Nowy nurt kosmetyków organic

Kosmetyk naturalny, bio, ekologiczny... Producenci korzystając z popularności nurtu EKO, często nadużywają te określenia. Wiele kosmetyków z naturalnością ma jednak niewiele wspólnego.

article cover

Od kilku jednak lat na światowych rynkach kosmetycznych dynamicznie rozwija się nurt "kontrolowanych kosmetyków naturalnych" określanych mianem ORGANIC.

Produkty oznaczone napisem "kontrolowany kosmetyk naturalny" zawierają w swoim składzie takie naturalne surowce, jak: roślinne oleje, tłuszcze i woski, wyciągi z ziół i nektaru kwiatów, olejki eteryczne pochodzące z kontrolowanych upraw biologicznych lub zbierane z dziko rosnących roślin. Obok staranności w wyborze i doborze komponentów dużą rolę odgrywa tolerancja ekologiczna związana z każdym z produktów, a więc przyjazny dla środowiska i zasobów przyrodniczych proces produkcji, a także proces rozpadu. Ważne jest też oszczędne stosowanie opakowań i poddawanie ich recyklingowi.

Idea stworzenia preparatów opartych na czysto naturalnych składnikach, zrodziła się w 1996 r. Wtedy to powołano do życia stowarzyszenie, które ujednoliciło sformułowania dotyczące wyrobów naturalnych. Została opracowana definicja kosmetyku naturalnego;

"Kosmetyk naturalny to produkt, który ma upiększać i pielęgnować za pomocą substancji naturalnych , przyjaznych dla skóry i środowiska, sprzyjający zdrowiu, wspierający samoregulację organizmu i wspomagający przez długi czas utrzymywanie naturalnej urody i harmonijny rozwój ciała i ducha." ( ESCOP )

Jak dotąd polskie firmy nie zdołały jeszcze wprowadzić na rynek kosmetyków ORGANIC, choć kilka z nich się do tego aktywnie przygotowuje. Produkcja takich kosmetyków wiąże się bowiem z wieloma obostrzeniami i dodatkowymi kosztami. Muszą one spełniać ściśle określone, surowe normy. Ten restrykcyjny system kontroli przypomina zarządzanie jakością ISO.

Po pierwsze- wyciągi roślinne, stosowane w recepturach muszą pochodzić z nadzorowanych plantacji. Analizy są przeprowadzane są nie tylko na samych roślinach, lecz kontrola rozpoczyna się już na etapie przygotowania gleby. Zanim zostanie założona plantacja ekologiczna, przez okres 3 kolejnych lat sprawdzany jest skład chemiczny gleby, na której rośliny będą rosły. Oprócz ziemi bada się też wodę deszczową i tę, która używana jest do podlewania upraw, pod kątem stopnia i rodzaju zanieczyszczeń występujących w wodzie. Niedozwolone jest także stosowanie konwencjonalnych środków ochrony roślin i nawozów. Dopuszcza się używanie wyłącznie takich, które znajdują się na specjalnych listach dozwolonych i certyfikowanych środków.

Co ciekawe, na plantacjach tych nie wszyscy pracownicy mają dostęp do zbioru i przetwarzania roślin.

Niezwykle ważny i gruntownie kontrolowany jest cały proces produkcyjny zarówno wyciągów ziołowych, jak i finalnych produktów kosmetycznych.

Najważniejsze cechy kosmetyku organic:

Chcąc je stosować trzeba nauczyć się je rozpoznawać.

Kosmetyki te powinny być odpowiednio oznakowane. Zajmują się tym specjalne organizacje i instytucje, które nadzorują i certyfikują proces produkcji wyrobów kosmetycznych typu ORGANIC. Należą do nich m. in.

• w Niemczach BDIH,

• we Francji ECOCERT,

• w Wielkiej Brytanii SOIL Association,

• w USA The National Organic Program,

Czym różnią się kosmetyki typu ORGANIC od produktów konwencjonalnych?

• Są sporządzone z certyfikowanych surowców, spełniających określone wymagania (gleba, sposób zbioru, przetwarzania, produkcji) opisane powyżej.

• W ich recepturze wszelkie składniki powinny być pochodzenia naturalnego lub możliwie najbardziej zbliżone do naturalnych systemów występujących w przyrodzie.

• Nie znajdziemy w nich typowych, chemicznych emulgatorów, czy konserwantów. Te ostatnie są zastępowane np. pochodnymi kwasu benzoesowego pozyskanymi z borówki brusznicy, czy kwasu salicylowego z wierzby.

• Niedopuszczalne jest stosowanie promieniowania radioaktywnego do sterylizacji produktów.

• Bardzo ważnym elementem jest zakaz testowania wyrobów na zwierzętach, a producent ma obowiązek udowodnienia tego wymagania.

• Istotny jest również rodzaj opakowania naturalnego kosmetyku, który powinien być maksymalnie zgodny z normami ochrony środowiska. Kartony i torebki produkuje się z papieru podlegającego recyclingowi. Opakowania często mają wymienne wkłady. Słoiki i pudełka można również napełniać ponownie u dystrybutorów.

Wiadomym jest, że rozmaite dodatki zawarte w produktach kosmetycznych i upiększających mogą nie być tolerowane przez skórę, wywołując alergie lub działając wręcz kancerogennie. Spośród 240 substancji będących najczęstszą przyczyną uczuleń kontaktowych 154 - według opinii Niemieckiego Stowarzyszenia na rzecz Przeciwdziałania Alergiom i Astmie - stanowią składniki zazwyczaj stosowane w kosmetykach konwencjonalnych.

Nurt kosmetyków ORGANIC daje zatem nowe możliwości ograniczania problemów zdrowotnych XXI wieku.

Beata Przybyszewska - Kujawa

Magazyn GABI.net- Estetyka & Zdrowie