Reklama
Wielkanoc 2016

Wielkanoc na Kujawach

Skuś się na świąteczne rarytasy z Kujaw.

Jajka "Jaskółcze gniazda"

Składniki: 

0,5 kg mięsa mielonego wieprzowego, 6 jajek, spora cebula, 3 łyżki bułki tartej, sól, pieprz i majeranek do smaku,
olej do smażenia, wybrana zielenina do dekoracji

Przygotowanie:

Przygotuj mięso, tak jak na kotlety mielone: połącz je z drobno posiekaną cebulą, dodaj do niego surowe jajko, bułkę tartą i dopraw solą, pieprzem oraz majerankiem do smaku. Wszystko razem starannie wymieszaj.

5 jajek ugotuj na twardo. Następnie schłodź je i obierz ze skorupek. Obrane jajka opłucz i lekko osusz, a następnie starannie obłóż przygotowanym mięsem mielonym.

Reklama

 Na patelni mocno rozgrzej olej (wlej go sporo, ponieważ jajka należy smażyć w głębokim tłuszczu). Usmaż "jaskółcze gniazda" tak, aby mięso nabrało ładnego złotego koloru.

Gotowe jajka przekrój wzdłuż na połowy i ułóż na talerzach. Dowolnie udekoruj, najlepiej świeżą zieleniną.

Szynka po kujawsku

Składniki:

6 kg szynki z kością, łyżeczka kminku, 2 cebule, czosnek, 1/2 szkl. goździków; do peklowania: po 2 łyżeczki saletry i cukru, 10 dag soli, pieprz, ziele ang., liście laurowe

Przygotowanie:

Zagotuj wszystkie składniki do peklowania szynki w wodzie. Przecedź, ostudź, zalej szynkę w kamiennym lub szklanym, zakrytym naczyniu na ok. 2 tyg. Naczynie postaw w chłodzie. Szynkę co jakiś czas (np. raz dziennie) obróć.

Po wyjęciu z zalewy szynkę umyj i osusz. W skórę powbijaj gęsto goździki (możesz też ją ponacinać). Następnie mięso oprósz kminkiem i włóż do bardzo dużego rondla. Zalej wrzątkiem, tak żeby szynka była przykryta i na początku gotuj, zwiększając płomień, a gdy woda już się gotuje, zmniejsz. Szynkę gotuj 2-3 godziny, licząc ok. 40 min na każdy kilogram mięsa. W trakcie gotowania dodaj główkę czosnku i obie cebule. Szynka nie powinna być za miękka.

Tak przygotowaną szynkę wyjmij z wywaru, osącz, przełóż na blachę i pięknie opiecz, aby skórka była rumiana. Szynkę możesz podawać zarówno na gorąco, jak i na zimno (wtedy należy ją pokroić na cieńsze plastry). Jako dodatek do niej podaj np. tarty chrzan.

Wywaru z szynki nie wylewaj, możesz na nim przyrządzić jakąś zupę, np. żurek, biały lub czerwony barszcz.

Kujawiok - baba drożdżowa

Składniki:

2 szkl. mąki, 4 dag drożdży, 4 żółtka, jajko, 2/3 szkl. mleka, 2/3 szkl. cukru, 10 dag masła, 1/2 szkl. rodzynek, masło, mąka lub kasza do formy, szkl. cukru pudru, cytryna, wódka

Przygotowanie:

Drożdże rozetrzyj z łyżką cukru. Do miski wsyp jedną niecałą szklankę mąki, wlej gorące mleko, dokładnie wymieszaj (tak, aby nie było grudek). Odstaw na kilka minut do przestygnięcia. Dodaj drożdże, wymieszaj. Zaczyn odstaw w ciepłe miejsce, by podrósł.

Masło stop, a następnie przestudź. Żółtka utrzyj z połową cukru, przełóż do zaczynu. Dodaj resztę mąki, jajko oraz pozostały cukier. Wszystkie składniki ucieraj tak długo, aż w cieście zaczną tworzyć się pęcherzyki. Powoli, nie przerywając ucierania, wlewaj stopione masło. Dodaj rodzynki (możesz dodać też np. otartą skórkę z cytryny). Ponownie wyrób i zostaw do wyrośnięcia na 30 min. Natłuszczoną formę napełnij do połowy ciastem i ponownie zostaw do wyrośnięcia. Piecz w temp. 170°C przez 40-50 minut.

Przygotuj lukier: cukier puder utrzyj z łyżką wódki i sokiem z cytryny. Polukruj babkę.

Żur kujawski

Składniki:

25 dag wędz. boczku, 1/2 l zakwasu na żur, pietruszka, 1/2 selera, 2 ząbki czosnku, cebula, 30 dag kiełbasy, 6 jajek, śmietana, kminek, majeranek, sól, pieprz, chrzan

Przygotowanie:

Boczek zalej ok. 2 l wody, dodaj pietruszkę, seler i cebulę, ugotuj do miękkości. Z wywaru wyjmij boczek i warzywa. Mieszając, powoli dolewaj zakwas. Zagotuj, dopraw roztartym czosnkiem, kminkiem, majerankiem, solą i pieprzem. Dolej śmietanę wymieszaną z 2 łyżkami chrzanu i dodaj pokrojone w plastry i podsmażone: kiełbasę i boczek wraz z tłuszczem. Wymieszaj. Zagotuj. Podawaj z jajkiem na twardo.

Zakwas na żur i barszcz biały

Ugotuj litr wody. 30 dag mąki żytniej razowej (na barszcz biały - pszennej raz.), zmieszaj z taką ilością wrzątku, by powstała papka. Gdy ostygnie, wlej resztę wody. Włóż kromkę razowca i 2 ząbki czosnku. Przykryj ściereczką, zostaw w cieple 3 dni.


Świat kobiety
Dowiedz się więcej na temat: Kuchnia świąteczna - Wielkanoc
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy