Fakty i mity na temat wody z kranu

Większość Polaków niechętnie sięga po wodę z kranu dla zaspokojenia pragnienia. Przez wiele lat wokół popularnej kranówki pojawiło się wiele mitów, które - na szczęście - niewiele mają wspólnego z rzeczywistością. Eksperci coraz śmielej zachęcają, by wreszcie odrzucić stereotypy i traktować kran jako zdrowe źródło wody pitnej.

Nie bój się wody z kranu, nierzadko smakuje lepiej od tej z butelki!
Nie bój się wody z kranu, nierzadko smakuje lepiej od tej z butelki!123RF/PICSEL

Oto najczęstsze wątpliwości i fakty na temat wody z kranu.

1.       Mit: Woda z kranu ma znacznie gorszą jakość od butelkowanej

Tę opinię już dawno powinniśmy schować między bajki. Dzięki rygorystycznym rozporządzeniom Unii Europejskiej przez ostatnią dekadę Polska wykonała olbrzymią pracę, polegającą na modernizacji wodociągów pod kątem norm sanitarno-epidemiologicznych. Regularna kontrola jakości wody gwarantuje, że woda, która trafia do gospodarstw domowych pozbawiona jest toksycznych związków, dzięki czemu w stu procentach nadaje się do spożycia.

2.       Mit: Gorszy smak wody z kranu to skutek zawartości toksycznych związków

Największym hamulcem spożywania wody z kranu jest jej specyficzny zapach i smak. Za niższe walory smakowe odpowiedzialny jest chlor, który jest niezbędny do zachowania krystalicznej czystości. Sceptyków uspokajamy: ilość chloru dodawanego do wody wodociągowej jest znikoma i służy wyłącznie ochronie przed bakteriami. Nie stanowi żadnego zagrożenia dla ludzkiego organizmu.

3.       Fakt: Picie wody z kranu jest eko!

Eksperci zapewniają, że proces oczyszczania i dostarczania wody kranowej jest o wiele bardziej przyjazny środowisku niż produkcja mineralnej wody butelkowanej. Wystarczy wyobrazić sobie tony zmarnowanego plastiku z butelek, które prędzej czy później trafiają jako odpad do sortowni. Woda z kranu - oprócz ekologicznych walorów - jest również zdecydowanie tańsza, a w wielu miejscach Polski znacznie smaczniejsza niż mineralna butelkowana.

4.       Fakt: Sam możesz zbadać wodę w swoim kranie

Dobra wiadomość dla niedowiarków. Masz poważne wątpliwości, co do jakości wody w twoim domu? Skorzystaj z kilku rozwiązań. Po pierwsze - możesz śmiało oddać próbkę wody do właściwego dla swojego miejsca zamieszkania laboratorium lub stacji sanitarno-epidemiologicznej. Fachowe badania z pewnością rozwiążą wszystkie obawy. Po drugie - w dużych marketach budowlanych i wnętrzarskich dostępne są różne rodzaje testów, np. na twardość wody, dzięki którym sami, w domu możecie sprawdzić jakość kranówki.

5.       Mit: Twarda woda powoduje powstawanie kamienia w organizmie

Faktem jest, że woda z wodociągów zawiera minerały takie jak magnez czy wapń, których zawartość wpływa na poziom jej twardości. Jedną z najczęstszych obaw jest to, że owe minerały mogą osadzać się np. w nerkach w postaci kamienia. Nic bardziej mylnego! Tworzenie się szkodliwych złogów w organizmie jest wynikiem nieprawidłowego metabolizmu, a woda z kranu z dużą zawartością przyjaznych minerałów może mieć zbawienny wpływ na nasze zdrowie.

6.       Mit: Jakość wody butelkowanej jest staranniej badana i kontrolowana

Poza walorami estetycznymi (ładne opakowanie, kolorowa etykieta, absorbująca reklama) wiele wód dostępnych w sklepach nie różni się niczym od zwykłej kranówki, oprócz... ceny. Eksperci wręcz przestrzegają, że w wielu przypadkach, butelki "krystalicznie czystej wody" nie przechodzą tak rygorystycznych badań i procesu oczyszczania jak woda z wodociągów.

7.       Fakt: Gotowanie kranówki przed piciem jest pozbawione sensu

Polacy - jeśli już sięgają po kranówkę - często najpierw ją przegotowują, co daje im poczucie po pierwsze - zmiękczenia, po drugie - oczyszczenia. O ile w pierwszym wypadku trudno się nie zgodzić (wysoka temperatura powoduje wytrącanie się cennych minerałów, co z kolei prowadzi do zubożenia zdrowotnych właściwości płynu), o tyle kolejny zabieg pozornego "oczyszczania" jest kompletnie bezcelowy. Powód jest prosty -  przefiltrowana woda z kranu, pod warunkiem bezawaryjnego działania wodociągów, nie zawiera żadnych szkodliwych bakterii, toksyn i szkodliwych związków, dlatego śmiało można po nią sięgać bez ingerencji wysokiej temperatury.

materiały prasowe
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas