Spraw, by inni cię doceniali!

Uważasz, że zasługujesz na uznanie ze strony przełożonego, partnera, rodziny. Ale czasami masz wrażenie, że inni traktują cię jak szarą myszkę. Jak postępować, by właściwie oceniano twoje zaangażowanie?

Nie daj się szantażować mężowi. Też masz prawo do odpoczynku
Nie daj się szantażować mężowi. Też masz prawo do odpoczynku123RF/PICSEL

W pracy

Starasz się wykonywać swoją pracę jak najlepiej. Nawet, jeśli nikt cię o to nie prosi, zostajesz po godzinach, by coś dokończyć. Masz duże doświadczenie i wiedzę, tymczasem nieustannie jesteś pomijana przy awansach i podwyżkach. Szef cię nie chwali, jednak przy najmniejszym niedociągnięciu nie szczędzi ci słów krytyki. Widzisz, że inni wokół ciebie wcale się tak nie starają, a zarabiają lepiej i przełożony częściej bierze pod uwagę ich opinię. Bardzo cię to frustruje...

Pomocne rady

Przestań wysyłać niewłaściwe komunikaty

Być może właśnie przez wytrzymywanie takiej sytuacji dajesz szefowi sygnał, że ten stan rzeczy ci odpowiada. Skoro bez słowa skargi znosisz gorsze traktowanie i dalej pracujesz równie intensywnie, to wyraźnie komunikujesz, że sama uważasz, iż właśnie tylko tyle ci się należy. Po co nagradzać i motywować kogoś, kto i tak daje z siebie wszystko?

Przyjrzyj się, jak to robią współpracownicy

Widzisz wokół siebie osoby, które są doceniane? Zaobserwuj, na jakiej podstawie otrzymują podwyżki czy awanse. Czy mają jakieś szczególne osiągnięcia, czy może głośniej mówią o swoich wysiłkach, podkreślają, jak ogromnie się napracowały, są bardziej przebojowe. Albo śmiało i stanowczo dopominają się o nagrodzenie swoich wysiłków. Może dla szefa, który ma na głowie wiele spraw, są po prostu bardziej widoczne. Ty też postaraj się być lepiej zauważalna.

Poszukaj w firmie podobnych sobie

Z pewnością w firmie pracują osoby podobne do ciebie, które również są dla szefa niewidzialne, choć bardzo się starają. Pomyśl, co byś im poradziła, jak powinny zmienić swoje zachowanie, by otrzymać upragnioną pochwałę. A potem zastosuj te wskazówki do siebie.

Przedstaw szefowi swoje oczekiwania

Dobrym sposobem na zmianę istniejącej sytuacji jest też szczera rozmowa z szefem na temat twoich zasług i oczekiwań. Wyzbądź się fałszywej skromności. Osoby, które doceniają siebie, są zwykle doceniane przez innych.

Dawaj innym ludziom to, co chcesz od nich dostać!

Zacznij od siebie

Zastanów się, czy ty potrafisz docenić osoby ze swojego otoczenia. Czy chwalisz dzieci, czy mówisz mężowi, rodzicom, przyjaciołom, ile dla ciebie znaczą? Czy w pracy dziękujesz koleżankom za pomoc i wsparcie? Pamiętaj, pochwała dodaje skrzydeł i motywuje ludzi do dalszych pozytywnych zachowań.

Twórz serdeczny klimat

Mówiąc komplementy, podkreślając czyjeś zalety, mimowolnie uczysz innych podobnego postępowania. Zaczyna działać zasada wzajemności, w myśl której i ty zyskasz.

W rodzinie

Skończyłaś studia, pracujesz, założyłaś rodzinę, a twoi rodzice ciągle narzekają, że byłaś taka zdolna i mogłaś daleko zajść. Pomagasz teściowej: robisz dla niej zakupy, zapraszasz na obiady i potem wysłuchujesz, że jej druga synowa jest wspaniała, bo zabrała ją na wakacje itp. Dbasz o dzieci, odmawiasz sobie, by im kupić wymarzone ubrania, gadżety. A potem jest ci przykro, gdy słyszysz, że jesteś niedobrą matką, bo zmuszasz ich do nauki.

Pomocne rady

Pokaż rodzinie, że jesteś z siebie zadowolona

Niech rodzice zobaczą, że jesteś dumna z tego, czego dokonałaś. Podkreślaj to przy różnych okazjach. Wkrótce mama i ojciec zarażą się twoim przekonaniem, że jesteś kobietą sukcesu. Może podświadomie są z ciebie dumni, tylko narzekanie weszło im w nawyk.

Nie próbuj bagatelizować swoich wysiłków

Gdy teściowa dziękuje ci za zrobienie zakupów, nie mów: "To nic takiego". Powiedz: "Cieszę się, że mogłam pomóc." Gdy chwali innych, możesz stwierdzić: "Każdy robi, co może, by mamie było łatwiej, według swoich możliwości".

Wyrażaj wdzięczność

Ludzie lubią, gdy zauważa się ich starania. Wówczas łatwiej im odpłacić tą samą monetą. Postaraj się też dostrzegać dobrą wolę teściowej. Okaż wdzięczność rodzicom za to, że dobrze cię wychowali i umożliwili naukę.

Daj dzieciom przykład

Gdy dziecko jest przyzwyczajone, że wszystko kręci się wokół niego, uważa, iż rodzice są po to, by zaspokajać jego potrzeby. Nie potrafi docenić ich starań. Naucz dzieci, że na realizację pragnień trzeba zapracować, np. poprawiając oceny. Włącz je do domowych obowiązków, wtedy zobaczą, ile czasu i wysiłku to wymaga.

W związku

Dbasz o męża, jesteś dla niego czuła, sprawiasz mu miłe niespodzianki. Troszczysz się o to, by zawsze czekał na niego obiad, a jego rzeczy były czyste i wyprasowane. Niestety mąż nie widzi, jak się starasz, prawie nigdy nie dziękuje, często ma pretensje o drobiazgi, a sam niezbyt przykłada się do tego, by zrobić ci przyjemność. Chciałabyś to zmienić.

Pomocne rady

Porozmawiaj szczerze ze swoim partnerem

Udany związek to wzajemne dawanie i branie. Jeśli tylko ty dajesz, a w zamian otrzymujesz niewiele - to coś nie gra. Gdy pragniesz, by relacje między wami wróciły do równowagi, powiedz mężowi o swoich odczuciach i oczekiwaniach. Nie pozwól, by zbagatelizował sprawę, zaznacz, że ta rozmowa jest dla ciebie ważna. Zapytaj go np.: "Jak byś się czuł, gdybym to ja zapomniała o twoich urodzinach? Byłoby ci przykro. Zrozum więc, że mnie to dotknęło".

Miej swoje życie

Kiedy mężczyzna jest przekonany, że jego partnerka skupia się wyłącznie na nim, przestaje sobie cenić jej towarzystwo. Częściej sam wychodzi, rzadziej okazuje czułość. Twoja nieobecność sprawi, że znów cię dostrzeże. Realizuj swoje pasje, podkreślaj sukcesy w pracy, spotykaj się z przyjaciółkami. Panowie to zdobywcy, gdy kobieta im się wymyka, zaczynają ją gonić.

Marta Żarska

Kobieta i życie
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas