Kosmetyki matki natury

Dmuchawiec zwalcza piegi, aloes koi, rozmaryn działa antyseptycznie, dziki bez łagodzi słoneczne oparzenia - zamiast z pełnym portfelem do drogerii czasem lepiej wybrać się po kosmetyki na łąkę.

Naturalne kosmetyki mają wiele zalet/Fot. Andrzej Szilaghyi
Naturalne kosmetyki mają wiele zalet/Fot. Andrzej SzilaghyiMWMedia

Kąpiele

Ziołowe kąpiele najlepiej przygotować, wieszając lniany woreczek z suszonymi roślinami odpowiednich gatunków pod kranem w wannie, tak aby przelewała się przez niego ciepła woda. Ewentualnie zalać je 1 - 2 litrami wody i gotować przez 20 minut, nie doprowadzając do wrzenia. Najlepsze kompozycje "kąpielowe" to: - chmielowa z 250 g kwiatów (uspokaja, odpręża, działa nasennie); - lawendowa z 150 g kwiatów (rozluźnia, ale też pobudza), - miętowa z 100 g liści (odświeża i oczyszcza skórę), - tymiankowa z 100 g (odżywcza i pobudzająca, polecana na tłustą cerę).

Napary

Dmuchawiec działa przeciwko piegom - młode listki tego zioła należy przez pół godziny gotować w niewielkiej ilości wody i przecierać tym twarz dwa razy dziennie - rano i wieczór.

Kora dębu, skrzyp polny i pokrzywa leczą zaczerwienione dłonie. Mieszankę wysuszonych składników (2 łyżeczki) zalewamy zimną wodą, odstawiamy na pół godziny, a następnie podgrzewamy, doprowadzając do wrzenia. Przez pięć minut zanurzamy dłonie w gorącym naparze.

Kwiaty dzikiego bzu świetnie nadają się na łagodzący tonik na każdą porę roku i do każdego rodzaju cery. Tonik zmiękcza skórę, wygładza zmarszczki, wybiela piegi i łagodzi poparzenia słoneczne.

Maseczki

Skuteczne maseczki wyrabiane są z różnego rodzaju glinek. Zielona ma właściwości dezynfekujące, świetnie nadaje się do leczenia trądziku, redukuje zmarszczki i zapobiega ich powstawaniu, odżywia skórę.

Glinka biała to serum dla skóry delikatnej, suchej, wrażliwej albo zmęczonej.

Czerwony jej rodzaj polecany jest właścicielkom cery tłustej i mieszanej, a także w niektórych przypadkach wrażliwej. Łagodzi trądzik i dba o naczynka krwionośne.

Połączeniem białej i czerwonej jest glinka różowa. Jej zadaniem jest dbanie o cery szczególnie delikatne, suche, alergiczne. Ściąga skórę, regeneruje ją i ujędrnia. Pozostawia wrażenie świeżości i odprężenia.

Żółta glinka ma więcej żelaza od pozostałych, w związku z tym lepiej działa na cerę tłustą i wrażliwą. Łagodnie oczyszcza skórę dostarczając jej równocześnie niezbędnych związków mineralnych.

Olejki

Olejek z oliwy z oliwek wlewamy do małej miseczki, dodajemy kilka kropli cytryny i witaminy A+E (do nabycia w aptece). Lekko podgrzewamy. Otrzymujemy olejek do pielęgnacji dłoni i paznokci.

Olejek z dziurawca przygotowujemy do nawilżania skóry całego ciała. Oliwę z oliwek wlewamy do zamykanego szczelnie słoja, wsypujemy do niej garść suszonego dziurawca i pozostawiamy to w ciepłym miejscu na dwa tygodnie. Po upływie tego czasu przecedzamy oliwę, dodajemy dwie garście świeżego dziurawca i ostawiamy jeszcze na 10 tygodni. Aby przedłużyć jego działanie warto dodać odrobinę olejku z kiełków pszenicy.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas