Związek prosty jak równanie?

Czy Twój związek jest li tylko matematycznym równaniem 1+1=2? Jeden z profesorów uniwersyteckich skłania się ku poglądowi, że wszystkie związki ludzkie są równaniami arytmetycznymi pod różnymi postaciami.

article cover
INTERIA.PL

Profesor James Murray obserwuje pary przez zaledwie kwadrans, przypatrując się szczegółowo ich reakcjom podczas dyskusji na tematy niełatwe i niekiedy kontrowersyjne, takie jak seks, dzieci czy pieniądze. Pary uzyskują w wyniku obserwacji punkty za umiejętność komunikacji.

Zyskują punkty za wszystkie sygnały niosące pozytywne skojarzenia: miły głos, uśmiech, gesty pełne uczucia czy żarty. Punkty tracą wskutek krytycyzmu, przewracania oczami czy kpin z partnera.

Testy takie prowadzone są już od 10 lat. Królikami doświadczalnymi było 700 świeżo upieczonych nowożeńców, którzy poddawani byli okresowym badaniom co dwa lata. Rezultaty badań przedstawiono w ubiegłym tygodniu na międzynarodowej konferencji w Szkocji.

Prof. Murray tłumaczy sposób badania: - Punkty zebrane przez partnerów umieszczaliśmy w specjalnych grafach, przetwarzaliśmy je w postać algebraiczną i stąd wywodziliśmy 'rozwodowe' wskazania. Trafność naszych spostrzeżeń była zdumiewająca. Mogliśmy przewidzieć, w jaki sposób ludzie reagują. Jeśli np. żona unika konfrontacji z mężem, a ten jest dość zmienny w decyzjach taki związek nie ma większych szans na przetrwanie.

Jedną z pozytywów całego przedsięwzięcia jest bez wątpienia uzmysłowienie ludziom, dlaczego mają problemy małżeńskie i w jaki sposób mogą walczyć o przetrwanie związku.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas