Twoja skóra się starzeje? Przyjrzyj się swojej diecie.

Artykuł sponsorowany

.

Jednocześnie od blisko 30 lat obserwuje się w krajach  Europy Zachodniej i Ameryki Północnej tendencję do korzystania z mniej inwazyjnych, a tym samym obarczonych mniejszymi powikłaniami, metod z zakresu medycyny estetycznej i przeciwstarzeniowej. Popularna do tej pory w wielu kręgach chirurgia plastyczna zaczyna schodzić na drugi plan, nie będąc już jedynym skutecznym sposobem na zachowanie młodej i pięknej skóry.

Nowoczesny styl życia współczesnych kobiet  - stres, szybkie tempo życia w skażonym środowisku, mała aktywność fizyczna oraz nieodpowiednia dieta oparta na przemysłowo przetworzonej, wysokokalorycznej i ubogiej w niezbędne składniki odżywcze żywności, mają fundamentalny wpływ na zdrowie. Coraz częściej zapadamy na tzw. choroby cywilizacyjne, a w naszych komórkach coraz szybciej postępują zmiany degeneracyjne, prowadzące w konsekwencji do przyspieszonego starzenia się organizmu.

W licznych badaniach dowiedziono, że największy wpływ na zdrowie człowieka, bo aż w 80 % ma dieta, styl życia i środowisko. Tylko w 20 % decydują o nim czynniki genetyczne.

Niestety, perfekcyjnie zbilansowana dieta,  jest czasochłonna i trudna do zrealizowania. W konsekwencji braku czasu i  zaniedbań żywieniowych, mogą pojawiać się na różnych etapach naszego życia,  niedobory substancji odżywczych. Ich zmniejszona ilość istotnie wpływa na stan naszego zdrowia, jak również przyspieszenie procesów starzenia się skóry i całego organizmu.

STARZENIE SIĘ SKÓRY

Starzenie się organizmu oraz skóry przebiega dwutorowo: jest konsekwencją życia człowieka, na który mają wpływ czynniki pochodzenia wewnętrznego, jak i zewnętrznego.

Podlegająca procesowi starzenia skóra zmienia się. Najbardziej charakterystycznymi dla tego zjawiska oznakami są:  zmniejszająca się grubość skóry, większa suchość, łuszczenie się, szorstkość, pojawianie się bruzd, przebarwienia i odbarwienia.

Naukowcy udowodnili, że przyczyną degradacji kolagenu, elastyny i kwasu hialuronowego jest reakcja zapalna zachodząca w komórkach naszej skóry. Właśnie dlatego w profilaktyce przeciwzmarszczkowej nieodzowna jest redukcja stanu zapalnego w tkankach, a ponieważ reakcja zapalna w skórze jest efektem działania wolnych rodników, taką rolę pełnią m.in. antyoksydanty.

Wolny rodnik to cząsteczka lub jej fragment mający wolny (niesparowany) elektron, powstający z udziałem tlenu w organizmach żywych w trakcie procesów życiowych - utleniania i redukcji. Powstawanie wolnych rodników warunkują procesy biochemiczne zachodzące w naszym organizmie. Związane są one z czynnościami życiowymi takim jak np. oddychanie, czy przemiana materii, ale powstają także w wyniku różnych infekcji, stanów zapalnych, aktywności fizycznej, zanieczyszczeń środowiskowych, promieniowania UV, czy też palenia papierosów. Nagle pojawienie się w organizmie dużej ilości wolnych rodników nosi miano "stresu oksydacyjnego".

W zdrowych organizmach funkcjonują systemy enzymów (przeciwutleniaczy), których głównym zadaniem jest naprawa uszkodzonych molekuł takich jak np. DNA.  Poza naturalnymi mechanizmami obronnymi organizmu, rolę antyoksydantów pełnią również witaminy A, C, E, polifenole, karotenoidy, tokoferole, koenzym Q10, selen, miedź i cynk.

Mimo, iż wiele z nich znajduje się w naszej codziennej diecie, ich ilości często są śladowe. Najlepsze efekty protekcyjne i profilaktyki  przeciwstarzeniowej dotyczącej pielęgnacji skóry możemy więc osiągnąć, łącząc antyoksydanty z filtrami przeciwsłonecznymi i retinoidami.

Uszkodzenia wywołane przez ekspozycję na promieniowanie ultrafioletowe podzielono na cztery stadia:

Stadium I ( 20-30 lat ) - początkowe objawy fotostarzenia, objawiające się obecnością drobnych zmarszczek i niewielkich przebarwień

Stadium II ( 35-50 lat ) - pojawiają się zmarszczki mimiczne, zwłaszcza w okolicy ust i kącików oczu, zauważamy również początki rogowacenia starczego i zmiany pigmentacyjne

Stadium III ( powyżej 50 r. ż. ) - zaznaczone zmarszczki spoczynkowe, ewidentne zaburzenia pigmentacji, zaznaczone rogowacenie aktynowe

Stadium IV - zaawansowane objawy starzenia - głębokie bruzdy, żółtawe zabarwienie skóry, ubytek elastyczności skóry, suchość skóry, spowodowana mniejszym wydzielaniem przez gruczoły łojowe i potowe,  wyraźne zmiany pigmentacyjne.

Proces starzenia się skóry jest więc procesem zmiennym. Ulega on intensyfikacji wraz z upływem czasu i charakteryzuje zróżnicowanymi oznakami zewnętrznymi. Dlatego tak ważne jest by traktować go jako zjawisko bardzo złożone, starając się przeciwdziałać tym objawom starzenia, które są charakterystyczne dla danego wieku.

SKŁADNIKI DIETY O DZIAŁANIU ODMŁADZAJĄCYM

ANTYOKSYDANTY

Antyoksydanty to grupa związków chemicznych, zapobiegających lub spowolniających oksydacyjne uszkodzenie naszego ciała.

Niezbędne w profilaktyce przeciwstarzeniowej jest spożywanie produktów obfitujących w: beta-karoten, witaminy A, C, E, selen, miedź, cynk, koenzym Q10, luteinę, czy też likopen. Niezmiernie istotną rolę w pielęgnacji przeciwstarzeniowej odgrywają również takie składniki jak astaksantyna oraz polifenole. Te drugie, zawarte są w nadziemnych częściach roślin - kwiatach i owocach barwy żółtej, czerwonej i fioletowej. Dodatkowo korzystnie na funkcjonowanie naszej skóry wpływają NNKT-omega-3,-6,-9.

OWOCE ACAI

Owoce Acai (czytaj: asai) to małe purpurowe owoce pestkowe z brazylijskiej Amazonii zbliżone wyglądem do jagód. Ze względu na zawarte w nich bogactwo elementów niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu, owoce Acai należą do najzdrowszych pokarmów na Ziemii. Jeden owoc zawiera 18 aminokwasów, 29 kwasów tłuszczowych, 21 pierwiastków śladowych, witaminy: B1, B2, B3, C, D, E, beta-karoten oraz potas, miedź, cynk, wapń, antyoksydanty (zawierają ich więcej niż borówki i żurawina ), fitosterole. Jagody Acai bardzo szybko stały się synonimem zdrowego stylu życia, pięknej skóry oraz utrzymania szczupłej i młodej sylwetki.

Do najważniejszych właściwości jagód Acai zalicza się m.in. wspomaganie, detoksykację i regenerację organizmu  oraz przyspieszanie metabolizmu tłuszczu i wspomaganie odchudzania. Dodatkowo jagody Acai wpływają na poprawę funkcjonowania układu pokarmowego i wydalniczego, zmniejszają wchłanianie cholesterolu oraz wzmacniają układ odpornościowy. Udowodniono również, że istotnie wpływają one na spowalnianie procesów starzenia i powstawanie zmarszczek. Dzieje się tak dzięki zawartości przeciwutleniaczy - witamin, pierwiastków śladowych, związków aktywnych z grupy polifenoli, które neutralizują wolne rodniki, stabilizują  błony komórkowe i zmniejszają powstawanie czynników prozapalnych.

KWAS HIALURONOWY

Kwas hialuronowy jest przedstawicielem glikozaminoglikanów, dzięki którym skóra jest lepiej nawodniona, miękka i pulchna. Związki te utrzymują prawidłową ilość wody i soli mineralnych w skórze. Kwas hialuronowy może związać tysiąckrotnie więcej wody niż sam waży. Jest, oprócz kolagenu i elastyny, głównym budulcem ludzkiej skóry, odpowiadającym za jej wygląd zewnętrzny. Niestety wraz z upływającym czasem ulega on degradacji. Starzejąca się skóra wyróżnia się zmniejszoną ilością kwasu hialuronowego, a tym samym mniejszą ilością związanej wody, co istotnie wpływa na powstawanie zmarszczek.

KOENZYM Q 10

Koenzym Q jest składnikiem lipidów i występuje w błonach wszystkich komórek. Uczestniczy w oddychaniu komórkowym - w reakcjach utleniania i redukcji, podczas których wytwarzana jest energia. Jego niedobór powoduje niedostateczne stężenie ATP, a niższy poziom energii zmniejsza sprawność komórek i narządów. Zostało udowodnione, że Koenzym Q 10 reaguje z wolnymi rodnikami, zmniejszając stres oksydacyjny. Z wiekiem jego produkcja w komórkach maleje, dlatego niezwykle istotna jest jego suplementacja, w szczególności u osób po 40 roku życia.

Suplementacja odpowiednich składników aktywnych jest niezmiernie istotnym elementem codziennej pielęgnacji przeciwstarzeniowej. Każda z nas stosuje liczne kremy, maseczki i inne zabiegi wpływające na prawidłowe funkcjonalnie naszej skóry, jednak to nie wystarczy. Poza szeroko rozumianym prowadzeniem zdrowego stylu życia, stosowaniem zewnętrznych kosmetyków musimy pamiętać o systematycznym uzupełnianiu tych składników, które istotnie pomagają redukować oznaki starzenia charakterystyczne dla naszego wieku.

Autor: Beata Antosik lek. med. estetycznej i anti-aging

Absolwentka Akademii Medycznej w Warszawie, członek Polskiego Towarzystwa Medycyny Estetycznej i Anti- Aging, Polskiego Towarzystwa Lekarskiego oraz World Society of Anti Aging Medicine.

Skin/03/2012/0685/0447

(new Image()).src= http://delivery.way2traffic.com/campaign=1947/view/13478/view.gif?pc=4091&rd='+ (new Date()).getTime();

.
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas