Szczypie w nos i szczypie w uszy

Nie nosząc zimą czapki i rękawiczek, wystawiasz na szwank nie tylko swoje zdrowie, ale i urodę. Zmarznięty nos i czerwone z zimna policzki z pewnością nie dodadzą ci uroku.

Zimą zwróć szczególną uwagę na pielęgnację twarzy i włosów
Zimą zwróć szczególną uwagę na pielęgnację twarzy i włosówINTERIA.PL

Wychodząc z domu, trzeba pamiętać o zapewnieniu odsłoniętym partiom skóry odpowiedniej ochrony. Dostosowanej do zimowych warunków pielęgnacji wymagają też włosy.

Twarz

Krem do twarzy na zimę powinien być delikatny, intensywnie nawilżający, a jednocześnie delikatnie natłuszczający, regenerujący płaszcz lipidowy i chroniący przed utratą wody. Dobrze, aby miał trochę gęstszą konsystencję niż krem używany latem. Przy bardzo niskich temperaturach trzeba sięgnąć po krem tłusty, odżywczy, który tworzy barierę ochronną osłaniającą skórę przed czynnikami zewnętrznymi. Ochronny tłusty krem na twarzy utrudnia i ogranicza wymianę cieplną skóry z otoczeniem, przez co mniej marzniemy. Zapobiega też przyleganiu do skóry płatków śniegu i zamarzającej wody. Wzmacnia barierę lipidową naskórka oraz wspomaga jego naturalne mechanizmy ochronne. Optymalnie dobrane składniki czynne (m.in. wazelina, gliceryna, masło shea, masło kakaowe, wosk pszczeli, olej jojoba) odpowiednio natłuszczają skórę, tworząc na jej powierzchni skuteczną warstwę ochronną.
Kremy na zimę powinny zawierać filtry UV, o czym zwłaszcza nie mogą zapominać narciarze i amatorzy zimowych wycieczek.

Nasza rada: Bezpośrednio przed wyjściem i po przyjściu do domu wstrzymaj się z myciem twarzy, najlepiej odczekać kwadrans.

Usta

Usta pozbawione gruczołów łojowych są niezwykle wrażliwe na mróz. Zimą przyda się im z pewnością ochronna pomadka do ust, która zapobiegnie wysuszaniu i pierzchnięciu warg.

Nasza rada: Ochronną pomadkę możemy nakładać nie tylko na usta. Malujemy nią również inne miejsca narażone na podrażnienia mrozem i odbite od śniegu słońce - nos, policzki i brodę.

Dłonie

Dłonie potrzebują dodatkowej ochrony w postaci odpowiedniego kremu, który stworzy jeszcze jedną warstwę izolacyjną, zabezpieczy skórę rąk przed pierzchnięciem, pękaniem i pieczeniem. Powinien dobrze się wchłaniać, pozostawiając na powierzchni skóry niewidoczny i niewyczuwalny filtr oraz wspierać jej naturalne funkcje ochronne.

Nasza rada: Pamiętaj o tym, aby zimą myć ręce w letniej wodzie (gorąca dodatkowo je wysuszy), ale nigdy bezpośrednio przed wyjściem z domu. Delikatnie i dokładnie wycieraj je do sucha. W domu smaruj kremem nawilżającym, a przed wyjściem na zewnątrz wcieraj krem tłusty.

Włosy

Niskie temperatury, wiatr, brak słońca oraz częstsze niż latem zabiegi stylizacyjne, a także uboższa w witaminy i mniej urozmaicona dieta powodują, że włosy zima też nie wyglądają najlepiej. Robią się matowe, bezbarwne, ponure i bez życia. Z powodu przesuszonego powietrza w ogrzewanych pomieszczeniach tracą wilgotność, staja się łamliwe i bardziej wypadają. Ciepłe czapki pozbawiają ich puszystości - włosy u nasady są przetłuszczone, a na końcówkach naelektryzowane.
Pomocą w ochronie włosów przed zimowymi niszczycielami mogą być dobrze dobrane szampony i odżywki, które nie tylko poprawią ich wygląd i ograniczą elektryzowanie się, ale również sprawią, że włosy staną się mocniejsze i lepiej odżywione.

Nasza rada: Nie rezygnuj zimą z chodzenia w czapce, mimo że nie wpływa ona dobrze na twoje włosy. Temperatura poniżej - 4 stopni Celsjusza jest dla nich zabójcza - tracą wtedy swą naturalną wilgotność i łatwiej ulegają zniszczeniu.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas