Płaski brzuch i piękne piersi

Gdy mimo stosowania diet, wyszczuplających i ujędrniających kosmetyków oraz wyczerpujących ćwiczeń nadal jesteś niezadowolona ze swojego wyglądu, możesz wybrać się do specjalisty - chirurgia plastycznego i porozmawiać z nim o możliwościach, jakie niesie nam współczesna medycyna.

Czasami naturze można pomóc
Czasami naturze można pomócEast News/ Zeppelin

Operacja brzucha

Po ciąży została mi wisząca skóra na brzuchu. Mięśnie są ok, bo zawsze dużo ćwiczyłam i ćwiczę nadal, ale z tą skórą nie da się nic zrobić. Trzeba ją po prostu wyciąć. Jak wygląda taka operacja? Czy efekty są zadawalające?

Plastyka powłok brzucha lub zwana inaczej abdominoplastyką jest zabiegiem korygującym deformację powłok brzucha. Pozwala na uzyskanie wysoce satysfakcjonujących efektów, szczególnie u pacjentów z osłabioną mięśniówką i obwisłą skórą brzucha. Efekt jest tym lepszy, im bardziej jest wspomagany odpowiednią dietą i rozsądnym programem fizykoterapeutycznym.

Jedyną pozostałością po operacji jest blizna przebiegająca w dolnej części podbrzusza nad spojeniem łonowym. Powstała blizna jest trwała, lecz chirurg plastyczny może ją umieścić tak, by była ukryta pod kostiumem kąpielowym, bielizną lub w "starej" bliźnie np. po "cesarskim cięciu".

Zabieg wykonuje się w znieczuleniu ogólnym i trwa zwykle od 2 do 4 godzin. Po zabiegu pacjent jest hospitalizowany dwie doby. W niektórych przypadkach abdominoplastykę łączy się z zabiegiem odsysania tkanki tłuszczowej dla uzyskania lepszego efektu. W każdym przypadku konieczność taką ustala się indywidualnie w trakcie konsultacji z lekarzem.

Poważne powikłania po tych zabiegach zdarzają się wyjątkowo rzadko. Większość pacjentów ma niewielkie zasinienia w okolicach operowanych, które ustępują po 2 - 3 tyg. Bezpośrednio po zabiegu powierzchnia skóry na skutek obrzęku może mieć pewne nierówności, które znikają w miarę ustępowania obrzęku. Co roku, na świecie tysiące pacjentów poddaje się operacji abdominoplastyki. Jeśli wykonywana jest ona przez chirurga z bogatym doświadczeniem w dziedzinie modelowania sylwetki, wówczas jej wyniki są satysfakcjonujące. Nie zmienia to faktu, że operacja ta obarczona jest ryzykiem powikłań związanych z istotą samej procedury.

Takie powikłania jak zakażenie czy zmiany zakrzepowo-zatorowe mimo rzadkiego występowania muszą być brane pod uwagę. W leczeniu zakażenia stosuje się najczęściej drenaż rany i podaje antybiotyki. Prowadzi to najczęściej do wyleczenia ale może przedłużyć pobyt w szpitalu i powrót do pełnej aktywności. Ryzyko zakrzepów zmniejsza się podając rutynowo przed operacją leki zmniejszające krzepliwość krwi. Również sam pacjent może pomóc w walce z tym powikłaniem poprzez jak najszybszą aktywność ruchową po operacji.

Zaburzenia w gojeniu się rany pooperacyjnej mogą spowodować powstanie brzydkiej blizny, która będzie wymagała wtórnej korekcji. Osoby palące winny zaprzestać palić co najmniej na miesiąc przed operacją bowiem nikotyna zwiększa ryzyko powikłań i opóźnia gojenie się ran.

Ścisłe przestrzeganie zaleceń przed- i pooperacyjnych znacznie zmniejsza ryzyko powikłań. Jeśli pacjent w pełni rozumie istotę zabiegu, akceptuje wszelkie niedogodności związane z jego wykonywaniem i czynnie włącza się w program rehabilitacyjny, wówczas uzyskany efekt stanowi dla niego powód do sporej satysfakcji.

Operacja biustu

Marzę o powiększeniu piersi. Tylko trochę się boję, że coś może się nie udać, albo że będą widoczne blizny. Jak wygląda taka operacja? I jak z efektami? Czy są jakieś przeciwwskazania? W jakim wieku można poddać się takiej operacji?

Blizna pooperacyjna będzie początkowo twardsza i różowa. W ciągu kilku miesięcy blizna mięknie i staje się blada. Mimo, że zawsze po operacji pozostaje blizna, jednak jej rozmiar i lokalizacja powodują, że jest najczęściej niezauważalna.

Powiększenia piersi dokonuje się poprzez wszczepienie implantów piersiowych. Obecnie stosuje się implanty wypełnione solą fizjologiczną (solne) lub żelem silikonowym (silikonowe), mogą one mieć różną wielość i kształt, np. mogą być okrągłe lub naturalne jak kropla. Ich wielkość rodzaj i kształt dobierany jest przez chirurga w zależności od kształtu piersi pacjentki przed zabiegiem, budowy klatki piersiowej oraz życzenia pacjentki.

Podczas powiększania piersi implanty umieszcza się pod gruczołem piersiowym lub pod mięśniem (takie umiejscowienie implantów pozwala na prawidłową pracę gruczołu piersiowego w czasie ciąży i karmienia). Wszczepienie implantów odbywa się poprzez dwa cięcia długości kilku centymetrów umiejscowione w fałdach podsutkowych, które są niewidoczne w normalnych warunkach.

Inna lokalizacja cięć to w okolica pachy lub na granicy otoczki brodawki sutkowej. Zabieg trwa około 1,5 godziny. Nie ma ścisłych norm estetycznych dających wyraźne wskazania do zabiegu powiększania piersi. Z drugiej strony nie jest tak, że u każdej pacjentki chcącej powiększyć sobie biust wykonuje się operację. Zadaniem chirurga jest ocenić zarówno kształt i wielkość piersi, jak i ogólny stan zdrowia pacjentki, a także stan jej psychiki. Nie bez znaczenia są tu motywy tego rodzaju decyzji.

W pełni uzasadnione jest powiększanie piersi u młodych kobiet z niedorozwojem tego gruczołu. Z ostateczną decyzją powinno się jednak poczekać do zakończenia okresu dojrzewania. Nie należy wykonywać zabiegu u kobiet poniżej osiemnastego roku życia.

Częstym wskazaniem do powiększania piersi jest ich lekkie opadanie oraz zmniejszenie po porodzie i karmieniu piersią. Jeśli kobieta planuje ponowne zajście w ciążę, lepiej odłożyć zabieg. Każda kolejna ciąża może bowiem wpłynąć niekorzystnie na kształt piersi i spowodować konieczność ponownej wymiany protezy.

Odsysanie tłuszczu

Niektóre części mojego ciała są zdecydowanie za duże - chodzi mi o brzuch i uda. Chciałabym się poddać operacji odsysania tłuszczu. Czy jest to bolesny zabieg? Czy efekty utrzymują się długo? Jak długo po zabiegu widać jest nacięcia?

Zabieg odsysania tkanki tłuszczowej jest jedną z najczęściej wykonywanych operacji plastycznych nie tylko w naszych klinikach, ale również na świecie. W ubiegłym roku w USA wykonano ponad pół miliona tego typu zabiegów.

Pacjenci mogą cieszyć się ze wspaniałych rezultatów zabiegu, które są widoczne już w pierwszych dniach (mimo utrzymującego się w tak wczesnym stadium obrzęku), w momencie wypisania z kliniki.

Należy podkreślić, że jakkolwiek możliwe jest w wielu wypadkach odessanie tkanki tłuszczowej z kilku miejsc na raz, to jednak zabieg ten nie jest metodą leczenia otyłości, a jedynie sposobem modelowani sylwetki (kształtu, konturu) ciała. Nie jest on również metodą leczenia tzw. cellulitis i ogólnie rzecz biorąc pozostaje bez wpływu na napięcie i fakturę skóry.

Efekty zabiegu są bardzo trwałe, ponieważ raz usunięta tkanka nie powinna się już odtworzyć, natomiast ewentualne przytycie lub schudnięcie nie powinno mieć wpływu na zachowanie wcześniej uzyskanych proporcji sylwetki. Ważną zaletą tej techniki jest możliwość uzyskania dużej precyzji oraz stosunkowo mała inwazyjność. Blizny po wprowadzeniu sondy o długości od 1,5 mm do 2,5 mm są praktycznie niewidoczne. Zaraz po operacji zakładany jest specjalny strój uciskowy, który ogranicza obrzęk i pozwala na lepsze uformowanie się operowanych okolic ciała. Strój ten trzeba nosić od 2 do 4 tygodni.

Stosowany obecnie rodzaj anestezji oraz wysoki poziom lekarzy prowadzących w naszych klinikach znieczulenie ogólne lub miejscowe pozwala na bezpieczne i komfortowe przeprowadzenie operacji.

Wykonanie zabiegu może mieć niezwykle pozytywny wpływ na psychikę pacjentów. Obserwując trwałe efekty odsysania czują się oni szczęśliwsi oraz pewniejsi siebie dzięki temu, że mogą wrócić do zwykłej aktywności życiowej. Świadomość uzyskania oczekiwanej sylwetki ma przeważnie wpływ na poprawę jakości życia oraz samooceny u wielu z nich.

IQ MEDICA
Ul. Ostrobramska 101
04-041 Warszawa

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas