Włosy mocniejsze od zaraz

Coraz więcej z nas ma problem z gęstością i grubością pasm. Brytyjscy lekarze ogłosili już nawet "epidemię osłabienia włosów". O to, jak się jej nie poddać, pytamy pięciu doświadczonych ekspertów.

Regularnie dbaj o włosy, a nie będziesz musiała ich obcinać
Regularnie dbaj o włosy, a nie będziesz musiała ich obcinać123RF/PICSEL

Obserwuj swoje pasma

Większość pacjentek trafia do mnie po miesiącach od pojawienia się osłabienia włosów, gdy nie widzą poprawy po użyciu kosmetyków i suplementów. Nie jest to dobra strategia - jeśli po kilkunastu dniach problem nie ustanie, to warto odwiedzić dermatologa - znalezienie przyczyny i szybkie wdrożenie terapii da najlepsze efekty.

Ważne zasady

Gdy zauważysz, że masz mniej włosów na skroniach i ciemieniu, zwłaszcza gdy nie wypada ich więcej, tylko przestały wyrastać nowe, jak najszybciej idź do dermatologa.

Jeśli gubisz dużo włosów, policz, ile dokładnie. Dodaj te, które wyczeszesz przed myciem do zebranych z sitka wanny, z grzebienia po rozczesaniu mokrych, z ubrania w ciągu dnia oraz znalezionych na poduszce rano. Wynik do 100 włosów mieści się w normie, jeśli wypada więcej, idź do lekarza.

Znajdź czas na rozładowanie stresu. Coraz częściej on jest przyczyną wypadania włosów. Bardzo zestresowane osoby bywają na pozór opanowane, jednak organizmu nie da się oszukać, hormony stresu i tak działają, także na włosy. Sposobem na odreagowanie może być sport, medytacja, a czasem wizyta u psychologa.

Ulubiona metoda: Trichoskopia - to badanie, które pomaga odkryć przyczynę osłabienia włosów i śledzić postępy leczenia. Skórę głowy oglądamy w dużym powiększeniu, możemy ocenić różne parametry i stwierdzić z jakim typem wypadania włosów mamy do czynienia.

Nasz ekspert: Dr n.med. Marta Kurzeja, dermatolog. Specjalizuje się w wykrywaniu przyczyn oraz leczeniu przypadków osłabienia włosów.

Zmień fryzurę i sposób jej układania

Nawet 60 proc. moich klientek ma osłabione, cienkie włosy. Większość z nich mówi o stresie i braku czasu na prawidłową dietę. Staram się im pomóc, proponując najlepszą fryzurę, stylizację i pielęgnację.

Ważne zasady:

Nie zapuszczaj włosów poza linię ramion. Fryzura jest wtedy przyklapnięta i pozbawiona lekkości. Idealny jest bob z podcieniowanymi delikatnie kosmykami z przodu oraz z tyłu.

Unikaj prostych pasm. Wrażenie większej objętości zapewnią swobodne, pomięte fale czy delikatne loki. Najszybciej uzyskasz je za pomocą soli teksturyzującej - wystarczy spryskać nią pasma i suszyć, ugniatając.

Często zmieniaj stronę, po której robisz przedziałek. Wypróbuj też zygzak. Dlaczego? Bo cienkie włosy często "przyzwyczajają się" do jednego ułożenia i "siadają", robią się oklapnięte. Zmiana przedziałka temu zapobiegnie.

Ulubiona metoda:

Cienkie włosy suszę ciepłym lub chłodnym nawiewem (nie gorącym!) z odległości ok. 30 cm i zawsze w kierunku od nasady po końce. W ten sposób domykane są łuski włosów, co zapobiega ich puszeniu się.

Nasz ekspert: Cezary Kalinowski, fryzjer Pracuje w warszawskim salonie Chic Spa

Zadbaj o zdrowie skóry głowy

Bardzo wiele kobiet skarży się na nadmierne przetłuszczanie skóry głowy, jej swędzenie, zaczerwienienie, łuszczenie przypominające łupież. Takich objawów nie można lekceważyć, bo powodują osłabienie włosów.

Ważne zasady:

Szampon dobieraj do skóry głowy, włosami zajmie się odżywka. Szampon do włosów tłustych jest tak naprawdę do tłustej skóry głowy, ale ten do włosów suchych i zniszczonych będzie je nawilżał i natłuszczał, a skórze może to szkodzić. Najbardziej uniwersalne są te dla wrażliwej skóry i te dla dzieci.

Do codziennej pielęgnacji wystarczą lotiony (lekkie odżywki bez spłukiwania) mające w składzie aminokwasy, zioła, proteiny. Jeśli wolisz odżywkę spłukiwaną, wybieraj taką bez silikonów, olejów, wosków i nakładaj ją 5-10 cm od skóry głowy.

Daj szansę kosmetykom do wcierania w skórę głowy (ampułki, płyny wzmacniające). Nie zmienią one co prawda grubości włosa (jest uwarunkowanagenetycznie), ale mogą sprawić, że włosów będzie więcej (przez przyspieszenie procesu ich wzrostu, pobudzenie leniwych mieszków włosowych).

Ulubiona metoda:

Specjalny piling, który pozwala dokładnie oczyścić ujścia mieszków i utrzymać odpowiednią florę bakteryjną skóry głowy. Warto go zrobić raz w tygodniu, przed umyciem włosów. Wykonujemy nim 5-minutowy masaż skóry głowy, zostawiamy na 15 minut po czym myjemy głowę.

Nasz ekspert: Magdalena Szymczak, trycholog Pracuje w warszawskiej Klinice Włosów HairLAB

Wzbogać dietę, bądź systematyczna i wytrwała

Dbanie o włosy przypomina utrzymywanie wymarzonej wagi: trzeba być cierpliwym, bo na pierwsze efekty przyjdzie trochę poczekać i nie można przestać, bo efekty znikną i znów znajdziemy się w punkcie wyjścia.

Ważne zasady:

Masuj skórę głowy - w połączeniu z wcierką pobudza to włosy do wzrostu, zmniejsza wypadanie i sprawia, że rosną mocniejsze i zdrowsze. Świetnie sprawdza się np. napar z kozieradki: łyżeczkę ziarenek zalej 3/4 szklanki wrzątku, przykryj i zaczekaj, aż ostygnie. Płyn przecedź do butelki z aplikatorem, nakładaj na skórę po myciu włosów, gdy są prawie suche.

Zdrowo się odżywiaj, bo niedobory witamin i minerałów najpierw odbijają się na włosach. Codziennie jedz surowe warzywa, orzechy i nasiona (do moich odkryć należą siemię lniane, nasiona chia i pestki dyni), 1-2 razy w tygodniu jedz rybę, nie zapominaj też o piciu wody.

Dbaj o różnorodność - włosy bardzo to lubią. Sięgaj więc nie tylko po szampon, ale i odżywkę, olejek, wcierkę, płukankę, serum, mgiełkę. Testuj, aż znajdziesz te najlepsze dla siebie.

Ulubiona metoda: 

To olejowanie - włosy stają się po nim bardziej błyszczące i elastyczne. Do głębokiego talerza nalej 1-2 łyżki stołowe oleju (specjalnego, do włosów, jak Sesa albo Khadi lub oliwy z oliwek, oleju lnianego czy z pestek winogron). Maczaj w nim palce, a potem rozprowadź na wnętrzach dłoni. Głaszcz włosy pasemko po pasemku. Zostaw na noc lub 2-3 godziny. Umyj włosy. Stosuj 2-3 razy w tygodniu.

Nasz ekspert: Anna Kołomycew, blogerka Autorka książki "Jak dbać o włosy. Poradnik dla początkującej włosomaniaczki". Prowadzi bloga Anwen

Stylizuj mądrze i oszczędnie

Podstawą przy cienkich włosach jest pielęgnacja. Tak, jak skóra smarowana kremem jest ładnie napięta, tak włosy z dobrym szamponem i odżywką (wczesaną grzebieniem!) będą ładniejsze.

Ważne zasady:

Nie niszcz pasm wysoką temperaturą, bo te cienkie i wystrzępione wyglądają też na rzadkie. Lokówka i prostownica to narzędzia dla fryzjera, sama najlepiej nie używaj ich wcale. W suszarce stosuj chłodny lub średni nawiew.

Unikaj nadmiaru produktów. Cienkie włosy wystarczająco obciąża woda z szamponu i odżywki, nie dla nich żel czy pianka, które wysuszają. Ogranicz się do rozsądnej ilości lakieru. w Tapiruj tylko wąską szczotką z naturalnego włosia. Wystarczą dwa ruchy u samej nasady pasma plus psiknięcie lakieru.

Nie bój się doczepek. Idealnie dobrana kolorem i z dobrej jakości włosów to natychmiastowy sposób na dłuższe lub bardziej gęste włosy. Sprawdzi się nie tylko na wielkie wyjście.

Ulubiona metoda:

Spray dodający objętości i unoszący włosy u nasady. U modelek o słabych włosach spryskuję nim wilgotne pasma od samej skóry i modeluję szczotką z naturalnego włosia, po czym "wyczesuję" przy użyciu suszarki. Ważne, żeby nie przesadzić z ilością, lepiej trochę dodać, niż ponownie myć głowę.

Piotr Wasiński, stylista fryzur gwiazd. Pracuje przy sesjach zdjęciowych, reklamach i pokazach mody

Kobieta i życie
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas