Jaka cera, takie oczyszczanie

Dbałość o skórę zaczyna się od jej oczyszczania. Dobrze dobrany demakijaż i tonizacja sprawią, że cera będzie promienna i łatwiej wchłonie składniki zawarte w kremie. Przedstawiamy najnowsze techniki odświeżania twarzy.

Chcesz mieć ładną cerę? Nigdy nie śpij w makijażu
Chcesz mieć ładną cerę? Nigdy nie śpij w makijażu123RF/PICSEL

Prawidłowo oczyszczana skóra dłużej pozostaje młoda, twierdzą kosmetolodzy. Według nich sposób, w jaki wykonujemy ten zabieg, jest równie ważny jak kosmetyki, których używamy do demakijażu i tonizacji. Prezentujemy więc różne metody oczyszczania, m.in. z użyciem japońskiej gąbki konjac oraz myjącego pudru. Podpowiadamy też, jak dobierać preparaty w zależności od cery i kiedy je stosować.

Do dyspozycji mamy m.in. wody termalne, żele, płyny micelarne i olejki do demakijażu. Jeśli mimo to nasza skóra coraz częściej jest podrażniona, to znak, że potrzebuje dokładniejszych zabiegów. Dlatego hitem stały się także w Polsce soniczne szczoteczki, które docierają nawet do głębokich porów i są sześć razy skuteczniejsze niż manualne oczyszczanie.

Poranny rytuał skuteczne i szybkie odświeżanie

Pobudka dla skóry

Nie ma potrzeby, żeby dokładny demakijaż powtarzać rano, jeśli wieczorem starannie oczyścimy twarz z make-upu, kurzu itd. Według kosmetologów, rano, po przebudzeniu, wystarczy jedynie odświeżyć cerę, aby usunąć nadmiar sebum, które mogło odłożyć się w ciągu nocy.

Jak dobrać odpowiedni preparat

Idealna dla każdej skóry, także wrażliwej, jest woda termalna w sprayu. Zawiera ona składniki mineralne (wapń, magnez i potas) kojące podrażnienia. Spryskanie twarzy działa jak delikatny masaż nawilżający, zamieniając poranną pobudkę w miły rytuał. Zwilżoną twarz można delikatnie oklepać palcami od dołu ku górze, aby pobudzić mikrokrążenie. Po dwóch minutach przykładamy do skóry chusteczkę, która osuszy cerę i zapobiegnie odparowaniu wody. Wodę termalną możemy zastąpić płynem micelarnym lub wodą różaną. Jest ona szczególnie polecana do odświeżania cery dojrzałej, bo ma właściwości nawilżające i odmładzające, wzmacnia też barierę ochronną naszej skóry.

Tonizacja

Tonik doskonale przygotowuje skórę do przyjęcia kremu na dzień, gdyż nadaje jej odpowiednią kwasowość. Oprócz preparatów do każdej cery, mamy do wyboru wyspecjalizowane toniki do skóry naczynkowej, tłustej czy przesuszonej. Warto po nie sięgnąć, jeśli cera tego wymaga, bo są wzbogacone dodatkowymi składnikami, np. matującymi albo kompleksem wzmacniającym naczynka.

Przepis na domowy tonik:

Do cery mieszanej: dwie łyżeczki sypkiej zielonej herbaty zalej 250 ml przegotowanej wody o temp. ok. 80 st.C i zaparz. Gdy się przestudzi, przecedź przez sitko do szklanej butelki. Złagodzi podrażnienia. Do cery dojrzałej: zmiksuj pęczek natki pietruszki i zalej szklanką gorącej wody. Gdy ostygnie, dodaj łyżeczkę soku z cytryny. Przechowuj w lodówce trzy dni.

Jak dodać cerze blasku?

Po porannym odświeżeniu twarzy wykonaj kilka głębokich wdechów i wydechów. Na wdechu uciśnij opuszką wskazującego palca punkt energetyczny na wysokości lewego ucha, przy końcu policzka. Znajdujący się tam receptor odpowiada za rozświetlenie cery. Uciskaj go przez dziesięć sekund.

Ważne wieczorem perfekcyjny demakijaż

Czego pragnie twoja skóra

Nawet jeśli nie nakładałyśmy w ciągu dnia makijażu, wieczorem warto skórę bardzo dokładnie oczyścić. Kurz, miejski pył czy dym z papierosów itd. są siedliskiem wolnych rodników, które przyspieszają starzenie się skóry. Pozbywając się ich, umożliwimy skórze oddychanie. Przygotujemy ją też na nocną dawkę odżywczych kosmetyków.

Cera sucha lub dojrzała

Przy jej oczyszczaniu doskonale sprawdzi się najnowszy hit - upiększający olejek micelarny z olejkiem z kamelii. Usuwa on również wodoodporny makijaż oczu. Szczególnie polecamy też mleczka oraz kremowe emulsje, najlepiej ze składnikami lipidowymi. Ich delikatna konsystencja zapobiega podrażnieniom przy aplikacji preparatu. Tego typu kosmetyki zawierają nawilżacze oraz witaminy np. C i E, które już na etapie oczyszczania pielęgnują cerę.

Cera wrażliwa

Warto stosować do niej kosmetyki hipoalergiczne (emulsje i płyny micelarne), wzbogacone substancjami kojącymi podrażnienia, takimi jak pantenol i alantoina. Jeśli mamy skłonność do rozszerzonych naczynek, najlepsze będą preparaty np. z wyciągiem z żurawiny i witaminą K, które obkurczają naczynka. Unikamy pianek i żeli.

Cera tłusta i mieszana

Żele ze składnikami matującymi lub peelingującymi dokładnie usuną nadmiar sebum. Wart wypróbowania jest też puder myjący, np. z kwasem salicylowym, który oczyszcza i zmniejsza pory.

Zabieg w domu, efekt jak w gabinecie

Nie masz czasu na gruntownie oczyszczające skórę zabiegi u kosmetyczki? Możesz uzyskać podobny rezultat dzięki akcesoriom do domowego użytku, opartym na nowoczesnych technologiach. Do wyboru mamy wibrujące szczoteczki i soniczne aparaty, opracowane z udziałem dermatologów. Elektryczne szczoteczki (na baterie) działają kilka razy skuteczniej niż zwyczajne mycie twarzy z użyciem żelu. W ciągu minuty perfekcyjnie usuwają makijaż i zanieczyszczenia z policzków, strefy T i podbródka. W zależności od zastosowanej technologii, mogą wykonywać od 400 obrotów na minutę aż do 60 tys. mikroruchów na sekundę!

Masują skórę i delikatnie złuszczają martwy naskórek, doskonale przygotowując cerę do nawilżania. Soniczny masażer z silikonowymi wypustkami zaledwie w minutę usuwa wszelkie zanieczyszczenia i złuszcza stary naskórek. Dzięki falom sonicznym, które pulsują 8 tys. razy na minutę, wypustki perfekcyjnie oczyszczają skórę. Tym samym urządzeniem masujemy skórę po nałożeniu kremu.

Wybierz technikę oczyszczania

Tradycyjny demakijaż

Aby oczyścić cerę płynem micelarnym, wystarczy nasączyć nim płatek kosmetyczny. Oczyszczamy skórę kolistymi ruchami, zaczynając od środka twarzy (to pozwoli dłużej zachować ładny owal). Można potem od razu nakładać krem. Olejek, mleczko czy żel najlepiej aplikować na zwilżony wodą płatek kosmetyczny, by preparat się lepiej rozprowadzał. Potem natrzepujemy skórę tonikiem.

Oczyszczanie pudrem

Aby usunąć zanieczyszczenia i makijaż, niewielką ilość proszku nasypujemy w zagłębienie dłoni, zwilżamy i rozcieramy w rękach. Potem masujemy kolistymi ruchami twarz i szyję, omijając okolice oczu. Naturalny puder usuwa zanieczyszczenia i złuszcza martwy naskórek. Preparat może być np. mieszaniną białej glinki i mąki owsianej albo rozdrobnionego bambusa i mąki ryżowej.

Metoda japońskiej gąbki

Przed użyciem namaczamy gąbkę konjac w wodzie, żeby nabrała miękkości. Potem masujemy nią twarz okrężnymi ruchami. Gąbka usuwa wszelkie zanieczyszczenia oraz nadmiar sebum. Przywraca też skórze optymalny poziom pH. Jej unikalna faktura zapewnia masaż i stymuluje mikrokrążenie.

Demakijaż oczu

Oczyszczanie twarzy zaczynamy od oczu. Nasączony płynem do demakijażu płatek przykładamy do zamkniętej powieki. Przytrzymujemy go przez 20 s, aby rozpuścić tusz. Potem przesuwamy go delikatnie do wewnętrznego kącika oka. By dokładnie usunąć resztki makijażu, powtarzamy ten gest trzy razy.

Jolanta Markowska-Grodecka

Olivia
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas