Białe plamki na paznokciach

Białe plamy na paznokciach to problem, który wystąpić może zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Nie ma jednak wątpliwości, że panie są w dużo lepszej sytuacji, ponieważ mogą „przykryć” zmiany warstwą ciemniejszego lakieru do paznokci. Najczęstszą przyczyną białych plamek są braki witaminowe, urazy mechaniczne lub nieprawidłowa pielęgnacja płytki paznokcia. Zdarza się również, że źródło problemu jest dużo poważniejsze i zmiany świadczą o poważnej chorobie, np. serca lub nerek.

Białe plamki na paznokciach to niepokojący znak. Co może oznaczać?
Białe plamki na paznokciach to niepokojący znak. Co może oznaczać?123RF/PICSEL

Przyczyny

Białe plamy na paznokciach nazywane są inaczej leukochynią. Najczęściej pojawiają się z powodu kiepskiej diety i niedoborów witaminowych. Dotyczy to głównie witamin z grupy B oraz żelaza, cynku, białka, krzemu, magnezu oraz wapnia. Z tym ostatnim trzeba jednak uważać. Nie tylko niedobór wapnia jest niebezpieczny, ale także i jego nadmiar.

Hiperkalcemia (zbyt duży poziom wapnia w organizmie) może także prowadzić do pojawienia się plamek na paznokciach. Zdarza się również, że opisywane zmiany powstają w wyniku uszkodzeń mechanicznych paznokcia, np. z powodu silnego urazu lub nieprawidłowo zdjętego manicure hybrydowego, żelowego czy tipsów. Dlatego tak ważne jest korzystanie z profesjonalnych usług kosmetycznych.

Jeżeli białe plamy utrzymują się dłużej niż kilka tygodni i nie jesteśmy w stanie zlikwidować ich suplementacją lub odpowiednią pielęgnacją, należy zgłosić się do lekarza. Zmiany te mogą bowiem świadczyć również o poważnych chorobach. Wskazywać mogą na łysienie plackowate, niewydolność serca, rumień wielopostaciowy, ziarnicę złośliwą, choroby wątroby i nerek, rumień lub bielactwo. Nie należy wykluczać także chorób paznokci.

Białe plamki pojawić się mogą także z powodu np. grzybicy. Zdarza się również, że problem białych paznokci występuje u pacjentów onkologicznych jako jeden ze skutków ubocznych chemioterapii.  Borykając się z problemem białych plam na paznokciach, dobrze jest również wykonać badanie laboratoryjne krwi, ponieważ zmiany te mogą mieć także związek z anemią.

Leczenie

Leczenie białych plam na paznokciach zależy od ich przyczyny - w większości przypadków wystarczająca okazuje się odpowiednia suplementacja oraz pielęgnacja płytki. Kondycję paznokcia można także poprawić odżywką regenerującą płytkę. Takie działania zwykle okazują się wystarczające i zazwyczaj po kilku tygodniach paznokcie powracają do swojej dawnej formy.

Gdy białe plamki są efektem urazu mechanicznego, zwykle należy uzbroić się w cierpliwość i poczekać, aż paznokieć sam odrośnie. Nie ma wątpliwości, że w dużo lepszej sytuacji są kobiety, które mogą ukryć zmianę pod warstwą ciemnego lakieru. W przypadku, gdy plamy są objawem innej choroby np. nerek czy wątroby, leczenie zależy od głównego schorzenia.

Domowe sposoby

W walce ze zmianami wykorzystać można także domowe sposoby na białe plamy na paznokciach. Do tego z pewnością przyda nam się oliwa z oliwek i świeżo wyciśnięty sok z cytryny. Kilka kropli obu składników należy dodać do ciepłej wody, w której możemy moczyć dłonie. Taki zabieg można stosować nawet 2-3 razy w tygodniu.

Inną metodą jest wcieranie w paznokcie olejku rycynowego. Nawet jeżeli nie pomoże całkowicie zlikwidować plamek, to nic straconego. Olejek świetnie nawilży okolice paznokci, dzięki czemu nasze skórki będą bardziej zadbane. Poza suplementacją wspomnianych wcześniej witamin (głównie z grupy B) warto przyjmować także wyciąg ze skrzypu polnego lub wyciąg z prosa. Należy przyjrzeć się także swojej diecie. Konieczne jest włączenie do jadłospisu zielonych warzyw oraz ryb, jaj, kasz, roślin strączkowych, a także pestek słonecznika.

***

Zobacz więcej! 

"Ewa gotuje": Szwajcarska zupa serowaPolsat
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas