Glinki – właściwości i zastosowanie

Ich moc docenili nawet dermatolodzy. Glinki są tanie, a mają cenne dla urody składniki, których próżno szukać w innych kosmetykach.

Biała glinka jest idealna dla skóry suchej i delikatnej
Biała glinka jest idealna dla skóry suchej i delikatnej© Photogenica

Najpopularniejsza z glinek to glinka zielona. Pomaga leczyć trądzik, odkaża, wchłania zanieczyszczenia, delikatnie złuszcza naskórek. Zwęża rozszerzone pory i zapobiega tworzeniu się zaskórników. Matuje skórę i lekko ją wysusza. Przyspiesza gojenie.

Wypróbuj oczyszczającą kurację. Dwa razy w tygodniu rób maseczkę z zieloną glinką (z saszetki lub przygotowaną z proszku). Raz w tygodniu wykorzystaj ją jako piling, dodając 1/2 łyżeczki mielonych migdałów.

Biała przywraca cerze nawilżenie

Jest idealna dla skóry suchej i delikatnej. Łagodnie oczyszcza, nawilża i odżywia. Likwiduje martwe komórki i pobudza regenerację tkanek. Jest wykorzystywana nie tylko w maseczkach, to również składnik mineralnych pudrów.

Wypróbuj kojąco-odżywczą maseczkę. Do przygotowywanej z proszku (według przepisu) dodaj łyżeczkę oliwy lub oleju lnianego zamiast jednej z łyżeczek wody.

Stosuj co drugi dzień. Łyżeczkę białej glinki możesz też domieszać do każdej gotowej nawilżającej maseczki kupionej w saszetce.

Glinka błękitna oczyszcza, wysusza i poprawia krążenie

Zmniejsza widoczność zmarszczek, poprawia krążenie i odżywienie tkanek, przez co regeneruje naskórek. Dzięki właściwościom przeciwobrzękowym skutecznie pomaga walczyć z cellulitem. Wypróbuj – antycellulitowy okład.

Glinkę przygotowaną z proszku (w ilości kilkakrotnie większej niż na twarz) rozsmaruj na udach. Owiń folią spożywczą. Zmyj po kwadransie. Stosuj trzy razy w tygodniu przez dwa miesiące.

Różowa glinka koi i relaksuje

Glinka różowa doskonale sprawdza się w pielęgnacji skóry wrażliwej i delikatnej, skłonnej do podrażnień. Wygładza ją i delikatnie dezynfekuje, przyspiesza jej gojenie.

Wzmacnia, koi i odpręża. Regularnie stosowana wyraźnie poprawia kondycję cery delikatnej, wyrównując jej koloryt. Nadaje skórze blasku i zdrowego wyglądu. Powstaje w laboratoriach przez połączenie glinki białej oraz czerwonej.

Wypróbuj wygładzającą maseczkę na dekolt i twarz. Do przygotowanej według przepisu porcji dodaj łyżkę śmietanki lub oleju ze słodkich migdałów.

Czerwona glinka wzmacnia naczynka

Wzmacnia i uszczelnia naczynia krwionośne. Jest polecana osobom o skórze naczynkowej, wrażliwej, ze skłonnością do alergii. Świetnie wpływa też na cerę tłustą i mieszaną, a jednocześnie wrażliwą. Skutecznie łagodzi objawy trądziku różowatego. Przy regularnym stosowaniu lekko barwi naskórek, dając wrażenie delikatnej opalenizny.

Wypróbuj kurację zmniejszającą rumień. Glinkę wymieszaj z oliwą zamiast wody (możesz też najpierw wsmarować w skórę kilka jej kropli). Taką maseczkę stosuj raz-dwa razy w tygodniu. Glinki używaj też do mycia twarzy, mieszając 1/2 łyżeczki z porcją żelu.

Szara glinka reguluje funkcje naskórka

Jest szczególnie polecana dla cery mieszanej, tłustej i trądzikowej. Z włosów usuwa łupież i nadmiar sebum. Normalizuje proces rogowacenia naskórka, przez co zmniejsza widoczność porów.

Reguluje pracę gruczołów łojowych, zapobiegając powstawaniu nierówności na powierzchni skóry. Skute cznie łagodzi stany zapalne.

Wypróbuj szampon błotny. Zmieszaj pięć łyżek glinki z wodą do uzyskania konsystencji pasty. Nanieś ją na włosy i skórę głowy, dobrze wymasuj. Poczekaj 2-4 minuty, spłucz i wysusz włosy.

Żółta glinka ujędrnia i rozświetla

Dzięki dużej ilości żelaza, ma działanie mocno rewitalizujące i regeneracyjne, jest więc bardzo cenna dla cery dojrzałej. Żelazo jest niezwykle ważnym budulcem dla komórek skóry, włosów i paznokci.

Spowalnia procesy starzenia, opóźniając wydzielanie wolnych rodników. Poprawia sprężystość skóry, wygładza ją i dodaje blasku. Skutecznie zmniejsza rozstępy. Wypróbuj – okład na twarz i szyję lub rozstępy. Żółtą glinkę przygotuj, mieszając ją z sokiem z pomarańczy zamiast wody. Nakładaj na 10 min co drugi–trzeci dzień.

Na porcję maseczki wymieszaj 3 łyżeczki proszku z 4 łyżeczkami wody mineralnej do uzyskania gładkiej pasty. Nałóż na skórę grubą warstwę na 10-15 minut. Pilnuj, by nie wyschła – delikatnie zraszaj wodą. Zmyj letnią wodą i nałóż krem.

Kobieta i życie
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas