​Ewa Chodakowska przekonuje, że trening funkcjonalny, który wykonasz w domu, jest lepszy niż siłownia

Zamknięcie siłowni, które było jednym z wielu wprowadzonych w związku z pandemią obostrzeń, spowodowało, że wiele osób całkowicie porzuciło aktywność fizyczną. Do zmiany podejścia do ćwiczeń postanowiła namówić nas Ewa Chodakowska. W zamieszczonym na Instagramie wpisie opowiedziała o zaletach treningu funkcjonalnego, który z łatwością wykonamy w domowym zaciszu.

Ewa Chodakowska jest wielką fanką treningu funkcjonalnego
Ewa Chodakowska jest wielką fanką treningu funkcjonalnego Damian KlamkaEast News

O negatywnych skutkach pandemii powiedziano i napisano już wiele. Doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, jak katastrofalny wpływ mają wprowadzone obostrzenia na naszą kondycję - tak psychiczną, jak fizyczną. O tę ostatnią szczególnie trudno obecnie zadbać, biorąc pod uwagę fakt, że znakomita większość obiektów sportowych, w tym siłowni i klubów fitness, została zamknięta. Mnóstwo osób w ostatnim czasie zrezygnowało więc z jakiejkolwiek aktywności fizycznej. O zmianę nastawienia zaapelowała teraz Ewa Chodakowska.

Popularna trenerka jest zdania, że trening funkcjonalny, który możemy wykonywać w domu bez konieczności posiadania jakiegokolwiek specjalistycznego sprzętu, jest zdrowszy i bardziej skuteczny niż ten wykonywany na siłowni. Jego celem jest bowiem wszechstronne wzmocnienie mięśni, co przynosi korzyści w codziennym życiu. Po pewnym czasie stajemy się sprawniejsi, a nasze ciało - bardziej wytrzymałe. Poprawie ulega koordynacja ruchów, równowaga i postawa, jesteśmy wówczas mniej narażeni na kontuzje i dolegliwości bólowe.

"Dla wszystkich osiłków, którzy wolą siłkę... Dwa słowa na temat treningów funkcjonalnych. Celem tego rodzaju ćwiczeń jest łatwiejsze życie. Poważnie! "Funkcjonalne" oznacza: spełniające określoną funkcję, przydatne. I takie są ćwiczenia funkcjonalne! Ruch, który się wykonuje w takim ćwiczeniu, jest ściśle związany z tym, jaki ciało wykonuje w codziennym życiu, często go nawet przypomina. Na przykład przysiady podobne są do siadania na krześle, a głębokie przysiady do kucania w lesie podczas zbierania grzybów. Wypady z kolei przypominają chodzenie i wchodzenie po schodach" - tłumaczy Chodakowska w zamieszczonym na Instagramie poście.

Trening ów możemy wykonać bez dodatkowego obciążenia lub z nim, używając do tego na przykład hantli lub butelek z wodą czy piłki lekarskiej. Ćwiczenia, takie jak przysiady, skręty tułowia z przenoszeniem piłki, wypady czy unoszenie hantli ze wznoszeniem kolan, wykonuje się zwykle w seriach trwających 45 lub 90 sekund. Ważne, by ćwiczyć w szybkim tempie i nie robić zbyt długich przerw pomiędzy seriami. Gwarancją skuteczności jest bowiem w tym przypadku wysoka intensywność.

Główną zaletą treningu funkcjonalnego jest, jak zaznacza Chodakowska, zwiększenie ogólnej sprawności i wydolności organizmu. "Podczas tego rodzaju ćwiczeń najczęściej pracuje nie jeden mięsień, ale wiele grup mięśniowych - i znowu - dokładnie tak, jak ma to miejsce w codziennym życiu. Wsiadając do samochodu, wstając z łóżka, sięgając do górnej półki w szafie, wykorzystujesz pracę wielu mięśni. Niektóre się napinają, żeby utrzymać cię w potrzebnej pozycji, inne pracują, żebyś mogła wykonać ruch, o jaki ci chodzi" - wskazuje trenerka.

I dodaje, że wykonanie takiego treningu przyniesie nam więcej korzyści niż ćwiczenie na siłowni. "W codziennym życiu właściwie nie wykonujemy ruchów wymagających pracy wyłącznie jednej grupy mięśniowej, tak jak ma to miejsce na maszynach w siłowni. Ćwiczenia angażujące wyłącznie jedną grupę mięśniową nie są ćwiczeniami funkcjonalnymi i nie poprawiają sprawności wymaganej na co dzień. Dlatego, jeśli zależy Ci na harmonijnym kształtowaniu ciała i na podnoszeniu sprawności, warto postawić na ćwiczenia i treningi funkcjonalne. Pozytywne działanie tego rodzaju wysiłku bardzo szybko odczuwa się w życiu: łatwiej chodzi się po schodach, przestawia meble, otwiera ciężkie drzwi" - konkluduje Chodakowska.

PAP life
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas