Problem z nadmiernym owłosieniem? Sprawdź, jakie są objawy hirsutyzmu i wirylizacji!

Nadmierne owłosienie to problem wielu kobiet. Hirsutyzm wynika przede wszystkim z zaburzeń hormonalnych, ale może być tez objawem poważnej choroby. Jakie są przyczyny i objawy hirsutyzmu i wizylizacji? I kiedy udać się do lekarza?

Hirsytuzm to sytuacja, gdy u kobiety obserwujemy nadmierne owłosienie w miejscach typowych dla mężczyzn
Hirsytuzm to sytuacja, gdy u kobiety obserwujemy nadmierne owłosienie w miejscach typowych dla mężczyzn123RF/PICSEL

Hirsytuzm to sytuacja, gdy u kobiety obserwujemy nadmierne owłosienie w miejscach typowych dla mężczyzn. Natomiast wirylizmem określamy zespół objawów, w którym obok hirsutyzmu występują również powiększenie łechtaczki, obniżenie tonu głosu, trądzik.Hirsutyzm i wirylizacja są spowodowane nadmierną produkcją i nasilonym działaniem androgenów (tzw. hiperandrogenizacją).

Androgeny (tzw. męskie hormony płciowe) są produkowane przez jajniki oraz nadnercza. We krwi są transportowane w połączeniu z białkami, niewielka ich ilość pozostaje wolna. Działanie biologiczne hormonów zależy głownie od frakcji nie związanej z białkami. Dlatego zmniejszenie ilości białek wiążących hormony płciowe może prowadzić do nasilonego działania androgenów. W organizmie kobiety powstaje około 1-2 mg testosteronu na dobę (dla porównania: u mężczyzn dobowa produkcja testosteronu wynosi około 8 mg).

Jakie są objawy hirsutyzmu i wirylizacji?

Do objawów hirsutyzmu zaliczamy występowanie nadmiernego owłosienia w obrębie: klatki piersiowej, wewnętrznej powierzchni ud, na plecach i brzuchu, podbródku, nad górną wargą oraz na ramionach. Owłosienie w tych obszarach upodabnia się do owłosienia występującego u mężczyzn.

Stopień nasilenia hirsutyzmu jest oceniany w skali punktowej Ferrimana i Gallewaya. Polega ona na określeniu w punktach od 0 do 4 nasilenia owłosienia w 9 charakterystycznych rejonach. Uzyskanie minimum 8 punktów pozwala na rozpoznanie hirsutyzmu.

Do objawów wirylizmu (oprócz nadmiernego owłosienia) zaliczamy:

  • powiększenie łechtaczki i warg sromowych,
  • zmniejszenie piersi i macicy (widoczne w USG przezpochwowym),
  • obniżenie tembru głosu,
  • wystąpienie trądziku,
  • łysienie o typie męskim (utrata włosów postępuje od okolic skroniowych, jest również widoczne na czubku głowy),
  • zwiększenie masy mięśniowej.

Nadmiar androgenów poza hirsutyzmem i wirylizacją może prowadzić również do zaburzeń miesiączkowania (brak lub rzadkie miesiączki, trudności z zajściem w ciąże) oraz prowadzić do przedwczesnego dojrzewania płciowego u chłopców i dziewcząt.

Uwaga! Gwałtownie narastające objawy wirylizacji i/lub hirsutyzmu (w ciągu kliku tygodni) mogą wynikać z rozwoju nowotworu złośliwego w jajniku lub nadnerczach i wymagają pilnego zgłoszenia się do lekarza!

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas