Ilu będziesz mieć mężów? Tylu, co twoja matka

Zastanawiasz się, dlaczego wciąż jesteś singielką? Czemu twoje kolejne związki rozpadają się, choć tak wiele sobie po nich obiecywałaś. Jeśli wierzyć najnowszym badaniom, ma to wiele wspólnego z twoją matką i jej związkami.

Wciąż jesteś singielką? Ma to wiele wspólnego z życiem twojej matki - wynika z najnowszych badań
Wciąż jesteś singielką? Ma to wiele wspólnego z życiem twojej matki - wynika z najnowszych badań123RF/PICSEL

Badania, o którym mowa, zostały przeprowadzone na Stanowym Uniwersytecie Ohio przez zespół kierowany przez Claire Kamp Dush. Wynika z niego, że kobiety mają w życiu podobną liczbę związków (także związków małżeńskich), co ich matki.

Skąd ta zależność? Jak tłumaczą autorzy badania, powodów jest kilka. Po pierwsze, chodzi o status materialny. Rozstanie rodziców i rozbicie rodziny powoduje zwykle, że dzieci wychowują się w gorszych warunkach. A to - zdaniem zespołu Kamp Dush - ma przełożenie na częstsze zmienianie partnerów w dorosłym życiu. Drugi powód to oswojenie z kwestią rozwodu.

Matki przekazują córkom sposób radzenia sobie z konfliktami
Matki przekazują córkom sposób radzenia sobie z konfliktami123RF/PICSEL

Dzieci, których rodzice się rozwiedli, mają w dorosłym życiu większą łatwość kończenia związków, także tych sformalizowanych. Poza tym, nie od dziś wiadomo, że rozwód rodziców sprawia, że ich dzieci mają generalnie mniejsze zaufanie do związków, szczególnie tych sformalizowanych.

Najważniejsza jest jednak trzecia przyczyna. Matki przekazują swoim córkom sposób radzenia sobie z konfliktami i rozwiązywania trudnych emocjonalnie sytuacji. W genach, a także w procesie wychowania, matki kształtują w córkach takie kompetencje (a raczej ich brak), jak komunikacja, negocjacje, rozpoznawanie własnych uczuć, czy forma rozwiązywania konfliktów. Mówiąc krótko, córka która w dzieciństwie obserwuje zrywającą związki matkę, sama częściej robi to w dorosłym życiu.

Zespół pod kierownictwem Claire Kamp Dush wziął pod uwagę długoterminowe badania amerykańskich kobiet, które objęły 7152 badane. W tej grupie znajdowały się córki i ich matki. Jak obliczono, każdy kolejny związek matki (formalny lub nieformalny) zwiększa o 6 proc. prawdopodobieństwo większej liczby partnerów w życiu córki.

Czy badania naukowców z Uniwersytetu Ohio są wystarczającym wytłumaczeniem współczesnej plagi rozwodów?

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas