Plotka

Przed fałszywymi pogłoskami trzeba się bronić, ale tak, by nie obróciło się to przeciw nam. To nie jest takie trudne!

Rozbrój plotkarza w sposób pokojowy...
Rozbrój plotkarza w sposób pokojowy...123RF/PICSEL

Ze świecą szukać osoby, która nigdy nie plotkuje. Oczywiście niechętnie się do tego przyznajemy, ale prawda jest taka, że lubimy rozmawiać o życiu innych, a potem przekazywać zdobyte informacje dalej. I choć plotki nie zawsze mają poważne konsekwencje, to jednak nie są miłe dla osoby, która staje się ich tematem. Co zatem robić, by złagodzić ich skutki? Oto kilka sposobów.

Dlaczego plotkujemy

• Odreagowujemy złość, której nie udało się wyrazić wprost do danej osoby. Może to też być skutkiem przeniesienia złości zupełnie z kogoś innego. Np. zdenerwował cię szef, ale że nie możesz sobie pozwolić na wykrzyczenie złości do niego, nieświadomie zaczynasz mieć pretensję do... swojej koleżanki. Ciekawe! Do przenoszenia złości zwykle mają tendencję kobiety, ponieważ źle widziane, a wręcz nie do zaakceptowania jest, by płeć piękna pokazywała złość wprost.

• Podtrzymujemy kontakty towarzyskie. Kiedy wydaje nam się, że nie mamy nic ciekawego do powiedzenia o sobie, lepiej mieć wiele do powiedzenia o innych - nie wyjdziemy na nudziarzy.

• Podnosimy sobie samoocenę. Niestety, dzieje się to kosztem innych osób. Powtarzanie negatywnych opinii o ludziach pozwala bowiem chociaż na chwilę zapomnieć o własnych niedociągnięciach oraz problemach i poczuć się lepiej.

Kiedy ty stajesz się obiektem

"Tylko winni się tłumaczą" - to przysłowie doskonale oddaje istotę rzeczy. Gdy ktoś donosi ci o szerzącej się na twój temat plotce, powstrzymaj się od zbędnych komentarzy.

• Spokojnie w kilku słowach wyraź swoją opinię. Powiedz np.: "To zupełnie mija się z prawdą o mnie", "Nie mam pojęcia, skąd te informacje", "Ja się z tym nie zgadzam".

• Potem weź głęboki oddech i... po prostu zmień temat - to najlepsza metoda i naprawdę działa!

Pamiętaj! Silne reakcje emocjonalne, jak: żal, płacz, oburzenie, próba zrozumienia cudzych intencji czy tłumaczenie się, to pożywienie dla plotki. Jeśli nie dołożysz porcji własnych negatywnych uczuć, to ona samoistnie umrze. Ale gdy wejdziesz w rolę ofiary lub zaczniesz się mścić, zachęcisz innych do szerzenia informacji. I to z jeszcze większym zapałem!

• Gdy jednak plotka może ci zaszkodzić, nie bądź obojętna. Wtedy staraj się dążyć do tego, żeby prawda ujrzała światło dzienne. Warto więc doprowadzić do konfrontacji z osobą rozsiewającą plotki i zapytać spokojnie, dlaczego rozpowiada o tobie nieprawdziwe informacje. Taka rozmowa często wystarczy, by powstrzymać plotkującego. Uważaj, co sama mówisz o innych "Kto mieczem wojuje, od miecza ginie"- mówi kolejne przysłowie. To znaczy, że jeśli obmawiasz ludzi, prędzej czy później sama też pewnie staniesz się obiektem szykan. Jeśli zaś szukasz w ludziach dobrych cech,

oni będą ich szukać w tobie.

• Zamiast plotkować, lepiej podsumuj, co dobrego sama zdobyłaś w życiu, z czego jesteś zadowolona. Zastanów się, czy pod plotkowaniem nie czai się twoja obawa przed byciem sobą, przed dzieleniem się własnymi przemyśleniami, uczuciami, tworzeniem bliskich relacji. Jeśli tak jest, pora zacząć to zmieniać.

• Gdy jesteś zła na kogoś, pozwól sobie na szczere wyrażenie uczuć. Używaj zwrotów: "Jest mi przykro, gdy ty...", "Jestem na ciebie zła, bo...". Masz wtedy szansę wyjaśnić nieporozumienie bez stosowania podstępnej broni - plotki.

Konsultacja psychologiczna Violetta Nowacka www.self-psychologia.pl

Tina
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas