Marzenia to nie strata czasu, ale...

... droga do sukcesu! W sylwestrową noc, wszyscy będą ci życzyć spełnienia marzeń. Pytanie tylko, czy wiesz, czego pragniesz? Jeśli tak - to już prawie wygrałaś!

Masz marzenia? Świetnie! Teraz zamień je w plany!
Masz marzenia? Świetnie! Teraz zamień je w plany!123RF/PICSEL

Jako dzieci lubimy marzyć: wyobrażamy sobie, kim zostaniemy w przyszłości, czego dokonamy, co zobaczymy. Z biegiem lat "schodzimy na ziemię". Zaczynamy żyć teraźniejszością, marzenia schodzą na dalszy plan, a nawet... znikają. Mówimy: szkoda czasu "na bujanie w obłokach". Z badań CBOS wynika, że 18 proc. Polaków nie marzy o niczym. - To błąd. Nie rezygnujmy z marzeń, bo mogą zdziałać wiele dobrego w naszym życiu - mówi psycholog i psychoterapeutka Beata Poborska-Kobrzyńska.

Dzięki nim odkrywamy siebie

Lista marzeń niesie informację o nas samych. O naszych celach, wartościach, tęsknotach.

Są naszym kompasem: Marzenie informują nas o naszych potrzebach, ukierunkowują nasze działania i plany. To nasz wewnętrzny kompas. Wskazują nam kierunek, w którym możemy podążać. Z wiekiem się zmieniają i to naturalne. Co było ważne 10 lat temu, nie musi być aktualne dziś. Warto więc na bieżąco aktualizować swoją mapę marzeń, wyznaczać na niej nowe kierunki! Marzenie to wyobrażenie, że można żyć ciekawiej, lepiej. Czy tak będzie, zależy tylko od twojego zaangażowania.

Co mówi psycholog: Często staramy się realizować marzenia, które nie są naszymi prawdziwymi potrzebami, ale zostały nam przez kogoś (np. rodziców) podsunięte lub narzucone. Tracimy na nie energię, a potem okazuje się, że nic z tego nie wychodzi. Warto wiedzieć, czego naprawdę chcemy i kim jesteśmy.

Dają wytchnienie, radość, szczęście

Pozwól marzeniom dojść do głosu w dorosłym świecie obowiązków. To takie przyjemne!

Pomagają walczyć ze stresem: O marzenia trzeba dbać. W dzieciństwie są naturalne, jak zabawa. Później... bywa różnie. Warto jak najczęściej oddawać się marzeniom na jawie. Pozwala to przemyśleć problemy i złagodzić stres.

Co mówi psycholog: Nie wszystkie marzenia muszą się spełnić czy być realizowane. Niektóre - jak np. wygrana w totolotka i myślenie o tym, co zrobimy z fortuną - pozostaną marzeniami. Ale i one są bardzo ważne. Bo dają odetchnąć w różnych momentach dnia i życia. Są jak dobry film lub książka. Oddając się w ich władanie, nie jesteś w codzienności, odpoczywasz - tłumaczy Beata Poborska-Kobrzyńska.

- Pozwalają oderwać się na chwilę od rutyny, zwolnić. Dzięki nim odczuwasz zadowolenie, przyjemność, radość, ulgę. Marzenia mogą zadziałać na ciebie jak dobry krem albo perfumy. Sprawią ci frajdę! - dodaje psychoterapeutka. I są na wyciągnięcie ręki, zawsze kiedy tylko chcesz. Niech wejdą ci w nawyk. Pobujaj w obłokach - przed snem, przy kawie o poranku, w autobusie. Marz o tym, czego pragniesz dla siebie, o swojej przyszłości. Zamknięte oczy i oddanie się miłym myślom ma kojące właściwości. Znajdujesz się w stanie relaksu, wyciszenia, ładujesz akumulatory.

Podsuwają rozwiązania problemów

Zdolność do bujania w obłokach rozwija wyobraźnię, a to może przynieść ci korzyści.

Marzenia prowokują do kreatywności: A dzisiaj kreatywne myślenie i rozwinięta wyobraźnia to bardzo przydatne umiejętności. Zwłaszcza jeżeli chcesz odnieść sukces...

Co mówi psycholog: Marzenia rozwijają pomysłowość. Jedno marzenie może rodzić drugie, mogą łączyć się ze sobą w różnych konfiguracjach, które w "realu" nie byłyby możliwe; to inny sposób myślenia o świecie. Pracuje wyobraźnia, uruchamiają się skojarzenia. Marzenia pozwalają odpocząć, umysł staje się chłonniejszy. Udowodniono, że właśnie w stanie odprężenia, tzw. myślenia o niebieskich migdałach, doznajemy olśnień! Mózg przechowuje różne rodzaje informacji, a taka swobodnie wędrująca świadomość zwiększa szanse, że wpadniemy na przypadkowe skojarzenia i rozwiązanie jakiegoś problemu.Marzenia rozwijają pomysłowość.

- Jedno marzenie może rodzić drugie, mogą łączyć się ze sobą w różnych konfiguracjach, które w "realu" nie byłyby możliwe; to inny sposób myślenia o świecie. Pracuje wyobraźnia, uruchamiają się skojarzenia. Marzenia pozwalają odpocząć, umysł staje się chłonniejszy. Udowodniono, że właśnie w stanie odprężenia, tzw. myślenia o niebieskich migdałach, doznajemy olśnień! Mózg przechowuje różne rodzaje informacji, a taka swobodnie wędrująca świadomość zwiększa szanse, że wpadniemy na przypadkowe skojarzenia i rozwiązanie jakiegoś problemu.

Ćwicz wizualizacje: Kreatywność plus świadomość swoich potrzeb pozwalają nam tworzyć śmiałe wizje. W marzeniach wszystko jest możliwe, nie boimy się zmian! Zdolność wykorzystywania pomysłów, które przychodzą do ciebie w marzeniach, pomoże ci osiągnąć sukces.

Dają energię i siłę

Marzenia mogą zmobilizować nas do działania, organizują cele, pomagają planować swoje życie.

Są naszym napędem: Bez marzeń nie ma nowego, nie ma zmian. Ludzie bez marzeń ograniczają swoje życie do rutyny, narzekając, że nic dobrego ich już nie spotka. To marzenia popychają nas do przodu. Bez nich nie byłoby wynalazków ludzkości: samolotów, komputerów...

Co mówi psycholog: Jeśli chcemy coś osiągnąć, musimy marzyć, bo to od marzeń zaczyna się wytyczanie celów. Spełnienie najmniejszego marzenia daje nam radość, ale też informację: że mamy wpływ na swoje życie, że kierujemy nim - mówi psycholog. A to sprawia, że możemy góry przenosić!

Zmieniaj marzenia w cele: Wtedy jest dużo większa szansa, że się spełnią! Jak to zrobić? - Nazwać je, zapisać, określić najszczegółowiej jak się da. To sprowadza marzenie do konkretu. A konkretem łatwiej się zająć. Traktujemy go poważniej, łatwiej angażujemy się w realizację - mówi psycholog. - Może w tym pomóc np. metoda 5W - dodaje. - To skrót od angielskich słów: who - kto, what for - po co, where - gdzie, when - kiedy, what and how - co i jak.

- Załóżmy, że od lat marzysz, by pojechać na egzotyczny Zanzibar. Odpowiedz na wszystkie pytania. Kluczowe jest "Po co" - bo dociera do serca marzenia, do twoich motywów. Pomyśl o nich dłużej. Chcesz jechać z kimś czy sama, co chciałabyś tam robić, zobaczyć. Wiedząc to, zaczynasz się organizować, np. odkładać pieniądze na wyjazd. Im więcej czasu poświęcisz na sprawdzenie marzenia, tym większa szansa na spełnienie. Jest różnica między zachcianką a celem.

Mają moc sprawczą

Jeśli czegoś bardzo chcesz, świat zaczyna ci sprzyjać. To cała tajemnica!

Marzenia to drzwi do sukcesu: "Żeby coś się zdarzyło, żeby mogło się zdarzyć, trzeba marzyć" - pisał Jonasz Kofta i miał rację. Nawet najbardziej szalone marzenie może się ziścić. Przyciągamy do siebie rzeczy, o których myślimy jako o pewnych i możliwych.

Co mówi psycholog: Pierwszy krok do spełnienia marzeń to przekształcenie tego co nieuchwytne w cel. Potem zaplanowanie jego realizacji, czyli plan i strategia działania. Np. marzę o tym, by schudnąć. Po co? Bo chcę być zdrowsza i lepiej wyglądać. Marzenie zamienia się w potrzebę, potrzeba w cel. Jak go zrealizować? Opracuję dietę, zacznę biegać i w trzy miesiące schudnę 6-8 kg. Marzenie się spełnia. Jasne, że nie samo. Z twoją pomocą!

Agnieszka Namysł, kons. Beata Poborska- -Kobrzyńska, psycholog, terapeuta

Świat kobiety
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas