Metody mechaniczne

Do mechanicznych metod antykoncepcji zalicza się również prezerwatywy, diafragmy (błony dopochwowe) i kapturek naszyjkowy. Stanowią one mechaniczne bariery, które utrudniają dotarcie plemników do macicy i jajowodów.

article cover
INTERIA.PL

Prezerwatywa

To metoda polecana zwłaszcza tym, którzy nie mają stałego, godnego zaufania partnera i nie prowadzą uregulowanego współżycia. Prezerwatywa stanowi mechaniczną barierę uniemożliwiającą przedostanie się plemników do jamy macicy. Zarówno zapobiega ciąży jak i chroni przed chorobami przenoszonymi drogą płciową, w tym AIDS, a także przed zakażeniami wirusowymi i bakteryjnymi. Aby jej działanie było bardziej skuteczne, zaleca się stosowanie jej wraz ze środkiem plemnikobójczym. Pary decydujące się na taką metodę antykoncepcji mogą współżyć ze sobą we wszystkie dni. Z prezerwatywy muszą zrezygnować osoby uczulone na lateks. Nie mogą ich też używać mężczyźni z zaburzeniami wzwodu. Wadą tej metody jest możliwość pęknięcia prezerwatywy i dostania się plemników do jamy macicy. Gdy prezerwatywa pęknie, należy natychmiast zastosować dopochwowy środek plemnikobójczy w postaci żelu lub pianki. Współczesne prezerwatywy wykonuje się z hipoalergicznych, cieniuteńkich tworzyw. Zazwyczaj pokrywane są one środkiem nawilżającym (by nie powodowały podrażnień) i plemnikobójczym. Są produkowane w różnych kolorach, kształtach a nawet zapachach. Niestety w Polsce niedostępna jest jeszcze prezerwatywa kobieca. Jest ona nieco szersza i większa od męskiej, u nasady otacza ją szeroki brzeg, stanowiący mechaniczną barierę uniemożliwiającą przedostanie się plemników do jamy macicy. Ci, którzy stosują prezerwatywę, powinni koniecznie zwracać uwagę na znak producenta, atest i datę ważności. Prezerwatyw nie wolno przechowywać w wysokich temperaturach.

Diafragma, czyli błona dopochwowa

To gumowa błona w kształcie kopuły uniemożliwiającą przedostanie się plemników do jamy macicy. Kobieta powinna ją założyć na szyjkę macicy prze stosunkiem, a zdjąć 8 godzin po stosunku. Błony dopochwowe są produkowane w różnych kształtach i rozmiarach. Najbardziej popularne są błony z pierścieniem płaskim, ponieważ najłatwiej je dopasować i są najprostsze w użyciu. Wariant z pierścieniem walcowatym jest odpowiedni dla kobiet, które uznają ucisk obrzeża płaskiej sprężyny za zbyt mocny, powodujący uczucie niewygody i objawy zapalenia pęcherza moczowego. Błony dopochwowe z pierścieniem łukowatym są trudniejsze do założenia, ale posiadają podstawową zaletę - mogą być stosowane przez kobiety z tyłozgięciem szyjki macicy. Najlepiej, aby odpowiedni rozmiar błony dobrał lekarz. On też poinstruuje, jak prawidłowo zakładać błonę. W celu zwiększenia skuteczności błonę dopochwową stosuje się razem ze środkami plemnikobójczymi. Najłatwiej założyć błonę kucając lub opierając jedną nogę, na przykład na krześle. Czynność tę ułatwia wcześniejsze opróżnienie pęcherza. Podstawową wadą diafragmy jest możliwość odczuwania dyskomfortu u kobiety i mężczyzny. Z kupnem błony dopochwowej w kraju możemy mieć problemy (jest trudno dostępna).

Kapturek naszyjkowy

Kobieta zakłada go przed stosunkiem na szyjkę macicy i może go tam pozostawić przez 24 godziny. Podobnie jak w przypadku błony dopochwowej rozmiar kapturka powinien dobrać lekarz. Zaleca się stosowanie kapturka w połączeniu ze środkami plemnikobójczymi. Tak jak prezerwatywy kobiecej kapturka naszyjkowego nie kupimy w kraju.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas