Uwertura do Walentynek

28 grudnia, w zimowej aurze przypada Międzynarodowy Dzień Pocałunku.

article cover
ThetaXstock

Skąd się wzięły całusy?

Część mężczyzn mogłaby pewnie odpowiedzieć, że pocałunki wymyślono po to, by zamknąć usta gadatliwym partnerkom.

Naukowcy są jednak innego zdania. Według jednej z teorii, całowali się już neandertalczycy, z tym, że buziaki jaskiniowców, różniły się od "współczesnych" pocałunków. Ludzie pierwotni zbliżali do siebie policzki i aby po zapachu odróżnić "swoich" od "obcych".

Inna teoria łączy początek pocałunków z relacjami rodzinnymi. Według niej, pochodzą one od sposobu w jaki matki karmiły dzieci rozdrobnionym wcześniej w ustach pokarmem.

Pierwsze opisy pocałunków można znaleźć już m.in. w Biblii ( np. zdradziecki pocałunek Judasza) i w mitologii. Syn Hermesa i Afrodyty całował nimfę Salmakis. Na prośby wzgardzonej przez niego nimfy został później złączony z nią w jedno ciało, z czego powstała istota podwójna, pół mężczyzna, pół kobieta.

Co kraj, to...

Szwedzcy uczeni obliczyli, że podczas jednego pocałunku francuskiego "wymieniamy" z partnerem... 40 tys. drobnoustrojów, 250 gatunków różnych bakterii, oprócz tego - 0,7 grama białka, 0,45 grama tłuszczu i 0,19 grama innych związków organicznych.

W większości kultur pocałunek jest wyrazem uczucia. Taka forma bardzo intymnego kontaktu, wzbudza silne emocje. Zwykle pozwalamy sobie na całowanie bardzo bliskich, zaprzyjaźnionych osób i tych, z którymi jesteśmy w dobrych relacjach.

W europejskim kręgu kulturowym całowanie często wyraża właśnie sympatię, bez seksualnego podtekstu. Jednak np. w Indiach czy Japonii publiczne całowanie, nawet ludzi bardzo nam bliskich jest absolutnie niedopuszczalne. To raczej element gry wstępnej, ograniczany do sfery prywatnej, niż manifestowanie miłości i przywiązania na zewnątrz.

W Holandii natomiast, pocałunek francuski, który został na kimś wymuszony lub nastąpił wbrew czyjejś woli może być rozpatrywany przez sąd w kategorii zgwałcenia.

Dziwne obostrzenia dotyczące pocałunków obowiązują także w niektórych stanach USA. W Indianie prawa do całowania kobiet odmówiono mężczyznom z... wąsami. W Hartford (stan Connecticut) małżonkowie nie mogą całować się w niedzielę, a w Cedae Rapids (Iowa) nie można pocałować obcej, niespokrewnionej z nami osoby. W Logan Country, w stanie Kolorado istnieje zakaz całowania...śpiącej kobiety.

Dwa tygodnie z życia

Pierwszy "filmowy" pocałunek zobaczyli widzowie na ekranach kin już w 1896 roku. Była to adaptacja fragmentu głośnej broadwayowskiej sztuki, którą wyreżyserował Thomas Edison. Film zatytułowany po prostu - "Pocałunek" wywołał sporą sensację i ostra reakcję purytańskiej cenzury. Do dziś jednak rekordzistą pod względem liczby pocałunków w jednym obrazie jest "Don Juan" z 1927 roku. doliczono się w nim aż 127 "całujących" scen. Na szklanym ekranie całowano się bez przerwy najdłużej przez trzy minuty i pięć sekund.

A najdłuższy pocałunek francuski "w realu" (rekord z 2001 roku) trwał 30 godzin, 59 minut i 21 sekund. Nie wiadomo w jaki sposób obliczono, że każdy z partnerów spalił wówczas aż 7436 kalorii.

Miłośnicy bicia rekordów próbowali nawet konkurencji ekstremalnych - najdłuższy pocałunek pod wodą trwał 2 minuty i 18 sekund.

Badacze obliczyli, że przeciętny mieszkaniec ziemi spędza dwa tygodnie swojego życia, połączony wargami z drugą osobą. Nie zależnie więc od tego, jakie buziaki lubicie najbardziej, z okazji Światowego Dnia Pocałunku życzymy Wam, aby było to naprawdę niezapomniane 14 dni... A może więcej?

Nie zgadzasz się z autorem tekstu i chcesz wyrazić własne zdanie? Przeżyłaś coś ciekawego i chcesz podzielić się swoją historią?

Na autorów najciekawszych prac czekają nagrody!

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas