Samotna rozkosz, czyli masturbacja

Ten artykuł możesz przeczytać również w wersji mobilnej »

Masturbacja jest zachowaniem seksualnym, które najogólniej mówiąc polega na dotykaniu, pieszczeniu narządów płciowych w celu doprowadzenia się do orgazmu, a tym samym uzyskania szeroko rozumianej przyjemności.

Zdjęcie

Masturbują się zarówno mężczyźni jak i kobiety / 
Masturbują się zarówno mężczyźni jak i kobiety
Istotą aktu masturbacyjnego jest rozładowywanie napięcia seksualnego bez udziału partnera. Druga osoba czy osoby uczestniczą w tym akcie, ale... tylko w umyśle człowieka masturbującego się i przybierają formę fantazji erotycznych.

Bywa, że podczas masturbacji towarzyszy człowiekowi drugi partner, ale jego zachowanie ma charakter bierny i polega na obserwowaniu zachowania osoby masturbującej się. Zdarza się też, że podczas pettingu partnerzy wzajemnie się masturbują.

Masturbują się zarówno mężczyźni jak i kobiety. Choć wyniki badań naukowych i sondaży wskazują na większą aktywność mężczyzn w tym zakresie. Robią to niemal wszyscy, ale nikt nie chce się to tego przyznać. Z licznych badań wynika, że około 94 proc. mężczyzn i ponad 80 proc. kobiet masturbuje się często lub regularnie.

Inne określenia tej czynności to: onanizm, autoerotyzm, ipsacja, samogwałt, choć można by dyskutować, czy wszystkie z tych pojęć są równoważne znaczeniowo pojęciu masturbacja.

Wokół masturbacji narosło wiele mitów, stereotypów, których istotą jest de facto zniekształcanie wiedzy naukowej i generowanie lęku. Mimo rzetelnej wiedzy naukowej masturbację traktuje się nadal jako głównego sprawcę wielu dysfunkcji psychoseksualnych, chorób psychicznych i somatycznych.

Oczywiście, jak każda czynność nadmiernie wykonywana, wiąże się z niebezpieczeństwem dla człowieka, bo zaczyna mu zwyczajnie szkodzić, zarówno w sensie psychicznym jak i somatycznym.

Reklama

A przecież jest to powszechne, fizjologiczne zachowanie w rozwoju psychoseksualnym człowieka, którego początki są zauważalne już we wczesnym okresie życia (3-5 lat). Dzieci podczas snu lub w półśnie również masturbują się, choć ich zachowanie nie ma charakteru zamierzonego, tak jak to jest w późniejszym okresie życia człowieka.

Artykuł pochodzi z kategorii: Seks

REKLAMA

POLECANE zwiń

Reklama

Skomentuj artykuł: Samotna rozkosz, czyli masturbacja

Przejdź do forum »

Wyróżnij ten komentarz spośród pozostałych, niech zobaczą go wszyscy!

Aby wyróżnić ten komentarz

wyślij SMS o treści KOLOR na numer

7271

I wpisz otrzymany kod w polu poniżej

Ok

Koszt całkowity SMS 2,46 PLN Nota prawna O co chodzi z wyróżnieniem?

Wasze komentarze: 482,

przeczytane przez: 723 osoby Dodaj komentarz

Reklama

Reklama