SOS dla podrażnionej skóry

Podrażnieniom sprzyja tarcie dwóch powierzchni skóry o siebie lub skóry o ubranie (szczególnie pod pachami, biustem czy w pachwinach). Te miejsca są naturalnie ciepłe, ciało poci się, może więc dojść nawet do odparzenia, rozwoju grzybicy czy stanów zapalnych.

Używaj do mycia łagodnego mydła lub hipoalergicznego żelu
Używaj do mycia łagodnego mydła lub hipoalergicznego żeluPicsel123RF/PICSEL

Fałdy, załamania skóry pod specjalnym nadzorem

Używaj do mycia łagodnego mydła lub hipoalergicznego żelu. Dbaj, by skóra była dobrze osuszona po myciu. Zwracaj uwagę na staranne płukanie bielizny podczas prania, stosuj tyle płynu, ile zaleca producent. Jego nadużywanie często przyczynia się do podrażnień. Pieczenie, zaczerwienienie może być również reakcją alergiczną na barwniki bielizny. Gdy nie masz pewności, co wywołuje nieprzyjemne objawy, warto iść do lekarza, który obejrzy skórę i pomoże ustalić przyczynę.

Zaczerwienienia pod biustem

Skóra pod piersiami jest cienka i delikatna. Może nadmiernie się wysuszyć. Niekiedy piecze, swędzi i jest zaczerwieniona. Takie objawy pojawiają się, zwłaszcza, gdy masz duże piersi (ocierają one o skórę) lub w fałdach pod nimi gromadzi się wilgoć. Sprzyja temu źle dobrany, np. zbyt obcisły biustonosz. Oto, co możesz zrobić.

Natłuszczaj skórę kremem

Podczas codziennej toalety ciała, zwilżaj gąbkę płynem pod prysznic, myj nią piersi i skórę pod nimi. Potem starannie osuszaj ją ręcznikiem, gdyż wilgoć (w miejscu, które jest pocierane przez stanik) sprzyja odparzeniom. Koniecznie natłuść piersi i miejsca pod nimi tzw. emolientem. To preparaty o niezwykłych właściwościach natłuszczających i regenerujących, a przy tym świetnie się wchłaniają. Łagodzą podrażnienia, zmniejszają świąd czy pieczenie skóry, a przede wszystkim ją wzmacniają. Sprawdzą się też balsamy z dużą zawartością masła Shea. Jeśli skóra jest nadmiernie sucha i zaczyna się łuszczyć, stosuj krem dermatologiczny. Gdy pocisz się pod biustem, rano po osuszeniu skóry, użyj zasypki, natłuszczający krem. Będziesz mniej się pocić, gdy włożysz luźne, przewiewne ubranie z bawełny lub wiskozy.

Noś dobry biustonosz

Wybierz stanik z szerszymi ramiączkami, który nie uciska piersi i skóra w nim może oddychać. Zwróć uwagę, by przytrzymywał je na odpowiedniej wysokości (biustonosz w obwodzie powinien ściśle przylegać do ciała, nie może być zbyt luźny i przesuwać się podczas noszenia). Stanik musi mieć odpowiednio głęboką miseczkę obejmującą całą pierś, tak by nie wysuwała się ona bokiem czy górą. Dzięki temu piersi nie będą opadać i ocierać o skórę, powodując jej odparzanie. Biustonosze z koronki ze sztucznego tworzywa (sprzyja ono poceniu się skóry i jej podrażnieniom) wkładaj na wyjątkowe okazje.

Pomogą zioła

Gdy nadmiernie pocisz się pod biustem, możesz sięgnąć po zioła, by zmniejszyć tę dolegliwość. Przemywaj ciało naparem z mięty i lawendy. 8 łyżek ziela mięty i 3 lawendy zaparz w 2 l wody. Podobnie działa napar z 2 łyżek kory dębu zaparzony w szklance wody. Napar możesz też dodawać do wieczornej kąpieli. Stosuj taki zabieg 1-2 razy w tygodniu. Warto też pić raz dziennie herbatkę szałwiową (saszetkę fix na szklankę wrzątku).

Gdy piecze skóra pod pachami

Najczęściej pod pachami pojawiają się drobne krostki czy zaczerwienienia po goleniu maszynką lub po stosowaniu kremu do depilacji oraz dezodorantu z alkoholem (jeśli zauważyłaś takie objawy, na 2-3 dni odstaw kosmetyki, maszynkę i sprawdź, czy wysypka znika).

Wybierz depilację, która nie podrażnia

Do zabiegu użyj łagodnego kremu tzw. depilatora lub jednorazowej ostrej maszynki - wcześniej posmaruj pachy pianką lub żelem do golenia (nie należy golić włosków tępą maszynką ani na sucho, to podrażnia skórę). Zrezygnuj z maszynki, gdy skóra jest bardzo wrażliwa, bo wtedy źle znosi jej tarcie. Oprócz codziennego mycia i oczyszczania skóry pod pachami z potu i resztek kosmetyków, ważne jest prawidłowe jej nawilżenie. Dzięki temu będzie ona bardziej odporna na otarcia i podrażnienia.

Sięgnij po skuteczny dezodorant

Wybieraj hipoalergiczny i taki, który nie tylko neutralizuje nieładny zapach potu, ale hamuje też jego wydzielanie (nadmierna potliwość może przyczynić się do rozwoju grzybicy). Najlepiej sprawdzają się kosmetyki aptecznych marek przeznaczone do skóry wrażliwej o delikatnej formule roll-on, która zapewnia skórze naturalny ochronny poziom pH. Są one wzbogacone kojącymi substancjami. Skóra pod pachami będzie lepiej oddychać i mniej się pocić, jeśli zrezygnujesz z ubrań uszytych ze sztucznych tkanin. Zakładaj bawełniane bluzki i bezrękawniki, które zapewniają dobrą wentylację pachom.

Podrażniona okolica bikini

Często skóra w pachwinach jest bardziej wrażliwa niż reszta ciała. A wtedy mogą jej szkodzić zbyt skoncentrowane i pachnące żele myjące, płyny do higieny intymnej czy nieodpowiednia depilacja. Troskliwej pielęgnacji wymaga zwłaszcza taka, która ma tendencję do alergii i jest podatna na przesuszanie.

Używaj delikatnych preparatów do mycia

Sprawdzą się hipoalergiczne płyny i olejki marek aptecznych o działaniu łagodzącym, a jednocześnie przeciwzapalnym i przeciwgrzybiczym, byś mogła je także używać do higieny intymnej. Ukoją one dokuczliwe swędzenie skóry w pachwinach, które często towarzyszy podrażnieniu po depilacji lub gdy nadmiernie pocisz się w tych miejscach. Staraj się nie drapać ciała, bo możesz doprowadzić do stanów zapalnych. Jeśli skóra się poci, przecieraj ją nawilżaną chusteczką, a potem "przypudruj" odrobiną zasypki dziecięcej. W tych okolicach jest większa wilgotność skóry, dlatego ważna jest higiena osobista. Czysta bielizna to podstawa, ale także używanie własnego ręcznika.

Zmień metodę depilacji

Zwróć uwagę, czy sposób usuwania włosków nie powoduje podrażnień. Jeśli to jest przyczyną krostek lub gdy włoski wrastają pod skórę, wybierz inną metodę, np. zamiast golić się maszynką, stosuj wosk. Albo powierz ten zabieg doświadczonej kosmetyczce.

Ewa Stasiak

Świat kobiety
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas