Bogactwo kąpieli

Kąpiel to nie tylko prosty zabieg higieniczny. Najczęściej jest dla nas nieocenioną chwilą przyjemności połączoną z codzienną pielęgnacją ciała. Kąpiel to także więcej niż tylko relaks i odprężenie po ciężkim dniu.

Kapiel może być terapią psychiczną
Kapiel może być terapią psychicznąThetaXstock

Dodatkiem do kąpieli mogą być zarówno kosmetyki (żele, płyny, tabletki i inne), sole (lecznicze i kosmetyczne), ale najbardziej godne polecenia są zioła. Nie tylko leczą i dbają o skórę, ale także pozytywnie wpływają na nasz nastrój i psychikę. Nawet, jeśli, więc jesteś zwolenniczka szybkiego, oczyszczającego prysznica, warto od czasu do czasu skusić się i zanurzyć w wodzie z dodatkiem odpowiednio dobranych wywarów z ziół bądź ziołowych olejków eterycznych. Bądź pewna, że zakochasz się w tej formie pielęgnacji ciała.

Kąpiel jest zabiegiem higienicznym, kosmetycznym oraz terapią psychiczną. Kąpiel odświeża, relaksuje, pobudza krążenie krwi, uspokaja system nerwowy, upiększa, hartuje, ujędrnia ciało.

Oto główne rodzaje kąpieli - wybierz odpowiednią dla siebie:

Kąpiel gorąca ma temperaturę 40 C i trwa 5-10 minut - niweluje zmęczenie, pobudza do działania.
Kąpiel ciepła odbywa się w temperaturze 35-37 C - ma działanie odprężające, rozluźniające i kojące. Czas trwania - 20 minut.
Kąpiel letnia w temperaturze 28-33 C powinna trwać nie dłużej niż 10 minut - łagodzi zdenerwowanie, uspokaja, wycisza.
Kąpiel chłodną o temperaturze 20-27 C najlepiej brać pod natryskiem - jej czas 20-30 sekund. Ożywia, działo bodźcowo.
Do kąpieli warto dodać olejki, np. eukaliptusowy, rozmarynowy, które ulatniając się wraz z parą wodną dają miły zapach i pobudzają krążenie krwi. Nawet dodanie do kąpieli zwykłej soli kuchennej działa orzeźwiająco i uspokajająco. Kąpiel z dodatkiem soli usuwa zmęczenie, przyspiesza przemianę materii, działa ujędrniająco na skórę.

Kąpiele ziołowe - na jedną kąpiel potrzeba dwie garści ziół. Zioła zmieszane należy użyć w równych proporcjach. Najlepiej zioła umieścić w płóciennym woreczku, który umieszczamy w wodzie. Po napełnieniu wanny gorącą wodą woreczek wyciskamy i pozostawiamy w wodzie.
Kąpiel przeciwprzeziębieniowa polecana jest, gdy mamy katar, czujemy dreszcze. Świetnie nam zrobi gorąca kąpiel z igieł sosnowych, mięty pieprzowej i pokrzywy. Igły sosnowe można zastąpić całymi szyszkami sosnowymi, zaś liść mięty - kroplami miętowymi. Po kąpieli pijemy napar z kwiatu lipy i kładziemy się do łóżka.
Kąpiel przy ropnych wypryskach przygotowujemy dodając zioła: skrzypu polnego, ziela bratka, szałwii, mięty pieprzowej oraz kory dębu i brzozy.
W przypadku trądziku młodzieńczego wskazana jest gorąca kąpiel z ziela suszonej macierzanki, kwiatu lipy, dziurawca, rumianku. Taką kąpiel stosujemy co trzy dni.
Kąpiel łagodząca najlepsza jest, gdy mamy łuszczącą się skórę. Do gorącej wody dodajemy siemienia lnianego i rumianku. Dwie łyżki siemienia lnianego zalewamy szklanką letniej wody i odstawiamy na 30 minut. Potem odcedzamy cześć płynną i dodajemy do kąpieli. Natomiast z rumianku sporządzamy napar: dwie łyżki kwiatu zalewamy szklanką wrzątku, odstawiamy na 10 minut, przecedzamy i wlewamy do wody.
Kąpiel ujędrniająca pobudza krążenie krwi. Do gorącej wody dodajemy w proporcjach 1:1 napar z ziela pokrzywy i skrzypu. Można również użyć kłącza tataraku.

Trzeba pamiętać, że nie wolno brać kąpieli tuż po obfitym posiłku.

Kąpiel powinno się kończyć krótkim chłodnym prysznicem. Jeśli nie znosimy dużych skoków temperatury, zamiast chłodnego natrysku, pod koniec kąpieli dodajmy do wanny trochę zimnej wody. Po każdej kąpieli powinno się kwadrans odpocząć w cieple.

Wieńczysław Polaczek

IDmedia
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas