Jak zlikwidować cienie pod oczami?

Cienie pod oczami to problem, z którym boryka się wiele osób. Czasami jego rozwiązanie jest łatwiejsze, niż może się wydawać i wystarczająca okazuje się np. zmiana diety czy trybu życia.

Główne przyczyny nieestetycznych, szarych podbiegnięć to: zmęczenie, stres, przepracowanie, a w zimie również brak słońca i witamin
Główne przyczyny nieestetycznych, szarych podbiegnięć to: zmęczenie, stres, przepracowanie, a w zimie również brak słońca i witamin123RF/PICSEL

Cienie pod oczami, nazywane inaczej sińcami pod oczami, z powodzeniem zlikwidować można również wieloma zabiegami wykonywanymi w salonie kosmetycznym. To, m.in. mezoterapia czy laseroterapia. Dobrym pomysłem jest również samodzielna pielęgnacja dostępnymi na rynku kosmetykami oraz tzw. domowe sposoby na cienie pod oczami.

Trzeba jednak pamiętać, że przyczyny cieni pod oczami są być dużo poważniejsze i świadczyć o konkretnej chorobie, np. cukrzycy czy anemii. Wtedy konieczne jest podjęcie leczenia.

Cienie pod oczami:  Co to jest?

Cienie pod oczami to nic innego, jak przebarwienia pojawiające się pomiędzy dolną powieką a kośćmi policzkowymi. Zmiany mogą mieć różne zabarwienie — żółte, szare, fioletowe lub nawet jasnobrązowe. Poza kolorem, cienie pod oczami charakteryzować się mogą także różnym stopniem opuchlizny lub nawet obrzęków. Problem ten w takim samym stopniu dotyczy kobiet, jak i mężczyzn.

Cienie pod oczami występują nawet u bardzo młodych osób.  Najczęściej są one pewnego rodzaju defektem kosmetycznym, który wynika z danego typu urody. Warto jednak bacznie obserwować swoje ciało. Zdarza się bowiem, że cienie pod oczami (zwłaszcza pojawiające się nagle) mogą być także jednym z objawów wielu chorób.

Przyczyny

Tak jak zostało już napisane - w wielu przypadkach cienie pod oczami są charakterystyczne dla danego typu urody i towarzyszą nam przez całe życie. Bardzo często zdarza się również, że tzw. worki pod oczami pojawiają się od czasu do czasu, np. w wyniku silnego stresu, nieprzespanej nocy, nieprawidłowej diety czy nadużywania papierosów lub alkoholu. Cienie pod oczami pojawić się mogą także z powodu infekcji, alergii oraz niewystarczającego nawodnienia organizmu. Trzeba także pamiętać, że zmiany pod oczami postępować mogą wraz z wiekiem. Z powodu starzenia się, skóra staje się bowiem coraz cieńsza, co skutkować może uwidocznieniem naczyń krwionośnych. Niestety, efektem tego będą właśnie tzw. sińce pod oczami.

Cienie pod oczami mogą być także związane z innymi chorobami. Czujność powinna wzbudzić opuchlizna nagle pojawiająca się pod oczami, niezwiązana w żaden sposób z wymienionymi wyżej przyczynami. Jeżeli zmiany utrzymują się dłużej niż kilka dni - należy zgłosić się do lekarza. Mogą one bowiem świadczyć, m.in. o anemii. W przypadku podejrzewania niedokrwistości warto zrobić podstawowe badania krwi — morfologię.

Cienie pod oczami świadczyć mogą także o atopowym zapaleniu skóry, cukrzycy, nadciśnieniu tętniczym, chorobach nerek, wątroby czy śledziony.  Zdarza się również, że sińce pod oczami pojawiają się u pacjentów zarażonych pasożytami. To jeden z objawów obecności glisty ludzkiej, owsików czy tasiemca.

Jeśli cienie pod oczami są efektem złej diety, zmęczenia czy stresu, należy jak najszybciej zadbać o swój organizmc
Jeśli cienie pod oczami są efektem złej diety, zmęczenia czy stresu, należy jak najszybciej zadbać o swój organizmc123RF/PICSEL

Jak się ich pozbyć?

Jeśli cienie pod oczami są efektem złej diety, zmęczenia czy stresu, należy jak najszybciej zadbać o swój organizm. Wtedy problem  zwykle ustępuje już po kilku dniach. Gdy są one tzw. defektem kosmetycznym, trzeba zastanowić się nad zawartością naszej kosmetyczki. Do pielęgnacji warto włączyć produkty (zwłaszcza kremy pod oczy) zawierające aktywną witaminę C. Nie każdy wie, że ma ona właściwości rozjaśniające i potrafi zdziałać prawdziwe cuda. Innym składnikiem, który powinien pojawić się w kosmetykach, jest kofeina (stymuluje krążenie i redukuje opuchliznę) oraz zielona herbata. Warto szukać produktów z możliwie jak najbardziej naturalnym składem.

Trzeba także zwrócić uwagę na to, aby nie zawierały one alkoholu, który dodatkowo podrażni okolicę oczu. Dobrym pomysłem są również płatki kolagenowe, które regularnie używane nieco uelastyczniają okolicę oczu. Do pielęgnacji warto włączyć tzw. domowe sposoby na cienie pod oczami - okłady z rumianku czy plasterków zimnego ogórka. Pomocne mogą być także regularne masaże twarzy oraz popularne ostatnio naturalne wałki do twarzy, np. jadeitowe lub z różowego kwarcu.

Innym sposobem na walkę z sińcami jest wizyta u kosmetyczki. Za najbardziej skuteczne metody usuwania cieni pod oczami uważa się laser frakcyjny, mezoterapię igłową, ledoterapię (terapia światłem LED), karboksyterapię (terapię dwutlenkiem węgla). Wiele pacjentek chwali sobie także zabieg korekty cienie pod oczami kwasem hialuronowym oraz przeszczep własnego tłuszczu.

***

Zobacz więcej

"Ewa gotuje": Sernik na krakersach z bananami i masłem orzechowymPolsat
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas