Reklama

Biorytmy umysłu

Ten artykuł możesz przeczytać również w wersji mobilnej »

Praca mózgu człowieka jest uzależniona od różnych rytmów biologicznych - zewnętrznych i wewnętrznych. Wpływy zewnętrzne to rytm dobowy, rytm pór roku, rytm faz księżyca czy rytm przypływów i odpływów.

Zdjęcie

Nasz umysł to bardzo skomplikowana konstrukcja, która nie może się obejść bez słonecznego światła /AFP
Nasz umysł to bardzo skomplikowana konstrukcja, która nie może się obejść bez słonecznego światła
/AFP
Ludzie od dawna zdawali sobie sprawę z tego, że rytmy te mają wpływ na samopoczucie człowieka i jego sprawność psychiczną i fizyczną. Jednak dopiero niedawne badania wykazały, że mózg sam wytwarza swoje własne biorytmy, które umożliwiają dopasowanie się do świata zewnętrznego i utrzymanie harmonii ze swoim środowiskiem naturalnym.

Szyszynka potrzebuje światła

Reklama

Również takie funkcje organizmu, jak: temperatura ciała czy ciśnienie krwi mają wpływ na nasze biorytmy. Istotnym czynnikiem determinującym pracę mózgu jest światło słoneczne. Każdy z nas dostrzega, że w różnych porach dnia i nocy mamy więcej lub mniej energii, jesteśmy bardziej lub mniej sprawni psychicznie i fizycznie i mamy lepszy lub gorszy humor. Światło elektryczne pozwoliło nam uniezależnić się od światła słonecznego, ale nasz mózg potrzebuje naturalnego światła, a szczególnie szyszynka, znajdująca się w nim. Korzystanie ze sztucznego światła zaburzyło więc naturalny rytm dobowy organizmu i wywołało wiele zakłóceń w pracy mózgu, takich jak bezsenność, depresja czy drażliwość i niepokój.

Praca zakłóca rytm mózgu

Mózg ludzki pracuje w rytmie 24 godzinnym, okresy snu i czuwania stabilizują ciało i psychikę. Przesunięcie tego rytmu, np. poprzez podróż z jednej półkuli na drugą, z jednej strefy czasowej do drugiej, może zakłócić tę zdolność mózgu. Człowiek potrzebuje przynajmniej 3 dni, aby dostosować się do nowego czasu. Również praca na zmiany, w tym w nocy, zakłóca naturalny rytm mózgu, który kształtował się w czasie ewolucji przez miliony lat.

Skowronki i sowy

Jednak w naturze nic nie jest takie proste. Dlatego wśród ludzi możemy wyróżnić dwie odmiennie reagujące kategorie. Pierwsza - "skowronki", i druga - "sowy". "Skowronki" mają najwięcej energii rano, zaś wieczorem wcześnie kładą się spać. Są raczej introwertykami (skierowani do wewnątrz) i wykazują rano wzrost temperatury ciała. Natomiast "sowy" rano są ospali i niewydajni, a najwięcej energii mają wieczorem - dlatego późno kładą się spać. W przeciwieństwie do "skowronków" wykazują ekstrawertywne cechy osobowości (skierowani na zewnątrz), a temperatura ich ciała rośnie wieczorem.

Większość ludzi wykazuje pewne stałe i uniwersalne biorytmy mózgu. Znając je, możemy dopasowywać swoją aktywność do odpowiednich pór dnia.

Lidia Irla

Artykuł pochodzi z kategorii: Uczucia

MWMedia
Więcej na temat:sowy | światła | rytm

Zobacz również

Reklama

Skomentuj artykuł: Biorytmy umysłu

Przejdź do forum »

Wyróżnij ten komentarz spośród pozostałych, niech zobaczą go wszyscy!

Aby wyróżnić ten komentarz

wyślij SMS o treści KOLOR na numer

7152

I wpisz otrzymany kod w polu poniżej

Ok

DBAMY O JAKOŚĆ! WYROŻNIJ ZA 1,23 PLN

Koszt całkowity SMS 1,23 PLN Nota prawna

? O co chodzi z wyróżnieniem

Wasze komentarze (52)

Dodaj komentarz
Znawca

~Znawca -

Umysł człowieka nie musi być uzależniony od genów i środowiska, chociaż trzeba wziąć pod uwagę indywidualne pory funkcjonowania organizmu. Bez odpowiedniej ilości snu i wypoczynku praca mózgu jest utrudniona. Ale sprawa jest znacznie bardziej skomplikowana niż to przedstawiacie w artykule o sowach i skowronkach. Przydałby się artykuł dobrego fachowca i przytoczenie nowych badań na ten temat a nie powielanie stereotypów.

basiazg

~basiazg -

a moi koledzy to nie spia nawet kilka dni:)

śpioch

~śpioch -

kłade się spać o 22 a wstaje najchętniej o 10!!

Mewa

~Mewa -

Zbytnio upraszczacie sprowadzając ludzi tylko do skowronków i sów. Jestem uzależniona od przestrzeni (nie czasu) i czuję się mewą? Co mam zrobić?

wkurzona sowa

~wkurzona sowa -

ja jestem sową i skrajnym introwertykiem - więc coś tu nie jest do końca dopracowane !

pablo

~pablo -

tłumaczcie sobie wszystko biorytmami, umysłów, jajników, jąder, szyszynek - BZDURA, wstaję rano o 4 kładę się o 2...do tego jeżeli człowiek potrafi myśleć - wie, na co go stać. Jeżeli zaś ma tylko wiedzę - patrz wyżej, będzie sobie wszystko tak usprawiedliwiał.

Studentka historii:)

~Studentka historii:) -

A moj mózg juz wysiada jutro mam 5 juz w tej sesji egzamin. Tak to jest na studiach - uczysz się jednego, a za chwilę to zapomnieć, bo trzeba zrobić w mózgu miejsce na nowe wiadomości.

;((

~;(( -

chcę się kochać, a nie mam z kim ;(

egoistka

~egoistka -

a jemu się chce...co mam robić?

scarlet

~scarlet -

wiec od dawna wiem, ze jestem sową... wszytsko sie zgadza :) nawet się uśmialam z tego, ze tak trafnie opisali mój biorytm :) rano (tak kolo poludnia) jestem tak zla jak ktoś mnie budzi, ze potrafie przeklinac w ekstremalnych sytuacjach :) a prace zaczynam wieczorem, koncze tak ok 2 w nocy :) w lecie nienawidze slońca, wiec nie wiem czy z moją szyszynką wszystko ok, bo poruszam się "od cienia do cienia" w upalne dni, czasem wcale nie wychodze...

Reklama

Reklama