Co mówią o nas włosy?

Fryzura może zdradzać przynależność do subkultury, odzwierciedla nasze samopoczucie i stan zdrowia. Jednak włosy, jak twierdzą eksperci, są również wyrazem seksualności.

Patrząc na kobiece fryzury nie można zapomnieć również o kolorze włosów
Patrząc na kobiece fryzury nie można zapomnieć również o kolorze włosów123RF/PICSEL

Z obserwacji trychologa, eksperta naturalnej pielęgnacji włosów, Philipa Kingsley'a, wynika, że fryzury, które prezentujemy zdradzają więcej niż nam się wydaje. I tak osoby z długimi prostymi włosami, zwykle postrzegane są jako osoby mało wyraziste. Krzykliwy kolor włosów, najczęściej utożsamiany jest z osobami ekscentrycznymi, grzywka często uznawana jest za wyraz indywidualizmu. Panie z kręconymi włosami postrzegane są, jako osoby sympatyczne, długie włosy to symbol kobiecości, zaś krótka fryzura może zdradzać męskie cechy charakteru.

Jak zauważa Caroline Cox, historyk mody, obecnie trendem dominującym jest raczej stylizacja niż radykalna zmiana fryzury. Panie częściej chcą zachować długie włosy, gdyż taka fryzura jest nie tylko wyrazem kobiecości, ale może również świadczyć o statusie społecznym. Choć ku uciesze Cox, nie brakuje osób, które chętnie eksperymentują ze swoim wyglądem i nie boją się zmian.
"Zwykle długie zadbane, ładnie ułożone włosy świadczą o tym, że kobieta ma czas i pieniądze na to żeby poświęcić im uwagę. Niezależnie od czasów czy trendów, jakie będą następowały po sobie, długie włosy będą symbolem kobiecości" - przyznaje Cox.

Patrząc na kobiece fryzury nie można zapomnieć również o kolorze włosów. Szczególnie ciekawym spostrzeżeniem jest sposób, w jaki ewaluowało myślenie na temat koloru blond.
"Kiedyś blond uznawano za kolor młodzieżowy, symbol młodości - dziś, kiedy coraz więcej dojrzałych kobiet decyduje się rozjaśnić włosy, blond stał się kolorem kobiet dojrzałych" - zauważa Cox.

Dodajmy, że na temat łysych, brak wzmianek...

PAP life
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas