukuje jej rogowacenie.

Wybieramy balsamy z wit. A i mocznikiem (urea). Intensywnie nawilżają, łagodzą szorstkość i suchość. Stosujmy po każdym myciu.

Robimy okłady z siemienia lnianego. Raz w tyg. rozgotowaną papką okładamy skórę, owijamy folią. Zmywamy po 15 min.

Wzbogacamy dietę w produkty z wit. A (np. marchew, natka, szpinak, morele, pomidory).

Trądzik różowaty

Czerwone krostki na policzkach to przypadłość pań z cerą naczynkową i jasnym fototypem. Trądzik pojawia się po 30. r. ż, ale nasila się w okresie menopauzy.

Delikatnie oczyszczamy cerę preparatami bez detergentów (np. dla alergików). Zalecane są emulsje do stosowania bez wody i płyny micelarne (zastępują też tonik).

Do codziennej pielęgnacji włączamy kremy na dzień i na noc do skóry z trądzikiem różowatym (lub cerą naczynkową). Zapobiegają nasilaniu się krostek i działają wzmacniająco na naczynka.

Łagodzimy rumień, nakładając dwa razy w tygodniu maseczkę obkurczającą naczynka (np. z kasztanowcem, rutyną z serii naczynkowych). Zawarte w niej składniki skutecznie zwiększają też odporność cery na niekorzystne czynniki zewnętrzne (np. wiatr).

Pojedyncze zmiany maskujemy korektorem o zielonkawej barwie (ale nie antybakteryjnym!). Można też używać kremów CC na naczynka - zastępują kosmetyk na dzień oraz lekki podkład. Mają wysoki filtr i dobrze neutralizują rumień.

Unikamy kosmetyków z alkoholem i rozgrzewających, a także kawy, mocnych przypraw oraz sauny.

Stosujemy specjalne maści i leki na trądzik różowaty przepisane przez dermatologa.

Trądzik dorosłych

Na zaognione i ropne krostki narzekają też panie z cerą tłustą, które dawno skończyły naście lat. Winą za to obarcza się m.in. zaburzenia hormonalne i stres.

Dbamy o higienę skóry, oczyszczając ją preparatami antyłojotokowymi (bez alkoholu!). Takim tonikiem przecieramy szyję, dekolt i plecy - tu często występuje trądzik dorosłych.

Sięgamy po specjalne kremy do cery dojrzałej z niedoskonałościami. Ograniczają one wydzielanie łoju i rozwój stanów zapalnych, działają też przeciwzmarszczkowo.

Pojedyncze zmiany zaleczamy żelem punktowym lub koncentratem.

Krostki tuszujemy antybakteryjnym korektorem lub matującą bazą.

Korzystamy ze specjalistycznych pilingów w gabinecie. Działają złuszczająco i odnawiająco. O ich doborze zdecyduje dermatolog lub specjalista medycyny estetycznej.

Naj
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas