Antyperspiranty, dezodoranty... Prawdy i mity

Pomogą nam czuć się komfortowo przez wiele godzin w upalny dzień. Ale czy skuteczność tych preparatów ma swoją kosmetyczną, a nawet zdrowotną cenę? Sprawdzamy, co warto o tym wiedzieć.

Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne123RF/PICSEL

Oba kosmetyki działają tak samo: MIT

Chociaż nazwy: antyperspirant i dezodorant czasem stosujemy wymiennie, kosmetyki te mają inne właściwości.

Antyperspirant ogranicza wydzielanie potu, bo przejściowo zatyka ujścia gruczołów potowych. Dezodorant natomiast zapobiega namnażaniu się bakterii, które wywołują przykry zapach.

Nakładamy je tylko miejscowo: PRAWDA

Antyperspiranty i dezodoranty stosujemy tylko pod pachami. Latem pomocne będą też preparaty przeciwpotowe do stóp, np. spreje z talkiem lub antyperspiranty w kremie. Do odświeżania ciała służą natomiast specjalne spreje (body spray).

Najlepiej używać ich wymiennie: PRAWDA

Antyperspirantem wystarczy spryskać pachy co drugi dzień. Te kosmetyki zwykle zapewniają ochronę przed potem na 24 godziny (niektóre na 48 godzin). Z tego też powodu nie zmyjemy ich przy porannym prysznicu. Co drugi dzień stosujmy za to łagodny dezodorant, aby zapewnić sobie komfort.

Dobieramy je do perfum: PRAWDA

Zapach ulubionej wody toaletowej rozkwitnie najpiękniej, gdy nic go nie zakłóci. Aby tak było, używajmy dezodorantów bezzapachowych. Możemy też wybrać kosmetyk o tej samej nucie zapachowej, co perfumy, np. cytrusowej. Wybór jest tak duży, że to nietrudne.

Można je aplikować w każdej sytuacji: MIT

Kosmetyki zadziałają skutecznie, tylko gdy zaaplikujemy je o właściwej porze i na przygotowaną skórę.

Antyperspirantu nie stosujemy rano, ale po wieczornej kąpieli. W nocy gruczoły potowe są mniej aktywne, więc skóra skuteczniej przyswoi składniki hamujące pocenie.

Dezodorantem nie stłumimy zapachu już spoconego ciała, np. po wysiłku fizycznym. Zawarte w kosmetyku substancje zmieszają się z potem, tworząc niezbyt miłą woń. Dlatego przed aplikacją pachy trzeba koniecznie umyć i osuszyć.

W duecie ze słońcem mogą podrażnić skórę: MIT

Nie ma takich obaw, bo nowoczesne kosmetyki nie zawierają składników fotouczulających. Nawet skórę wrażliwą można latem chronić przed potem.

Dla alergików przeznaczone są kosmetyki pozbawione konserwantów i alkoholu. Przy dużej potliwości i alergii sięgajmy po tzw. blokery do skóry wymagającej.

To budzi kontrowersje: Czy antyperspiranty są szkodliwe?

Zawarte w antyperspirantach sole glinu oskarża się o wywoływanie raka piersi. Jednak o bezpieczeństwie antyperspirantów zapewnia np. Komitet Naukowy ds. Produktów Konsumenckich przy Komisji Europejskiej i instytucje zajmujące się wspieraniem badań nad rakiem, np. brytyjski Cancer Research UK.

Mało uzasadnione są obawy, że kosmetyki blokują termoregulację organizmu. Pocimy się na całym ciele, a pachy to 1 proc. jego powierzchni.

Hanna Wojciechowska-Schwarz

Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne123RF/PICSEL
Naj
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas