Rozjaśniamy plamy wątrobowe

Wyglądają jak duże piegi, ale w odróżnieniu od nich – nie dodają nam uroku. Zanim wydamy fortunę, by się ich pozbyć w gabinetach kosmetycznych, warto sięgnąć po wyciągi z roślin. Też są skuteczne!

Plamy wątrobowe nie muszą ci spędzać snu z powiek
Plamy wątrobowe nie muszą ci spędzać snu z powiek123RF/PICSEL

Przebarwienia na skórze, określane potocznie plamami wątrobowymi, wbrew nazwie nie są związane z chorobami wątroby. To po prostu obszary, w których gromadzi się nadmiar pigmentu - melaniny. Choć zwykle zauważa się je u osób bardzo dojrzałych, to często są utrapieniem pań już po 30. roku życia!

Nie ustalono przyczyn powstawania zmian. Wiadomo jednak, że sprzyjają im zmiany hormonalne, przyjmowanie niektórych leków (np. przeciw cukrzycy i nadciśnieniu), częste przebywanie na słońcu oraz skłonności genetyczne. Brązowe plamy najczęściej pojawiają się na grzbietach dłoni, na dekolcie, czole i policzkach.

Niestety, niełatwo się ich pozbyć, ponieważ ciemny pigment tkwi głęboko w skórze, a nie tylko w naskórku. By go "wywabić" domowymi sposobami, trzeba kilku miesięcy systematycznej kuracji i... dobrego zabezpieczania się przed pojawieniem się kolejnych zmian.

Wyciągi z nagietka

Działają przeciwzapalnie i silnie regenerująco, dzięki czemu ułatwiają odnawianie się zdrowego naskórka.

Sok: Całe,świeże rośliny myjemy i przepuszczamy przez sokowirówkę. Sokiem smarujemy skórę codziennie rano (przechowujemy go w lodówce do 48 godzin).

Ocet: 100 g świeżego nagietka (całe rośliny) rozdrabniamy i zalewamy w słoiku 25 ml spirytusu oraz 135 ml 10 % octu. Odstawiamy w ciepłe miejsce. Każdego dnia wstrząsamy słoikiem. Po 10 dniach przecedzamy do buteleczki. Stosujemy codziennie wieczorem - tylko na plamy.

Mikstury z ziela przytulii

To mało znane zioło rośnie powszechnie na łąkach, jest też dostępne w sklepach zielarskich. Cenione za właściwości moczopędne i czyszczące krew, w medycynie ludowej stosowane jest też do walki z piegami i plamami wątrobowymi.

Napar: Łyżkę ziół zalewamy szklanką wrzątku. Studzimy i przecedzamy. Przemywamy przebarwienia kilka razy dziennie.

Maść: Podgrzewamy 100 g czystego tłuszczu wieprzowego. Gdy będzie gorący, dosypujemy 2 pełne garście przytulii. Trzymamy jeszcze ok. 2 min na ogniu, cały czas intensywnie mieszając. Zestawiamy do ostygnięcia. Następnego dnia rozgrzewamy tłuszcz do płynnej postaci, a następnie przecedzamy przez lnianą ścierkę. Przechowujemy w małym słoiczku w chłodnym i zacienionym miejscu. Stosujemy codziennie.

Wybielacze z warzywniaka

Zawarte w owocach i warzywach kwasy owocowe są wystarczająco silne, aby usunąć zewnętrzną warstwę naskórka i stopniowo rozjaśnić przebarwienia. Chrzan z jogurtem mieszamy po łyżeczce startego chrzanu i jogurtu. Przykładamy na plamki na 2-3 minuty.

Plasterki ogórka kładziemy codziennie na przebarwione miejsca, na ok. 30 minut.

Sok z cytryny - smarujemy nim plamy 2 razy dziennie.

Olej rokitnikowy i lniany: Mieszamy w buteleczce z ciemnego szkła oba oleje w równych częściach. Nanosimy 2 razy dziennie cienką warstwą na skórę.

Korzeń pietruszki: Ścieramy go na tarce o drobnych oczkach. Papkę zagęszczamy mąką ziemniaczaną i stosujemy jak maseczkę. Po 20 minutach zmywamy.

Chronią przed przebarwieniami

● Sok z marchwi

Dzięki zawartości beta karotenu zmniejsza wrażliwość skóry na promieniowanie UV i tym samym ryzyko przebarwień. Nadaje skórze zdrowy, złocistobrązowy odcień.

● Sok pomidorowy

Odporność skóry na słońce zwiększa zawarty w nim likopen.

● Kremy z filtrami przeciwsłonecznymi

Smarujemy nimi również dłonie.

Naj
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas