On nie chce się kochać!

O męskich problemach z seksem rozmawiam z psychologiem-seksuologiem Magdaleną Bogdaniuk.

Dlaczego mężczyźni unikają seksu?
Magdaleną Bogdaniuk: Jest to pytanie coraz częściej ostatnio zadawane przez kobiety. Przyczyn może być wiele - poczynając od psychologicznych, biologicznych aż do zaburzonych relacji w związku. Kobiety bardzo się przejmują, kiedy partner nie ma ochoty z nimi współżyć. Odbierają to osobiście, myśląc, że przestały już być atrakcyjne, albo że partner ma inną. A problemem może być zupełnie coś innego.

Reklama

Czy kobieta powinna rozmawiać z mężczyzną o łóżkowych problemach? Może lepiej przemilczeć problem?
Jak najbardziej rozmawiać. Wspólnie powinni dojść do problemu, który jest przyczyną tego, że partner stracił ochotę na seks. Tylko tak można tę sytuację zmienić i poprawić.

Jakie mogą być przyczyny zaburzenia relacji partnerskiej?
Po pierwsze niewyjaśnione kłótnie, problemy, które nie zostały rozwiązane, tylko "przyklepane". Wydaje nam się wtedy, że już nie ma o czym mówić i dalsze kłótnie są bez sensu. Tymczasem ten problem nadal w nas "siedzi". Powoduje, że wciąż odczuwamy negatywne emocje do partnera.

Taki problem najczęściej dotyczy kobiet, ponieważ u większości z nas ochota na seks spada w momencie, gdy mamy o coś żal do partnera. Innym czynnikiem może być nuda i monotonia, która wkroczyła do związku. Warto wtedy postarać się urozmaicić życie seksualne: kupić sobie ładną bieliznę, zapalić świeczki, wyjechać we dwoje na romantyczne wakacje.

Co jeszcze nie pomaga w dobrych relacjach?
Brak ochoty na seks często pojawia się po prostu przez zwykłe przepracowanie, zmęczenie codziennymi problemami. Dotyczy to zarówno kobiet jak i mężczyzn, którzy pracują wiele godzin, wracają wieczorem do domu z głową pełną problemów i ostatnia rzecz, o jakiej w danej chwili myślą, to seks. Marzą tylko o tym, żeby położyć się spać , bo rano czeka ich ciężki dzień.

Ale nie powinniśmy chyba rozpoczynać takiej rozmowy od pretensji typu: " już mnie nie kochasz" albo "na pewno masz kochankę".
Pewnie, że nie.

To jak należy rozmawiać o problemach w łóżku?
Na przykład zacząć od pytania: czy zastanawiałeś się nad tym, jaka jest przyczyna tego, że nie masz ochoty się ze mną kochać? Jeśli nie, to spróbujmy się nad tym zastanowić wspólnie.

A jeśli facet zestresuje się i "wycofa"?
Kiedy kobieta zacznie oskarżać męża, że ma inną albo, że jej nie kocha, prawdopodobnie zareaguje on obronnie i jeszcze bardziej zamknie się w sobie.

Nie naciskajmy?
Ważna jest odpowiednia rozmowa, nie oskarżająca, tylko dająca wsparcie partnerowi. Prawdopodobnie on też się tym martwi i obawia się, że nie jest w stanie zadowolić swojej partnerki. Postarajmy się swoje domysły "schować w kieszeń" i posłuchać co partner ma do powiedzenia. Zazwyczaj, gdy szukamy rozwiązania, pojawia się nam najczarniejszy scenariusz przed oczami. Przeważnie jednak nie jest on prawdziwy.

Zdarza się, że partnerzy zdecydowanie różnią się temperamentem seksualnym. Jak można to pogodzić?
Pozostaje wtedy wypracować wspólny kompromis. Kontakt seksualny 2- 3 razy w tygodniu jest zupełnie wystarczający do utrzymania zdrowia seksualnego. Jeśli przykładowo mężczyzna mógłby się kochać ze swoją kobietą codziennie, dla niej natomiast wystarczy raz w tygodniu, warto to wypośrodkować. I odwrotnie.

Dowiedz się więcej na temat: leki | problem | partner | zaburzenia | kochać | seks

Reklama

Najlepsze tematy

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje