Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, przy wyborze i kupnie kosmetyków naturalnych

Naturalny skład kosmetyków jest drugim najważniejszym kryterium wyboru produktów do pielęgnacji. Co ciekawe, największą uwagę zwracają na to Polacy w wieku 45-64 lat, dla których odpowiednio dobrane, naturalne składniki są nawet ważniejsze niż atrakcyjna cena.

Aby mieć pewność, że kupujemy bezpieczne i naturalne produkty, warto przede wszystkim zwrócić uwagę na etykiety
Aby mieć pewność, że kupujemy bezpieczne i naturalne produkty, warto przede wszystkim zwrócić uwagę na etykiety123RF/PICSEL

- Pielęgnacja naturalnymi kosmetykami cieszy się wśród Polaków coraz większym powodzeniem. Nic w tym dziwnego, ponieważ konsumenci są bardziej świadomi swoich wyborów i potrzeb, zwracając przy tym większą uwagę na skład i jakość produktów. Tylko, co właściwie oznacza, że kosmetyk jest naturalny i czym różni się od preparatów nazwijmy to konwencjonalnych? - retorycznie pyta Magdalena Podgórska, nutrikonsultantka i ekspert Nutridome.

Jak dalej wyjaśnia, kosmetyki naturalne to te, których skład bazuje na składnikach pochodzenia naturalnego, np. roślinne ekstrakty, oleje, hydrolaty, składniki mineralne czy surowce zwierzęce (pozyskane od zwierząt żyjących, najlepiej z ekologicznych hodowli). W składzie znajdą się również łagodne konserwanty i środki myjące pochodzące z odnawialnych surowców.

- Substancje zawarte w kosmetykach uzyskiwane są metodami mikrobiologicznymi, enzymatycznymi lub fizycznymi, (np. tłoczenie, ekstrakcja, filtracja lub destylacja). Dużą uwagę zwraca się również na czystość biologiczną substancji czynnych oraz ich biodegradowalność. Ze względu na technologię produkcji, jakość składników oraz brak syntetycznych barwników, substancji zapachowych, silikonu, parafiny i produktów pochodzących z ropy naftowej, kosmetyki naturalne rzadziej wywołują reakcje alergiczne i podrażnienia skóry - podkreśla Podgórska.

Tego typu kosmetyki mają w bezpieczny sposób wspomagać i pobudzić naturalne procesy odnowy naszej skóry, np. samodzielną odbudowę włókien kolagenowych czy regulację poziomu produkcji sebum.

- Ze względu na to, że preparaty naturalne muszą pobudzić najpierw wyżej wspomniane mechanizmy, które mogły być również hamowane przez stosowanie kosmetyków konwencjonalnych, efekty nie będą widoczne natychmiast. Będą na pewno trwalsze i wyraźniejsze, jeśli uzbroimy się w cierpliwość - tłumaczy

Jeśli chcemy zyskać pewność, że sięgnęliśmy po bezpieczne i naturalne produkty, warto przede wszystkim zwrócić uwagę na etykiety, w szczególności certyfikaty.

- Certyfikat potwierdza "czystość" ekologiczną kosmetyku lub roślinnych surowców zastosowanych przy jego produkcji. Mamy zatem pewność, że skład kosmetyku został sprawdzony przez specjalistów uznanych instytucji certyfikujących. Jedną z organizacji certyfikujących jest ECOCERT, która jako jedna z pierwszych określiła normy dla kosmetyków naturalnych - minimum 95 proc. składu kosmetyku musi być pochodzenia naturalnego, z czego 50 proc. powinna pochodzić z upraw ekologicznych - wyjaśnia ekspert. Dodaje, że w obecnych czasach duże znaczenie ma również certyfikat VEGAN, który daje gwarancję, że dany kosmetyk jest w 100 proc. wegański i wolny od GMO.

- Należy również zapoznać się ze składem wybranego kosmetyku. I tu mała podpowiedź dla początkujących, system INCI posługuje się dwoma językami - angielskim dla związków chemicznych oraz łaciną dla roślin. Więc im więcej nazw łacińskich, tym więcej naturalnych składników w produkcie. Przy poszukiwaniu naturalnych kosmetyków warto też spojrzeć na termin przydatności do użycia - produkty pozbawione sztucznych dodatków i konserwantów znacznie szybciej się psują, więc termin ten będzie krótszy niż kosmetyków tradycyjnych - zdradza Podgórska.

PAP life
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas