Jak walczyć o swoje pragnienia

Jesteś szczęśliwą żoną i mamą, ale masz wrażenie, że poświęcasz cały swój czas innym? Czegoś ci w życiu brakuje? Zobacz, jak to odnaleźć i być spełnioną.

Realizując swoje marzenia staniesz się kobietą niezależną
Realizując swoje marzenia staniesz się kobietą niezależną© Panthermedia

Najtrudniejszy pierwszy krok

- Na początek niech wyjdzie z ciebie ta zołza, ta niegrzeczna dziewczynka, która tak się w tobie buntuje. Jeśli świadomie zrobisz dla niej miejsce, okaże się, że jest ona wielką nauczycielką kobiecej mądrości i siły - radzi Małgorzata Szczepańska, psycholog i psychoterapeutka, autorka warsztatów dla kobiet: "Kobieta na wojennej ścieżce". Twoje życie nie musi być przecież pasmem wyrzeczeń! Warto nauczyć się przestać być przesadnie miłą i usłużną. Zacznij ustanawiać nowe zasady: stawiaj wymagania, mów "nie", gdy uważasz, że robisz coś wbrew sobie, nie bój się krytyki. Ty też jesteś ważna!

Naucz się wyznaczać granice

Jak przygotować się do zmian? Zacznij od tego, że to, co już masz - wspaniały dom i dzieci - jest dla ciebie szalenie wartościowe. Ale potrzebujesz też własnej przestrzeni. Przypomnij sobie, kiedy masz czas tylko dla siebie: gdy inni już niczego od ciebie nie chcą! Zacznij więc zadawać sobie pytanie, czego chciałabyś tylko dla siebie. To nic złego, jeśli okaże się, że zależy ci na domu i dzieciach, ale brakuje ci czegoś jeszcze. Pozwól sobie o tym marzyć. Pomyśl: "Gdybym teraz spotkała złotą rybkę, to o co dla siebie bym ją poprosiła?".

  • Uważasz, że się poświęciłaś...
    - Jeżeli masz takie poczucie, to znaczy, że z czegoś musiałaś zrezygnować dla tego, co posiadasz dzisiaj - mówi Małgorzata Szczepańska. Najczęściej są to ambicje, pasje, hobby, kariera. Spróbuj dotrzeć do sedna sprawy. Nie bój się odkrycia tego w sobie, jest bardzo prawdopodobne, że te niezrealizowane pragnienia tchną w ciebie nowe życie, dodadzą ci skrzydeł. Poszukaj w sobie niegrzecznej dziewczynki, która od czasu do czasu daje o sobie znać, ale którą za wszelką cenę chcesz w sobie zwalczyć.
  • Nie poddawaj się presji otoczenia
    Czy wiesz, co blokuje twoje działania? Jakie masz bariery do pokonania? Czy są to ludzie wokół ciebie? Brak umiejętności? Niewiele kobiet potrafi zrobić krok w stronę własnych marzeń. Paraliżuje je lęk przed tym, że inni nie zaakceptują ich wyborów. Najważniejsze jest to, co ktoś pomyśli, czy kogoś przypadkiem nie zranią. Czy i tobie zdarza się częściej myśleć o zdaniu innych niż o swoim własnym?

Zacznij głośno mówić o tym, czego chcesz Powiedz, o czym marzysz i zobacz, jaka będzie reakcja. A może po prostu do tej pory bliscy nie byli świadomi twoich potrzeb? Nikomu nic przecież nie mówiłaś! Na drodze masz wiele barier do pokonania, ale największą jesteś... ty sama. Musisz się przełamać i zacząć mówić, czego pragniesz. Znajdź w sobie odwagę i siłę, żeby zacząć już dziś.

  • Nie przepraszaj za wszystko
    Nie tłumacz się z tego, co chcesz zrobić. Tłumaczenie jest wynikiem tego, że nie jesteś przekonana do swoich decyzji i sama przed sobą musisz się usprawiedliwić. Warto zainteresowanym osobom podać powód, dla którego chcesz coś zmienić.

Zmieniaj obowiązujące zasady Bez tego nie zrobisz kroku naprzód. Pewne rzeczy po prostu mamy wdrukowane, jak na przykład to, że podajemy mężowi obiad lub codziennie zmywamy. Zacznij odchodzić od nałożonych na ciebie ról i oczekiwań, wyznacz nowe granice. Czy co dzień musisz robić pranie? Czy obiadu nie można ugotować na kilka dni i zamrozić? Czy jeśli nie uprasujesz dziecku spodenek na WF to stanie się tragedia? Pomyśl, co naprawdę jest istotne.

Działaj natychmiast lub metodą małych kroków Sama zdecyduj, jaką wybierzesz strategię. Niektóre kobiety wolą postawić grubą kreskę i powiedzieć: od dzisiaj będzie tak i tak. Jeśli nie masz tyle siły, zrób to powoli. Zmieniaj po kolei elementy życia, ustalaj nowe obowiązki dla siebie, męża i dzieci.

  • Postaraj się nie ranić innych
    W każdym twoim działaniu najważniejsza jest intencja. Nie masz wpływu na to, jak mąż zareaguje np. na to, że nagle chcesz iść na kurs księgowy. Według terapeutów, powinnaś spokojnie wyjaśniać motywy swego postępowania: "Do tej pory inne rzeczy były dla mnie ważne. Teraz jednak chciałabym pójść na ten kurs". Pamiętaj, że nie robisz nic przeciwko swym bliskim, nie chcesz nikogo zranić.

Uwierz w siebie. Gdy rozmawiasz z bliskimi, gdy mówisz o dążeniu do spełniania swoich marzeń, bądź pewna siebie: "Postanowiłam , że...", "Zdecydowałam, że...", "Zrobię tak....". Słowa wypowiadane w taki sposób umocnią twoją decyzję.

Szukaj wsparcia. W pojedynkę może być ci trudno działać. Warto poszukać sprzymierzeńca, kogoś, kto zrozumie twoje potrzeby i w razie zwątpienia doda otuchy, np. mama, koleżanka. Możesz też skorzystać z pomocy terapeuty albo coacha, który pomoże ci wytrwać na twojej nowej drodze rozwoju osobistego.

Bądź asertywna. Niestety, nie zawsze wszystko będzie szło po twojej myśli, ale nie zniechęcaj się. Wybieraj to, co jest dobre dla ciebie. Być może trening twojego męża może jeszcze poczekać, ale twoje studia już nie. Ty czekałaś wystarczająco długo i dłużej nie dasz rady. Mów "nie" konsekwentnie, aż do skutku.

Nie powinnaś mieć wyrzutów sumienia realizując swoje pasje
Nie powinnaś mieć wyrzutów sumienia realizując swoje pasje© Panthermedia

Odkryj swoją wewnętrzną siłę

Co zrobić, żeby wzmocnić wiarę w siebie, znaleźć wewnętrzną siłę do zmian, nie dać się na zawsze wtłoczyć w utarte schematy i role: matki, żony, pracownika? Uwierz, że jesteś kimś więcej. Odważną, niezależną kobietą. Podczas warsztatów psychologicznych terapeuci radzą, żeby na początek wymienić trzy cechy, które w sobie lubisz, a potem zrobić listę rzeczy, które udało ci się do tej pory osiągnąć. Nawiązujesz relacje z innymi w 5 minut? Świetnie prowadzisz auto? Gotujesz jak szef restauracji i znajome zamawiają u ciebie ciasta na przyjęcia? Niech to będzie twoja baza!

  • Zaufaj swojej intuicji i podążaj za nią
    Idź za tym uczuciem, którego doznajesz, myśląc o swoich marzeniach i po prostu zaufaj sobie. Pomyśl, jaka będziesz, gdy osiągniesz swój cel. Twarda? Szczęśliwa? Spełniona? To da ci motywację i siłę do działania. Zapytaj bardzo szczerze samą siebie, dlaczego nie masz odwagi robić tego, co chcesz?

Wybiegaj w przyszłość. Pomyśl teraz, jak będziesz się czuła za rok, pięć lub dziesięć lat, jeśli teraz nic się nie zmieni. Gdy twoje dzieciaki wyfruną z gniazda, zostanie ci tylko pustka czy też coś, czym będziesz mogła się cieszyć. Pamiętaj, że w życiu żałuje się tylko rzeczy, których się nie zrobiło.

  • Czy każda kobieta musi mieć pasję?
    Nie, nie każda! Jeżeli uważasz, że musisz ją mieć, bo wszyscy tak mówią, to znaczy, że ulegasz schematom. Powstrzymaj się od tego. Czy należy chodzić na aerobik, jogę i kurs robienia sushi, bo według programów telewizyjnych to właśnie powinno "kręcić" nowoczesną kobietę? Absolutnie nie! - Nic nie należy robić na siłę. Każda z nas lubi coś innego: dla jednej będzie to oglądanie seriali, dla drugiej piesze wycieczki, dla trzeciej sporty ekstremalne i podróże. A inne odnajdują się znakomicie w tradycyjnej kobiecej roli i nie potrzebują niczego więcej - wyjaśnia psycholog.

Bądź w zgodzie ze sobą. Jeśli zajmujesz się domem, dziećmi i wcale nie chcesz robić kariery, nie musisz z tego powodu czuć się niekomfortowo. Rób to, co sprawia ci satysfakcję. I tylko od ciebie zależy, co wybierzesz. - W zgodzie ze sobą żyją te kobiety, które potrafią utrzymywać równowagę pomiędzy zaspokajaniem własnych potrzeb, a spełnianiem oczekiwań otoczenia - uważa niemiecka psycholog Ute Ehrhardt, autorka poradnika dla kobiet. Jeśli więc czujesz, że coś sprawi ci radość, zrób to. I nie miej z tego powodu wyrzutów sumienia, jeśli ktoś ci powie, że to bezwartościowa fanaberia.


Realizuj się, śmiało wytyczaj cele

Jeśli już nauczysz się stawiać innym twarde granice i znajdziesz w sobie siłę, żeby przyznać, że chcesz czegoś więcej, zacznij działać. Realizuj swoje plany. Wiele kobiet stłumiło swoje pragnienia w zarodku. Nie bądź jedną nich!

  • Wyznacz sobie ścieżkę
    Masz jakieś zainteresowania, ale nie do końca wiesz, w czym czułabyś się najlepiej? Interesuje cię sztuka samoobrony, gotowanie, sport? Masz marzenia, ale nie wiesz, jak je przełożyć na konkretny działanie? Pamiętaj, że twój cel musi być realistyczny, ale i atrakcyjny, byś mogła kierować się w jego stronę.

Poszukaj wzorca, za którym mogłabyś podążać. Spróbuj zrobić jedno z ćwiczeń, które wykonują uczestnicy zajęć terapeutycznych, dotyczących wyznaczania celów. Pomyśl o kobiecie, którą z jakichś względów podziwiasz i chciałabyś być taka jak ona. W książce, w rodzinie, w telewizji, w historii - nieważne, gdzie będziesz szukać wzorca. Teraz napisz, jaka ona jest. Jakie ma cechy? Zastanów się, jaką radę, wskazówkę dałaby ci ta mądra kobieta, a następnie spróbuj użyć tej wiedzy do swojego życia.

Eksperymentuj - jeśli do końca nie potrafisz sprecyzować, co mogłoby cię zainteresować i nie masz jakiegoś wzorca do naśladowania, spróbuj wszystkiego, co ci przyjdzie do głowy. Fotografia, bieganie, taniec brzucha, hafty richelieu, joga, pisanie bloga - możesz eksperymentować ze wszystkim. W końcu trafisz na coś, co cię pochłonie.

  • Nie odkładaj niczego na potem
    Nie zwlekaj, jeśli masz cel, od razu zacznij go realizować. Właśnie teraz masz w sobie najwięcej siły i determinacji do pokonywania przeciwności. Jak mówi mądre przysłowie: "Żeby pojechać do Rzymu, trzeba najpierw wyjść z domu, a przynajmniej wstać z krzesła". Zapisz cel. Opisanie celu jest jego dodatkowym przypieczętowaniem. Nie istnieje już tylko w twojej głowie, przestaje być marzeniem, pobożnym życzeniem i łatwiej go realizować.

Przygotuj plan. Pomyśl teraz o krokach, które musiałabyś wykonać, by osiągnąć swoje zamierzenia. Przypomnij sobie wszystko, co może ci ułatwić ich realizację (na przykład znajomi, którzy mogliby podzielić się z tobą wiedzą). Ułóż listę spraw, które trzeba będzie trzeba zorganizować. Będziesz wiedziała, od czego zacząć.

Zrób coś każdego dnia. Osiąganie celu to proces złożony i długotrwały. Nic nie dzieje się od razu. Codziennie miej w głowie to, do czego dążysz. Codziennie zrób coś, co zbliży cię do twojego marzenia. Przeczytaj artykuł, spotkaj się z kimś, kto myśli podobnie Przeglądaj swój plan i realizuj jego punkty cierpliwie po kolei. Bądź silna.

Aneta Olkowska

konsultacja: Małgorzata Szczepańska, psycholog i terapeutka z Ośrodka Psychoterapeutyczno- Szkoleniowego Poza Centrum w Warszawie

Świat kobiety
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas