Czy nie jesteś zbyt miła?

Dbasz o relacje z innymi, dlatego zdarza ci się mówić „tak”, choć myślisz „nie”? Podpowiadamy, jak to zmienić i... nadal pozostać lubianą.

Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne123RF/PICSEL

Pewnie dobrze znasz ten scenariusz: zostajesz w pracy po godzinach, potem w pośpiechu ogarniasz dom. Wieczorem nie masz czasu na relaks, bo musisz jeszcze upiec ciasto na szkolny festyn. W międzyczasie dzwoni przyjaciółka i oznajmia, że ma zły dzień i musi ci się wypłakać w rękaw. O północy padasz ze zmęczenia...

Bycie miłym i uczynnym jest zaletą, ale wiele kobiet robi to kosztem siebie. - Nie lubimy odmawiać innym, bo obawiamy się, że stracimy przez to ich sympatię i względy - mówi Agnieszka Szafrańska-Romanów, psycholog z Centrum Probalans w Warszawie. - Jednak w zdaniu: "Nie mogę tego zrobić" nie kryje się nic złego - przekonuje. Namawiamy cię zatem, żebyś trochę zmieniła swoje nastawienie i... była miła także dla siebie!

Sprawdź, czy masz ten problem?

CIĄGLE PRZEPRASZASZ - nawet wtedy, kiedy za zamieszanie odpowiedzialny jest ktoś zupełnie inny lub gdy sytuacja wcale tego nie wymaga.

NIGDY NIE PROSISZ O POMOC - uważasz, że ze wszystkim powinnaś radzić sobie sama. Często bierzesz na siebie zbyt wiele obowiązków, czujesz się przytłoczona i zmęczona.

"TAK" ZNACZY U CIEBIE "NIE" - kiedy ktoś prosi cię o pomoc, jest ci go żal i czujesz, że musisz powiedzieć "tak". Możliwe, że masz syndrom Kopciuszka...

...SYNDROM KOPCIUSZKA: W dzieciństwie często słyszałaś, że powinnaś być grzeczna i miła, jak księżniczki w bajkach? - Ten wzorzec wychowawczy kształtuje naszą późniejszą postawę wobec innych - wyjaśnia Agnieszka Szafrańska-Romanów, psycholog. - Uczy, że na dobre traktowanie trzeba zapracować - dodaje. Dlatego osoby, które są miłe, często spodziewają się, że ktoś je za to doceni. Ale tak się nie dzieje! - To, że jesteśmy mili, inni będą traktowali jako rzecz naturalną i oczywistą. Warto to sobie uświadomić - dodaje psycholog.

4 "miłe" pułapki (oraz jak ich unikać)

PUŁAPKA 1: Zawsze mówisz innym "tak"

Znajomi proszą cię o jakąś przysługę, a ty bez wahania się zgadzasz, mimo że wcale nie jest ci to na rękę. Masz jednak obawę, że kiedy odmówisz, wasze relacje się ochłodzą. Zmień nastawienie! Bycie miłym wcale nie oznacza, że musisz robić to, na co nie masz ochoty!

SPRÓBUJ INACZEJ: Zacznij od drobiazgów. Odpowiedz "nie", gdy np. przyjaciółka zaproponuje wyjście na kawę w środku tygodnia. Po kilku takich "próbach sił" będzie ci łatwiej odmówić wtedy, kiedy będziesz tego potrzebowała.

Nie tłumacz się. Jeżeli zaczniesz wyjaśnienia, dasz drugiej stronie argumenty do negocjacji. I... w końcu ulegniesz jej namowom!

Przestań przepraszać! Zawsze, kiedy będziesz miała ochotę to zrobić, najpierw zastanów się, czy rzeczywiście masz za co przepraszać?

PUŁAPKA 2: W pracy dajesz się wykorzystywać

Bycie koleżeńskim i pomocnym jest zaletą, ale takie osoby biorą na siebie więcej niż powinny. I czują się niedoceniane za swoje wysiłki. Należysz do nich?

SPRÓBUJ INACZEJ: Nie umniejszaj swoich zasług. Jeśli twój projekt odniesie sukces, zamiast mówić "my" mów "ja" - "Ja to zaplanowałam, miałam dobry pomysł, który zrealizowaliśmy wspólnie z zespołem".

Nie daj się podejść pochlebcom! Uważaj na ludzi, którzy próbują tobą manipulować, żeby wymóc na tobie jakieś zachowanie. Bądź czujna, gdy np. usłyszysz zdanie: "Och, pieczesz wspaniałe ciasta, zrób dwa na jutrzejszą imprezę". Powiedz "nie", jeśli nie masz czasu ani ochoty tego zrobić.

Odmowy nie okraszaj kłamstwem. Kiedy mówisz "nie", nie wymyślaj na poczekaniu jakiegoś uzasadnienia. Nie powinnaś mieć poczucia winy, że nie chcesz czegoś zrobić!

Bądź miła, ale stanowcza. Używaj stwierdzeń: "Wiem, że to dla ciebie ważne, ale tym razem nie mogę ci pomóc".

PUŁAPKA 3: Pomagasz kosztem swojego odpoczynku

Jeśli przyjaciel złamie nogę, wypada mu pomóc. Jeżeli jednak sąsiad lub znajomy stale prosi cię o jakieś przysługi i rujnuje twoje plany, stajesz się zbyt miła!

SPRÓBUJ INACZEJ: Twój czas jest cenny! Jeśli zgadzasz się komuś pomóc, ale koliduje to z twoimi planami, postaw warunki. Powiedz, że masz czas między godz. 10 a 12. Nie stawiaj cudzych spraw wyżej swoich, zwłaszcza, jeśli w tym czasie planowałaś wypocząć!

Postaw granice - gdy znajomi lub dzieci proszą o zbyt wiele, daj do zrozumienia, że nie jesteś na każde ich zawołanie! Odmowa postawi psychiczne granice.

PUŁAPKA 4: Jesteś uległa w związku

Często mówisz partnerowi: "Jak chcesz" lub "Ty zdecyduj"? Na wiele spraw zgadzasz się dla świętego spokoju, a potem czujesz żal?

SPRÓBUJ INACZEJ: Pomyśl sobie, że mówiąc "nie", robisz coś dla siebie! Więcej zyskasz, bo partner zacznie się liczyć z twoim zdaniem.

Zmień taktykę w dyskusji - zamiast używać zwrotu: "Bo ty zawsze" (który często prowokuje kłótnie), mów ugodowo: "Czy możesz to dla mnie zrobić?".

Anna Jastrzębska
kons. Agnieszka Szafrańska-Romanów, www.centrum-probalans.pl

Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne123RF/PICSEL
Świat kobiety
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas