Samoocena kształtuje życie

Agresja i wycofanie, pycha i cierpiętnictwo, brak poczucia tożsamości, brak nadziei, znoszenie życia byle jakiego. Wszystko co zatruwa i pomniejsza nasze życie, wyrasta z braku poczucia własnej wartości.

Pokochaj siebie
Pokochaj siebieINTERIA.PL

Pozytywna samoocena to obiektywne przyznanie swojej osobie umiejętności, możliwości, zasług, zalet. Poczucie własnej wartości, wysoka samoocena, samoakceptacja, dobre mniemanie o sobie - to synonimy, które w popularnym odbiorze Polaka wciąż kojarzą się z egoizmem. Amerykanie i mieszkańcy Europy Zachodniej już zrozumieli, że to nie pycha, lecz życiowa konieczność.

Konfrontacja z krytyką

Dziecko najczęściej jest postrzegane jako najpiękniejsze, najmądrzejsze, najwspanialsze. Ma jakby wrodzone poczucie własnej wartości, które starcza mu na kilka lat. Ale w ciągłej konfrontacji z dorosłymi spotyka się z krytyką, która wreszcie przyjmuje jako prawdę o sobie. Zawstydzanie, zakazywanie niektórych emocji, ośmieszanie, niekorzystne porównywanie z innymi - to wciąż powszechnie stosowane środki wychowawcze. Środki, które niszczą tożsamość dziecka, szacunek dla samego siebie i zdrowe poczucie własnej wartości.

Szacunek dla samego siebie nierozerwalnie łączy się z odwagą, wytyczaniem celów, osiąganiem marzeń, niegodzeniem się na zło i bylejakość. Zaś konsekwencją braku samoakceptacji jest życie poniżej własnych możliwości, odmawianie sobie prawa do wielu uczuć, niewykorzystywanie szans, godzenie się na złe traktowanie. Bez podjęcia trudu zmiany swojej sytuacji, najczęściej szukamy zapomnienia w alkoholu, jedzeniu, telewizji, zakupach.

Myśl pozytywnie!

Jak to zmienić? To naprawdę nie jest bardzo trudne. Zawsze są dobre rzeczy w przeszłości, przyszłości i teraźniejszości, do których można się odwołać. Przyszłość trzeba zaplanować tak, jak się tego pragnie, i zaprogramować się na zrealizowanie tych planów.

Jak podnieść samoocenę

Istnieje wiele sposobów podnoszenia samooceny.

Praca - staraj się znajdować przyjemność w swoich zadaniach, nie umniejszaj swoich osiągnięć i mów o nich śmiało. Rób więcej tego, co ci dobrze idzie i mniej tego, w czym się nie sprawdzasz.

Rodzina - staraj się być samodzielna, ale nie bój się prosić o pomoc, kiedy jej potrzebujesz. Traktuj swoich bliskich jak najważniejsze osoby w twoim życiu - bo przecież są nimi!

Życie społeczne - spędzaj więcej czasu z ludźmi, którzy gotowi są cię wspierać, ale i konstruktywnie krytykować. Bądź otwarta na innych i gotowa publicznie bronić swoich poglądów i interesów.

Praca nad sobą - wyznacz sobie cele, jakie chcesz osiągnąć w życiu. Powstrzymuj się od krytykowania siebie i innych. Kieruj się w życiu uczciwością wobec własnych wartości i ideałów.

Zdrowie i witalność - traktuj swoje ciało z szacunkiem i nie karm go byle czym. Poświęć więcej czasu swojemu wyglądowi. Znajdź czas na relaks i odpoczynek.

Poza tym wynagradzaj się za wszystko, co robisz, nie bój się sprawiać sobie przyjemności, nie stawiaj sobie perfekcjonistycznych wymagań, przyjmij odpowiedzialność za swoje wybory i za kształt własnego życia. Kto działa odpowiedzialnie, nie rezygnuje zbyt łatwo, nie godzi się na małe i nie zadowala się byle czym.

(LID)

MWMedia
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas