Sposoby na oszczędności w domowym budżecie

Budżet domowy z miesiąca na miesiąc staje się coraz szczuplejszy, a ty nie wiesz, gdzie podziały się wszystkie pieniądze? Pora więc uważniej przyjrzeć się poszczególnym wydatkom i rozpocząć rozsądne oszczędzanie. Poznaj kilka sprawdzonych sposobów, które uratują twój portfel.

Nie lubisz przykrych niespodzianek? Zaplanuj swoje wydatki!
Nie lubisz przykrych niespodzianek? Zaplanuj swoje wydatki! 123RF/PICSEL

Oszczędzanie często kojarzy się z wyrzeczeniami i odmawianiem sobie wielu przyjemności. Wcale nie musi tak być. Nie chodzi o to, aby zaciskać pasa na każdym kroku. W oszczędzaniu najważniejsze jest mądre i rozsądne gospodarowanie każdą złotówką, którą dysponujemy. Ale od czego zacząć?

Planuj wydatki

Plan to podstawa. Bez niego trudno będzie skupić się na oszczędzaniu. Najlepiej zacznij od sporządzenia listy. Zsumuj przychody całej rodziny, a następnie zastanów się nad wydatkami i podziel je na dwie grupy. Pierwsza to wydatki stałe, czyli: rachunki za wodę, prąd, opłata za mieszkanie, internet czy bilet miesięczny. Druga to koszty nieprzewidziane takie jak: wizyta u lekarza, naprawa samochodu lub bilety do kina.

Dobrze jest też notować codzienne wydatki. W ten sposób pod koniec miesiąca będziesz w stanie podsumować wszystkie zakupy i stwierdzić, na co najwięcej wydajesz pieniędzy i czy jest coś z czego można zrezygnować, aby nie ucierpiała przy tym cała rodzina. Taki plan z pewnością pozwoli rozsądnie zarządzać portfelem w przyszłym miesiącu. Już sama świadomość uciekania pieniędzy na zbędne drobiazgi potrafi zdyscyplinować.

Zmień nawyki

Zmiana codziennych nawyków to pomysł, który pozwoli co miesiąc zaoszczędzić niemałą sumę. Najlepiej zacząć stopniowo, od małych przyzwyczajeń. Zamiast codziennej kąpieli w wannie pełnej wody, warto wziąć krótki prysznic. Nie tylko zaoszczędzi to wodę, ale również bezcenny czas.

Zainwestuj również w filtry do wody. W naszych głowach od wielu lat pokutuje mit o tym, że najlepszą wodą jest tylko ta butelkowana. Nic bardziej mylnego. Litr takiej wody najczęściej kosztuje około złotówki w zależności od jej rodzaju. Codziennie kupujemy butelkę dzieciom, które zabierają ją do szkoły. W domu również nie może zabraknąć kilku zgrzewek. Poza domem też pijemy wyłącznie kupioną wodę. Dlaczego jednak nie skusić się na picie wody z kranu?

Coraz bardziej popularnym rozwiązaniem jest stosowanie odpowiednich filtrów do wody. Nie tylko są one praktyczne, ale oczyszczają wodę i dodają jej wiele cennych minerałów. Zawarty w nich węgiel usuwa nieprzyjemny zapach, poprawia smak oraz zabezpiecza przed bakteriami. Filtry wyposażone są również w żywicę odpowiedzialną za oczyszczanie wody z metali ciężkich, które powodują jej twardość. Warto więc zamiast codziennych małych zakupów, zainwestować raz w filtry do wody oraz plastikowe butelki wielorazowe. Mało kto wie, że taki pomysł pozwoli zaoszczędzić nawet kilkaset złotych miesięcznie.

Zakupy bez emocji

Sztaby marketingowców dbają o to, aby w twoim zakupowym koszyku znalazło się jak najwięcej produktów. Co zrobić, aby tego uniknąć? Przede wszystkim zmniejsz ilość wizyt w sklepie. Jeśli to możliwe, spróbuj robić zakupy raz w tygodniu, zaopatrując się na najbliższe dni. Choć może wyda się to banalną radą, pamiętaj, aby przed wyjściem sporządzić listę potrzebnych produktów i ściśle się jej trzymaj. Kupując wyłącznie rzeczy, których potrzebujesz, możesz sporo zaoszczędzić.

Pamiętaj też, aby nie ulegać emocjom. Na pewno nie raz zdarzyło ci się kupić jakieś ubranie lub gadżet elektroniczny pod wpływem impulsu. Lepiej więc z dystansem podchodzić do kasy i niekiedy wstrzymać się z pochopną decyzją do następnego dnia.

Oszczędzaj poza domem

Rozsądne wydawanie pieniędzy nie musi ograniczać się wyłącznie do zakupów. Domowy budżet podreperujesz również w inny sposób np. jeżdżąc do pracy. Na pewno ktoś z współpracowników mieszka w twojej okolicy. Zamiast jeździć w pojedynkę, warto dołożyć się do paliwa i wspólnie dojeżdżać do pracy.

Zrezygnuj z jedzenia na mieście na korzyść domowego jedzenia. Własne kanapki lub danie przygotowane w domu z pewnością będzie znacznie tańsze niż lunch w restauracji.

materiały prasowe
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas