Oleje do twarzy - jak je wybrać?

Oleje do twarzy to coraz popularniejsza forma pielęgnacji. Nic dziwnego. Są niedrogie, naturalne i przy regularnym stosowaniu potrafią zdziałać prawdziwe cuda. Przedstawiamy 7 najczęściej używanych olejów - olej z pestek śliwek, z nasion pietruszki, z nasion brokułu, z nasion truskawki, z nasion marchwi, z pestek malin i pestek jeżyn. Jak je stosować i jakie są ich właściwości?

Wybierz olejek odpowiedni do twojej cery
Wybierz olejek odpowiedni do twojej cery123RF/PICSEL

Olej z pestek śliwek

Powstaje z nasion śliwki domowej i charakteryzuje się przyjemnym, lekko marcepanowym zapachem. Trzeba pamiętać, że olej musi być tłoczony na zimno, tylko wtedy zachowuje swoje dobroczynne właściwości. A tych jest sporo. Olej śliwkowy to przede wszystkim świetne źródło witamin B i E, beta-karotenu oraz kwasów NNKT. Poza tym zawiera także kwasy tłuszczowe (omega-6 i omega-9) i fitosterole roślinne.

Olej z pestek śliwek to wielozadaniowy produkt. Dobrze sprawdzi się zarówno jako kosmetyk do twarzy, jak i do ciała, paznokci, ust oraz włosów. Możemy aplikować go bezpośrednio na skórę, pamiętajmy jednak o tym, że olej jest tłusty i wystarczy użyć kilka kropli. Warto także dodać go do ulubionych kosmetyków, np. kremu do twarzy czy balsamu do ciała.

Popularną metodą stosowania oleju jest także dodanie kilku kropli do kąpieli. Dzięki temu zaraz po wyjściu z wanny możemy cieszyć się odżywioną i przyjemnie nawilżoną skórą. Właściwości nawilżające to jednak niejedyna zaleta oleju z pestek śliwek.

Olej działa także przeciwstarzeniowo, antybakteryjnie i regenerująco. Dodatkowo produkt łagodzi podrażnienia, pobudza mikrokrążenie, uelastycznia skórę i  zapobiega rozdwajaniu się włosów. Liczne właściwości oleju z pestek śliwek sprawiają, że produkt z powodzeniem stosowany może być przez posiadaczki każdego rodzaju cery. Sprawdzi się zarówno w przypadku skóry suchej, jak i trądzikowej, dojrzałej czy nawet tłustej.

Olej z nasion pietruszki

Olej z nasion pietruszki to kolejny wielozadaniowy kosmetyk, który używać można do pielęgnacji twarzy, ciała i włosów. Jest dobrym źródłem kwasów tłuszczowych, zwłaszcza linolowego i oleinowego oraz witamin - A, B1, B2, K, C oraz żelaza. Szczególnie polecany jest do cery trądzikowej, tłustej i dojrzałej. Nic dziwnego. Olej z nasion pietruszki charakteryzuje się silnymi właściwościami przeciwzapalnymi, bakteriostatycznymi, ściągającymi i przeciwzmarszczkowymi. Zawarte w nim kwasy dodatkowo poprawiają koloryt skóry i regulują wydzielanie sebum.

Produkt poprawia także jędrność. Dzięki temu z powodzeniem może być stosowany do uelastyczniania skóry twarzy, jak i całego ciała. Regularne używanie oleju z nasion pietruszki pozwala w znacznym stopniu zmniejszyć widoczność cellulitu. Inną świetną właściwością oleju z pietruszki jest wspomaganie gojenia małych ran i nieprzyjemnych zadrapań.

Jak większość olejów, produkt z nasion pietruszki można stosować także do włosów. Dobrze działa nie tylko na końcówki, ale także na wygładzenie i co najważniejsze - porost. Z tego powodu stosować można go także na brwi i rzęsy. Mocniejsze włoski zaobserwować można już po kilku tygodniach regularnego stosowania oleju. Olej z pietruszki stosować można bezpośrednio na ciało oraz dodawać go do ulubionych kosmetyków.

Wiosną doskonałym sposobem na odżywienie skóry będą produkty na bazie olejków
Wiosną doskonałym sposobem na odżywienie skóry będą produkty na bazie olejków123RF/PICSEL

Olej z nasion brokułu

Olej z nasion brokułu powstaje z małych nasion kiełków brokułu. Powinien być tłoczony na zimno - tylko wtedy jest w stanie zachować swoje najlepsze właściwości. A tych jest sporo. Olej zawiera witaminy, przede wszystkim B, A,C i K oraz kwas nienasycony z grupy omega-9, erukowy. Ostatni składnik sprawia, że olej z nasion brokułu jest świetnym produktem do włosów. Wygładza je, nawilża, zwiększa ich gęstość i chroni końcówki. Z tego powodu niektórzy nazywają olej z brokułu naturalnym silikonem.

Warto pamiętać jednak, że nie jest to produkt tylko do włosów. Olej z nasion brokułu dobrze sprawdza się również do pielęgnacji ciała. Nawilża je, uelastycznia i  zapobiega nadmiernemu promieniowaniu UV. Produkt można stosować samodzielnie lub dodać kilka jego kropli do kremu do twarzy, maski do włosów czy balsamu. Olej z brokułu świetnie działa także jako odżywka do paznokci, rzęs i brwi oraz maska do twarzy.

Olej z nasion truskawki

Olej z nasion truskawki charakteryzuje się ciemnozielonym kolorem i lekko orzechowo-marcepanowym zapachem. Jak większość olejów powinien być tłoczony na zimno. Olej zawiera przede wszystkim nienasycone kwasy tłuszczowe -  kwas linolenowy, kwas linolowy i kwas oleinowy. Bardzo cennym składnikiem oleju z truskawki jest także kwas elagowy, który działa antybakteryjnie. Inne właściwości oleju z nasion truskawki również robią wrażenie. Produkt nawilża skórę, regeneruje, uelastycznia i odżywia.

Jak pokazują liczne badania, olej z nasion truskawki przyczynia się także do TEWL, czyli zmniejszenia transepidermalnej utraty wody. Polecany jest zwłaszcza dla posiadaczek skóry suchej i dojrzałej. Jego właściwości ściągające sprawiają jednak, że po produkt chętnie sięgają także panie z tłustą cerą. Olej truskawkowy stosować można także na włosy (chroni je przed czynnikami zewnętrznymi), paznokcie i całe ciało. Można używać go samodzielnie oraz w połączeniu z ulubionymi kosmetykami.

Oleje świetnie odżywiają włosy
Oleje świetnie odżywiają włosy 123RF/PICSEL

Olej z nasion marchwi

Olej z nasion marchwi to prawdziwy hit. Produkt przede wszystkim jest doskonałym źródłem beta-karotenu. W jego składzie znajdziemy także witaminy - A, C, E oraz z grupy B oraz kwasy tłuszczowe - stearynowy, linolowy i palmitynowy. Olej powstaje na zimno. Ma intensywnie pomarańczowy kolor i lekko ziemisty zapach. Jego zastosowanie jest bardzo szerokie. Może być stosowany bezpośrednio na twarz - jako zamiennik serum do twarzy czy kremu pod oczy, a także jako olej do ciała, maska do włosów czy w końcu serum na zniszczone końcówki włosów.

Można go używać zarówno samodzielnie, jako i dodawać kilka kropli oleju do ulubionych kosmetyków. Olej działa nawilżająco, przeciwzmarszczkowo, regenerująco oraz przeciwzapalnie. Mimo że marchewka zwykle kojarzy się właściwościami barwiącymi, które odpowiadają, za zdrowy i lekko brązowy koloryt, to trzeba pamiętać, że olej z nasion marchwi nie ma takiego działania. Właściwości barwiące ma inny olej z marchewki, macerat z korzenia marchwi. Oleju z nasion marchwi warto jednak użyć przed ekspozycją na słońce. Dobrze chroni skórę i przyśpiesza opalanie.

Olej z pestek malin

Olej z pestek malin to chyba jeden z najchętniej używanych ostatnio olejów. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ kosmetykowi z pewnością nie można odmówić wszechstronności. Olej z malin z powodzeniem stosowany może być zarówno do włosów (wzmacnia końcówki), ciała, jak i paznokci. Nie ma jednak wątpliwości, że najczęściej używany jest na twarz. Olej z malin w przeciwieństwie do wielu innych olejów charakteryzuje się lekkością. Dobrze się wchłania i nie pozostawia tłustej warstwy. Dzięki temu może być stosowany nawet jako baza pod makijaż.

Produkt polecany jest przede wszystkim paniom z cerą suchą. Doskonale nawilża i odżywia skórę, sprawiając, że jest elastyczna i miła w dotyku. Za jego właściwości odpowiada niezwykły skład. Olej z pestek malin zawiera witaminę E i A, a także kwasy tłuszczowe - głównie alfa-linolowy. Ważnym składnikiem oleju jest także przeciwutleniacz - kwas elaidynowy, który dba o odpowiedni poziom kolagenu w skórze.

Poza działaniem nawilżającym, olej z pestek malin przynosi ukojenie także podczas opalania. Warto pamiętać jednak, że nie chroni on przed promieniowaniem i nie może być traktowany jako alternatywa dla kremów z filtrem SPF. Dodatkowo, olej pomaga walczyć z chorobami skóry, np. z trądzikiem. Produkt używany może być zarówno samodzielnie (wystarczy kilka kropli) oraz jako dodatek do stosowanych na co dzień kosmetyków.

Olejki nawilżą bardzo przesuszone usta
Olejki nawilżą bardzo przesuszone usta 123RF/PICSEL

Olej z pestek jeżyn

Olej z pestek jeżyn to pozycja przede wszystkim dla pań z cerą tłustą, mieszaną i mocno zanieczyszczoną. Nie oznacza to jednak, że po produkt nie mogą sięgać także posiadaczki cery suchej -  jak każdy olej, także i ten z pestek jeżyn cechuje się bowiem właściwościami nawilżającymi. Przede wszystkim warto wiedzieć, że olej z pestek jeżyn to świetne źródło witaminy C, E, beta-karotenu i nienasyconych kwasów tłuszczowych.

Olej doskonale radzi sobie ze zmianami potrądzikowymi, wygładza i rozjaśnia cerę oraz zapobiega pojawianiu się tzw. "pajączków". Regularnie stosowany pomaga zapobiegać zaczopowaniu gruczołów łojowych, dzięki czemu ogranicza powstawanie zaskórników. Wiele osób ceni olej za jego właściwości regenerujące oraz łagodzące. Produkt łagodzi podrażnia skóry, zarówno te wynikające z np. poparzeń, jak i chorób skóry, np. egzemy.

Badania pokazują, że olej z pestek jeżyn dobrze działa także na cerę dojrzałą -  uelastycznia skórę i redukuje małe zmarszczki. Poza stosowaniem oleju na twarz, kosmetyk wykorzystać można również jako balsam do ciała, olejek do masażu, a także jako odżywkę do paznokci, włosów (świetnie zabezpiecza końcówki) czy rzęs. Olej, jak większość tego typu kosmetyków, stosować można zarówno samodzielnie, jak i jako dodatek do innych produktów, np. kremów, balsamów czy masek.

***

Zobacz także:

Domowy olejek na spuchnięte nogiInteria DIY
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas