Kokos: Upiększający przebój

Ten pyszny orzech ma tyle kosmetycznych zalet, że aż trudno je zliczyć... Dlatego robi teraz taką karierę!

Właściwości orzechów kokosowych są niesamowite
Właściwości orzechów kokosowych są niesamowite123RF/PICSEL

Co się kryje w łupince

Wyjątkowe właściwości kosmetyczne kokos zawdzięcza połączeniu cennych kwasów tłuszczowych z innymi korzystnymi dla urody składnikami. Są to witaminy (głównie E i z grupy B) oraz minerały (m.in. potas, wapń, magnez, cynk). Dzięki nim orzech ten ma odmładzającą, nawilżającą i kojącą moc. Warto ją poznać, wykorzystując do pielęgnacji kokos w różnych postaciach: oleju (tzw. masła), mleczka lub wiórków.

Pachnący olej - wszechstronna naturalna odżywka

Olejem kokosowym zastąpimy:

  • preparat do demakijażu, wystarczy rozmasować odrobinę na twarzy, po czym spłukać wodą lub przetrzeć tonikiem;
  • balsam do ciała;
  • maseczkę do twarzy;
  • krem odżywiający dłonie i skórki wokół paznokci;
  • piankę ułatwiającą golenie włosków, wtedy olej nanosimy na wilgotną skórę.


Z oleju i innych naturalnych składników zrobimy też kosmetyczno-lecznicze mikstury.

Wazelina do ust koi suche i spierzchnięte wargi. Jak ją zrobić: w gorącej kąpieli wodnej roztapiamy po łyżeczce masła kakaowego (kupimy w aptece) i startego wosku pszczelego oraz pół łyżeczki oleju kokosowego. Przelewamy do pudełeczka.

Maska do włosów nawilża je i nabłyszcza. Jak ją zrobić: łyżkę suszonych kwiatów hibiskusa oraz cztery łyżki oleju kokosowego podgrzewamy w kąpieli wodnej. Letnią miksturę nakładamy na zwilżone włosy. Owijamy folią. Zmywamy po ok. 30 min.

Masełko zmniejsza zrogowacenia łokci, kolan, pięt. Jak je zrobić: szklankę oleju kokosowego, łyżkę wit. E oraz dwie krople ulubionego olejku eterycznego (np. lawendowego) miksujemy kilka minut. Masło przechowujemy w zamkniętym pudełeczku.

Mikstura na wypryski. Jak ją zrobić: roztapiamy w kąpieli wodnej 1/8 szklanki oleju. Po zdjęciu z ognia dodajemy 5 kropli olejku z drzewa herbacianego. Mieszamy i przekładamy do pudełeczka. Stosujemy na zmiany.


Aksamitne mleczko - łagodny kosmetyk do twarzy, ciała, włosów

Mleczko, najlepiej 100-proc. i bez dodatku cukru, możemy wykorzystać m.in. do:

  • nacierania ciała po kąpieli; ✓ukojenia zmęczonych powiek - kładziemy na nie płatki zwilżone mleczkiem;
  • nabłyszczania włosów - płynem polewamy świeżo umyte, osuszone pasma, pomijając ich nasadę.


Łączmy też mleczko z innymi dodatkami.

Owocowa papka nawilża, natłuszcza, wzmacnia każdą cerę. Jak ją zrobić: miksujemy awokado (lub banan) z 1/3 szklanki mleczka. Nakładamy na twarz, szyję i dekolt. Przykrywamy gazą. Odpoczywamy na leżąco ok. 15 min. Zmywamy.

Okład na dłonie odżywia zniszczoną skórę. Jak go zrobić: obieramy ziemniak ugotowany w łupince. Rozgniatamy, dodajemy żółtko i kilka łyżek mleczka. Nakładamy papkę, owijamy ręce folią. Po ok. 15 min zmywamy.

Mieszanka do kąpieli koi podrażnioną skórę. Jak ją zrobić: do półtorej szklanki mleczka wsypujemy pół szklanki płatków owsianych. Gdy nasiąkną, dodajemy 2 łyżki miodu. Miksujemy, wlewamy do wanny z ciepłą wodą. Odpoczywamy w kąpieli do 15 minut.

Żel 2w1 jak kosmetyk pod prysznic i szampon. Jak go zrobić: mieszamy 1/4 szklanki mleczka i 1/3 szklanki oliwkowego mydła w płynie. Dodajemy 2-3 krople ulubionego olejku eterycznego. Przelewamy do butelki.

Płyn do demakijażu delikatnie oczyszcza. Jak go zrobić: mieszamy mleczko i oliwę w proporcji 1:1. Rozmasowujemy na skórze. Przecieramy tonikiem.


Delikatne wiórki - oczyszczą i wygładzą skórę

Piling do twarzy łagodnie usuwa martwy naskórek, odświeża go. Jak go zrobić: dwie łyżki lekkiego kremu odżywczego łączymy z łyżką wiórków. Rozmasowujemy na twarzy, szyi i dekolcie kolistymi ruchami. Spłukujemy, wklepujemy krem.

Maseczka napinająca jak błyskawiczny lifting. Jak ją zrobić: ubijamy na sztywno białko. Dodajemy po łyżeczce: płynnego miodu, śmietanki i zmielonych wiórków. Nakładamy, omijając powieki. Zmywamy po ok. 15 min.

Odżywka do dłoni przywraca im zdrowy koloryt. Jak ją zrobić: pół opakowania gęstej śmietanki mieszamy z połową szklanki zmielonych wiórków i odrobiną soku z cytryny. Nakładamy na ok. 20 min, zmywamy.

Pachnący scrub przywróci ciału gładkość, nada piękny zapach. Jak go zrobić: po pół szklanki wiórków i cukru trzcinowego mieszamy z olejem roślinnym, aby powstała gęsta papka. Dodajemy 1-2 krople olejku waniliowego. Pod prysznicem masujemy zwilżone ciało okrężnymi ruchami. Dokładnie spłukujemy.


Naj
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas