Jak podtrzymać bliskość w związku, gdy na wszystko brakuje czasu

Ciągle mijacie się z partnerem, rzadko jesteście tylko we dwoje... Co robić, by w tej gonitwie nie oddalić się od siebie? Oto co radzą psycholodzy.

Poziom zaangażowania poznaje się także po tym, jak uważnie obserwujemy siebie nawzajem
Poziom zaangażowania poznaje się także po tym, jak uważnie obserwujemy siebie nawzajem123RF/PICSEL

Oboje pracujecie do późna. A kiedy wreszcie spotykacie się wieczorem w domu, odrabiacie lekcje  z dziećmi, robicie plany na kolejny dzień, omawiacie szczegóły remontu. I tak niepostrzeżenie wasze sprawy schodzą powoli na dalszy plan.

Tymczasem psychologowie ostrzegają, że bliskość w relacji łatwo utracić, o ile się o nią świadomie nie zadba. Dowiedz się, jakie sposoby na jej pielęgnowanie doradzają eksperci zajmujący się terapią związków.

Miejcie kontakt w ciągu dnia

Dzwońcie do siebie, gdy znajdziecie choć chwilę przerwy w napiętym rozkładzie zajęć. Nieważne, że rozmowa potrwa tylko trzy minuty. Nawet na to nie macie czasu? Wysyłajcie sobie często SMS-y. Pamiętajcie jednak, żeby nie poruszać w nich tematów związanych z kłopotami ani z codziennym funkcjonowaniem rodziny. Niech będzie to wiadomość przeznaczona wyłącznie dla oczu partnera. Kilka serdecznych słów, pytanie, czy wciąż boli go głowa, jakiś znak, że ciepło o sobie myślicie i tęsknicie.

A gdybyś włożyła mu do kieszeni płaszcza karteczkę z zabawnym rysunkiem? Dzięki takim gestom poczujecie, że ktoś cały czas o was pamięta i z radością wrócicie do domu pod koniec dnia.

Bądźcie uważni

Pokażcie drugiej osobie, że wszystko, co jej dotyczy, jest istotne również dla was. Nawet gdy chodzi o rzeczy niemające większego wpływu na wasze wspólne życie. Jeżeli wiesz, że męża czeka długie i męczące zebranie, nie omieszkaj dowiedzieć się, jak przebiegło. Zagadnij go o wynik meczu drużyny, której kibicuje.

Jeżeli wspomniał, że jego przyjaciel zapodział gdzieś telefon, za jakiś czas spytaj, czy zguba się odnalazła. Będzie mu miło, że znasz imiona jego kolegów z pracy, pamiętasz temat artykułu, który mu się spodobał. I machinalnie nie podajesz mu cukiernicy, skoro właśnie zapowiedział, że przestaje słodzić herbatę. To nie zabiera wiele czasu i nie wymaga wysiłku, a daje pewność, że partner interesuje się naszym życiem i z ciekawością słucha tego, co mówimy.

Poziom zaangażowania poznaje się także po tym, jak uważnie obserwujemy siebie nawzajem. Czy znamy reakcje i gesty ukochanej osoby, potrafimy przewidzieć, kiedy marszczy czoło, a kiedy pociera nos. Zażartuj od czasu do czasu, że wychwytujesz telepatycznie jego nastrój i umiesz odgadnąć, o czym myśli. Powiedz, że poznajesz, kiedy jest smutny,  a kiedy głodny. Tak, żeby wiedział, że wciąż patrzysz na niego z czułością.

Mówcie  o emocjach

Większość waszej komunikacji to zadawane w biegu pytania  i wymiana informacji? Postarajcie się nie rozmawiać wyłącznie o faktach, lecz także o wrażeniach. Gdy mąż opisuje zdarzenie, którego był świadkiem, spytaj, co wówczas pomyślał i jak się czuł.

Sama nie wahaj się opowiadać mu, czego się przestraszyłaś, czym zachwyciłaś, a co sprawiło ci ból. Dzięki temu cały czas macie ze sobą emocjonalne porozumienie, znacie swoje najskrytsze myśli i odczucia. No i uczycie się szczerości oraz otwierania przed drugą osobą, a to jest fundamentem bliskości.

Dotykajcie i przytulajcie

Kontakt fizyczny mocno spaja związek. A dotyk bez seksualnego podtekstu świadczy o tym, że między parą panuje zażyłość i porozumienie. Dlatego bierzcie się za rękę na spacerze. Kiedy siedzicie obok siebie na kanapie, połóż partnerowi głowę na ramieniu albo obejmijcie się. Nawet lekkie muśnięcie jego dłoni lub pogłaskanie w przelocie jest ważne.

Istnieją badania, które udowodniły, że małżeństwa, które żegnają się rano pocałunkiem, znacznie rzadziej kłócą się i rozstają.

Kontakt fizyczny mocno spaja związek
Kontakt fizyczny mocno spaja związek123RF/PICSEL

Okazujcie wdzięczność

Rutyna prowadzi do wypalenia. Dawniej uszczęśliwiał was najdrobniejszy gest ze strony partnera, dziś do nich przywykliście, a nawet ich nie zauważacie. Dlatego za każdym razem podziękujcie sobie za podanie kawy czy okazanie troski. Podkreśl, jak cenisz fakt, że ukochana osoba pamięta o waszej rocznicy. I że zrobiło ci się miło, kiedy przyniósł ze sklepu twoją ulubioną czekoladę. Doceniając jego starania, umocnisz jego oddanie, a w dodatku sprawisz, że będzie chciało mu się dalej starać.

Ceńcie lojalność

Co ona ma wspólnego z bliskością? Chodzi o zaufanie, dzięki któremu czujemy się bezpiecznie i swobodnie w relacji. Gdy  w towarzystwie często narzekamy na partnera, opowiadamy o jego gafach czy żartujemy ze śmiesznostek (nawet bez złych intencji), nie tylko robimy mu przykrość, ale i odsuwamy od siebie. A w związku potrzebujemy pewności, że druga strona nigdy nie narazi nas na zakłopotanie i nie ujawni naszych słabości.

Maria Barcz

Olivia
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas