Na zmarszczki

Starzenie się skóry to proces długotrwały. Właściwie zaczyna się już za młodu. Około trzydziestki bowiem pojawiają się pierwsze, delikatne zmarszczki.

Odpowiednia pielęgnacja pozwala opóźnić proces starzenia się skóry
Odpowiednia pielęgnacja pozwala opóźnić proces starzenia się skóryThetaXstock

Dlaczego skóra się starzeje?

Skóra starzeje się pod wpływem czynników zewnętrznych i wewnętrznych. Do negatywnych czynników zewnętrznych trzeba niestety zaliczyć działanie promieni słonecznych. Oczywiście słońce jest potrzebne do życia, ale nie można z nim przesadzać. Trzeba unikać poparzeń i nadmiernej opalenizny. Dlatego warto pamiętać o odpowiedniej ochronie skóry twarzy w ciągu dnia, używając kremów z filtrami UV. Z drugiej strony źle na cerę wpływa też mróz i inne czynniki atmosferyczne, jak nadmierny upał czy wiatr. Poza tym - wszelkie zanieczyszczenia. Zarówno te, na które nie mamy wpływu np. zanieczyszczenia powietrza, jak i dym papierosowy, z którym kontaktu możemy unikać. Poza tym palenie papierosów działa podstępnie również od wewnątrz. Nikotyna niszczy w organizmie witaminę C, która działa odtruwająco i jest niezbędna do prawidłowej budowy kolagenu oraz do zachowania elastyczności ścian naczyń krwionośnych. Ponadto niekorzystny dla skóry jest również kontakt z detergentami.

A negatywnie oddziałujące na cerę czynniki wewnętrzne to m.in. wyniszczające organizm choroby, niedobór składników takich jak witaminy, mikroelementy, podstawowe kwasy tłuszczowe czy woda (efekt nieodpowiedniego odżywiania). Oprócz palenia papierosów, fatalne w skutkach jest nadużywanie alkoholu. Alkohol w dużych ilościach niszczy w organizmie witaminę B1 niezbędną do utrzymania prawidłowego stanu układu nerwowego, zakłóca przemianę materii, powoduje rozszerzanie naczyń krwionośnych oraz utratę elastyczność skóry i mięśni. Bardzo istotne są również czynniki genetyczne oraz zmiany hormonalne, które u kobiet w wieku dojrzałym mają ogromny wpływ na stan skóry (niedobór estrogenów).

Zmarszczki - jakie są?

Najszybciej, bo koło 30 roku życia, pojawiają się zmarszczki mimiczne. Najpierw w okolicach oczu, między brwiami i na czole. Powstają wskutek mimiki twarzy, a więc odpowiedzialne za nie są mięśnie twarzy. Wystarczy pomyśleć, ile razy unosimy brwi ze zdumienia, mrużymy oczy albo uśmiechamy się. Z czasem, gdy skórze zaczyna brakować elastyczności, naturalne zagięcia pozostają na twarzy.

Dlatego koło trzydziestki należy sięgnąć po preparaty energetyzujące skórę. Dodatkowo ochronią one skórę przed czynnikami zewnętrznymi i przywrócą jej blask.

Z czasem zauważalne stają się zmarszczki grawitacyjne i zmarszczki chronologiczne. Grawitacyjne są efektem oddziaływania ziemskiej siły ciążenia na wiotczejące włókna skóry właściwej. Na skutek wewnętrznych zmian, skóra opada i marszczy się. Ten rodzaj zmarszczek powstaje w okolicach policzków, powiek i szyi. Chcąc je zobaczyć trzeba popatrzeć w lustro w pozycji pionowej i na leżąco. Te, które znikają w pozycji leżącej, to właśnie zmarszczki grawitacyjne.

Zmarszczki chronologiczne są związane z wiekiem. Są one efektem utraty jędrności skóry i jej wysuszenia. Skóra traci na zwartości, jest cienka i coraz bardziej wiotczeje. Dzieje się tak na skutek zmniejszenia ilości kolagenu i elastyny, odpowiedzialnych za spójność i elastyczność skóry. Zmarszczki chronologiczne uwidaczniają się na policzkach, wokół oczu i ust.

U kobiet po 45 r.ż. zmiany te pogłębia menopauza. Obniża się wtedy ilość żeńskich hormonów - estrogenów. To właśnie dzięki nim skóra kobiet jest lepiej nawilżona, wydaje się bardziej miękka i delikatna niż u mężczyzn. Niedobór estrogenów powoduje zanikanie włókien kolagenu i elastyny. Skóra traci sprężystość i elastyczność, co pociąga za sobą zmianę zarysu owalu twarzy i jego opuszczenie.

W związku z tym, kobietom dojrzałym zaleca się stosowanie preparatów z fitohormonami (hormonami roślinnymi), które zastępują działanie estrogenu. Ponieważ potrzeby skóry w tym zakresie znacznie zwiększają się z wiekiem, dlatego paniom po 50-55 r.ż zaleca się stosowanie preparatów o silniejszym działaniu. Preparaty te spłycają zmarszczki, zapobiegają wiotczeniu skóry, wygładzają ją, dogłębnie nawilżają i odżywiają.

Zmarszczki dodają uroku

Współczesna kosmetologia daje możliwość odmłodzenia się w każdym wieku. Dzięki odpowiedniej pielęgnacji dostosowanej do potrzeb skóry, można osiągnąć doskonałe efekty. Pamiętajmy jednak, że nie ze wszystkimi zmarszczkami musimy walczyć za wszelką cenę. Niektóre dodają uroku, powabu, świadczą o usposobieniu. Jeśli cera jest zadbana, ożywiona, pełna blasku, a właścicielka tej cery jest osobą pogodną i wesołą, cieszącą się życiem, wtedy żadna zmarszczka krzywdy nie czyni! Wystarczy tylko pomóc jej być mniej widoczną

Tekst opracowano na podstawie materiałów Laboratorium Badawczo-Rozwojowego Dax Cosmetics.

POLECAMY NOWOŚCI:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas