Pokaż gładkie nogi

Wiosna i lato to okres największej walki z pięcioma milionami wrogów, bo tyle włosków znajduje się na naszej skórze. Na szczęście jest wiele sposobów na to, by się ich pozbyć.

Depilacja laserowa
Depilacja laserowaINTERIA.PL

Najskuteczniejszym zabiegiem, ale niestety wciąż najdroższym jest laserowe usuwanie owłosienia (epilacja). Należy pamiętać, aby wykonała go kosmetyczka lub (w bardziej skomplikowanych przypadkach) lekarz dermatologii. Zabieg jest bezbolesny i bezpieczny. Trzeba go powtarzać co cztery do sześciu tygodni. Polega na koncentrowaniu energii lasera przez melaninę, barwnik włosa. Dzięki temu w mieszku włosowym zachodzi reakcja termiczna prowadząca do jego zniszczenia. Każdy włos w odpowiedniej fazie wzrostu zawiera inną ilość melaniny, dlatego epilację należy powtarzać. Ponieważ zabieg jest ściśle związany z kolorytem naszej skóry, w 3, 4 tygodnie po zabiegu nie wolno się opalać. Nie wykonuje się go też na zbyt opalonej skórze, bo może to doprowadzić do przebarwień. Odradza się też terapię laserową osobom zażywającym leki zawierające tzw. substancje fotouczulacjące (m.in. niektóre antybiotyki, witaminę A i jej pochodne), cierpiącym na zapalenia skórne, mającym zmiany alergiczne i trądzik.

Na cztery do pięciu tygodni pozbędziemy się owłosienia przy pomocy depilatorów elektrycznych. Niestety jest to tak bolesne, że nadaje się tylko do depilacji nóg. Bólu nie da się pozbyć pomimo kupowania depilatorów z różnymi nasadkami - masującymi czy chłodzącymi, można się tylko do niego przyzwyczaić. Specjaliści radzą przed ich użyciem gorącą kąpiel, która zmiękczy naskórek i odrobinę otworzy pory. Minusem tej metody jest fakt, że niektórym osobom mogą później wyrastać znacznie twardsze włoski, innym z kolei czasami mogą wrastać pod skórę. W takich wypadkach należy przeciąć kawałek naskórka igłą i podważyć włosek. Całość zdezynfekować.

Dużą skutecznością wykazuje się też wosk do depilacji. Zabieg można wykonać w gabinecie kosmetycznym, ale również samodzielnie. Włosy wyrywane są razem z cebulkami, co daje gwarancję, że przez kilka tygodni nie odrosną. Są dwa rodzaje wosku: na gorąco i na zimno - kupowany w specjalnych plastrach, które należy tylko ogrzać w dłoni. Skuteczniejszy jest raczej ten kładziony na ciepło, natomiast drugi jest po prostu bardziej praktyczny. Plus - nadaje się do depilacji całego ciała, minus - ból.

Domowe sposoby trwalszej depilacji to również: kremy, pianki i mleczka. Nie mają jednak takiej skuteczności jak te wcześniej wymienione. Polecane są raczej osobom o włoskach jasnych i delikatnych. Są też udogodnieniem dla kobiet, których naczynka krwionośne mają tendencje do pękania. Stosowanie każdej z tych metod powinno odbywać się według zaleceń producenta. Do bardziej wrażliwych miejsc - typu pachy, okolice bikini, twarz należy znaleźć preparaty o łagodniejszym działaniu, najlepiej specjalnie do tego przeznaczone. Plus - łatwość samodzielnego wykonania, minus - mogą uczulać.

Najczęściej stosowane nadal jest tradycyjne golenie. Jest szybkie i mało skomplikowane, ale działa tylko 2, 3 dni. Służy to tego maszynka elektryczna lub tradycyjna golarka. Na rynku pojawiły się już golarki o trzech ostrzach, wyposażone w ruchomą główkę, co powala na wyeliminowanie zagrożenia zacięciem. Najlepszy efekt uzyskujemy goląc się podczas kąpieli, używając specjalnych pianek lub żeli do golenia.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas