Jak prawidłowo określić swój typ cery?

Typ cery określa się na podstawie ilości wydzielanego sebum. Ilość sebum wpływa na to, jak bardzo błyszczy się skóra, ale także na to, jak szybko traci ona wodę, a w konsekwencji jak szybko staje się sucha. Rozróżnia się cztery rodzaje cery: normalną, suchą, tłustą lub mieszaną. Jak je rozróżnić? Poniższy fragment pochodzi z książki "Sekrety koreańskiego piękna" Kerry Thompson i Coco Park.

Cerę suchą charakteryzuje niewystarczająca produkcja sebum, przez co skóra jest mniej gładka w dotyku
Cerę suchą charakteryzuje niewystarczająca produkcja sebum, przez co skóra jest mniej gładka w dotyku123RF/PICSEL

Aby określić swój typ, umyj twarz i odczekaj godzinę. Nie nakładaj żadnych produktów pielęgnacyjnych - mogłabyś w ten sposób zaburzyć jej naturalny stan, a twoim celem jest przecież zrozumieć jej nawilżenie i poziom natłuszczenia, gdy jest pozostawiona sama sobie.

Po godzinie czas na obserwację! Przyjrzyj się swojej twarzy i spróbuj określić, który z poniższych opisów najlepiej do ciebie pasuje.

Cera normalna

Cera normalna jest zrównoważona pod względem nawilżenia. Wytwarza wystarczającą ilość sebum, by sprawiała wrażenie gładkiej w dotyku i utrzymywała w sobie odpowiedni poziom wody, ale na jej powierzchni nie widać błyszczącej warstwy sebum. Skóra normalna nie zawsze jest doskonała, ale osoby, które ją posiadają, zwykle mają mniej problemów z cerą niż inne.

Masz cerę normalną, jeśli:

- twoja skóra nie błyszczy się i nie wygląda na śliską,

- twoja skóra nie wydaje się napięta ani nadmiernie sucha w dotyku,

- nie widać na niej suchych skórek,

- masz mało rozszerzonych porów, jeśli w ogóle,

- wypryski pojawiają się rzadko, a jeśli już, to są mało uporczywe.

Tym, czego najbardziej potrzebuje cera normalna, jest odpowiednie oczyszczanie i umiarkowane nawilżanie. Nawadniające toniki, emulsje i olejki do twarzy doskonale pomogą utrzymać jej godny pozazdroszczenia stan.

Cera sucha

Cerę suchą charakteryzuje niewystarczająca produkcja sebum, przez co skóra jest mniej gładka w dotyku i nie potrafi  utrzymać w sobie odpowiedniej ilości wody, a co za tym idzie - optymalnego nawilżenia.

Masz cerę suchą, jeśli:

- skóra wydaje się napięta,

- skóra wydaje się sucha w dotyku,

- skóra wydaje się poszarzała,

- zmarszczki wydają się bardziej widoczne.

Oznaki suchej skóry to także:

- suche skórki,

- zaczerwienienia,

- widoczna struktura skóry.

Warto pamiętać, że czasem ludzie uważają, że mają suchą cerę (typ skóry), kiedy tak naprawdę ich skóra jest odwodniona (problem skóry). Różnica polega na tym, że odwodnienie to stan przejściowy, polegający na gwałtownej utracie wody w wyniku uszkodzenia naturalnej bariery ochronnej. Uszkodzenie to zwykle jest powodowane czynnikami zewnętrznymi. Dodatkowo możliwy (i dość powszechny) jest stan, w którym skóra jest równocześnie odwodniona i tłusta. Odwodnionej cerze można zaradzić w ciągu kilku tygodni, a przy odrobinie ostrożności pozbędziesz się problemu na zawsze. Za to sucha skóra jest sucha nawet wówczas, gdy jej naturalna bariera ochronna pozostaje nienaruszona, ponieważ zwyczajnie nie produkuje samodzielnie wystarczającej ilości sebum. To długotrwały stan, a nie przejściowy problem, na który istnieje trwałe lekarstwo.

Suchej cerze najbardziej sprzyja nakładanie licznych warstw nawadniających kosmetyków, takich jak toniki i serum na bazie humektantów, a także zmiękczające skórę olejki i wieńczący je okluzyjny krem, który zatrzyma wilgoć wewnątrz.

Jeśli masz mieszaną cerę, twoja skóra w niektórych miejscach jest tłusta, a w pozostałych sucha
Jeśli masz mieszaną cerę, twoja skóra w niektórych miejscach jest tłusta, a w pozostałych sucha123RF/PICSEL

Cera tłusta

Cera tłusta charakteryzuje się nadprodukcją sebum, widocznym na powierzchni. Taka skóra wyraźnie się błyszczy i jest śliska w dotyku.

Masz cerę tłustą, jeśli:

- twoja skóra się błyszczy i jest wyraźnie śliska, zwłaszcza pod koniec dnia,

- w niektórych obszarach twarzy pory wydają się powiększone,

- wypryski i wągry to twój stały problem.

Osoby z cerą tłustą często mają w zwyczaju nadmiernie oczyszczać ją agresywnymi, wysuszającymi kosmetykami, a nawet całkowicie rezygnują z nawilżania. To może pomóc, ale tylko na krótką metę. W dłuższej perspektywie produkcja sebum tylko się zwiększy. Takie traktowanie skóry może doprowadzić do uszkodzenia bariery ochronnej skóry, co spowoduje, że na powierzchni pojawi się jeszcze więcej tłustej wydzieliny, a my wpadniemy w błędne koło.

Zamiast odzierać skórę z jej naturalnej ochrony za pomocą żeli i peelingów o bardzo radykalnym działaniu, wieczorem możemy się przerzucić na olejek myjący w połączeniu z delikatnym żelem lub pianką, a rano na sam żel lub piankę. Nie zapominaj też o nawilżaniu - skóra tłusta wciąż potrzebuje wody. Unikaj ciężkich kremów i wybierz lekkie emulsje oraz wodniste kremy żelowej konsystencji. Skóra tłusta potrzebuje więcej humektantów i mało (jeśli w ogóle) ciężkich, zamykających wilgoć kremów.

Cera mieszana

Jeśli masz mieszaną cerę, twoja skóra w niektórych miejscach jest tłusta, a w pozostałych sucha. Jedną z najpopularniejszych kombinacji w przypadku cery mieszanej jest tłusta strefa T (czoło, nos i broda) oraz suche policzki, choć inne warianty też są możliwe. Miej na uwadze, że drobne różnice w skórze są normalne. W przypadku prawdziwej cery mieszanej różnice w ilości wytwarzanego sebum na różnych obszarach twarzy są bardzo zauważalne.

Masz cerę mieszaną, jeśli:

- część twojej twarzy jest wyraźnie tłusta, a reszta wyraźnie sucha,

- pory w tłustych rejonach są powiększone,

- w rejonach tłustych częściej pojawiają się wągry i pryszcze,

- skóra na suchym obszarze łuszczy się i bywa zaczerwieniona.

Jeśli masz cerę mieszaną, szukaj kosmetyków, które w nazwie lub opisie mają słowo "równoważący". Produkty te opracowano w taki sposób, by trzymały tłustą skórę pod kontrolą, jednocześnie nie wysuszając reszty. W pielęgnacji cery mieszanej najlepiej sprawdzają się lekkie warstwy kosmetyków nawilżających, ponieważ dostarczają wilgoci do suchych części twarzy bez obciążania tych tłustych. Jeśli różnice pomiędzy tłustymi i suchymi obszarami twojej skóry są ekstremalne, warto o nie dbać różnymi kosmetykami.

Fragment pochodzi z książki "Sekrety koreańskiego piękna" Kerry Thompson i Coco Park. 

"Sekrety koreańskiego piękna" Kerry Thompson i Coco Park.
"Sekrety koreańskiego piękna" Kerry Thompson i Coco Park.INTERIA.PL/materiały prasowe
Fragment książki
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas