Tanie domowe kuracje wzmacniające włosy

Nie trzeba wcale wydawać fortuny, żeby mieć piękną i zdrową czuprynę. Naturalne sposoby mogą również dać bardzo dobre efekty. Anna Kołomycew, autorka bloga www.anwen.pl radzi, które z nich warto wypróbować.

Szczotka z  długimi i elastycznymi wypustkami świetnie rozplątuje mokre pasm
Szczotka z długimi i elastycznymi wypustkami świetnie rozplątuje mokre pasm123RF/PICSEL

Osłabionym włosom potrzebne są konkretne składniki. Aminokwasy, woda, witaminy, tłuszcze. Możemy je znaleźć w wielu produktach, które mamy na wyciągnięcie ręki. Zastosowanie domowej receptury nie jest tak szybkie i wygodne, jak sięgnięcie po gotowy produkt, jednak o wiele łatwiejsze i mniej pracochłonne niż nam się wydaje.

Olej łopianowy hamuje wypadanie

Jest ceniony od wieków za właściwości zapobiegające wypadaniu (w Rosji stosują go też mężczyźni). Można kupić gotowy lub samemu przygotować łopianowy macerat.

Jak go przygotować: Do butelki wsypujemy i wlewamy: po równej części suszu z korzenia łopianu oraz oleju słonecznikowego. Zakręcamy, wstrząsamy i odstawiamy w ciemne miejsce w temperaturze pokojowej na dwa-trzy tygodnie. Dwa razy w tygodniu wstrząsamy butelką. Przecedzamy. Wcieramy w skórę głowy i włosy, najpierw maczając w oleju końce palców, potem rozprowadzając go na wnętrzach dłoni, a następnie głaszcząc nimi pasmo po paśmie. Stosujemy raz w tygodniu.

Jak działa: Silnie odżywia i wzmacnia cebulki, zapobiega przetłuszczaniu się włosów i skóry głowy, likwiduje łupież.

Ziołowa nalewka poprawi krążenie w skórze

Połączenie ziół i alkoholu wcieranych w skórę głowy rozszerza naczynia krwionośne, co pomaga dotlenić i odżywić cebulki włosów. Po zużyciu całej porcji nalewki najlepiej zrobić dwa-trzy miesiące przerwy, bo może nadmiernie wysuszyć skórę, a także cienkie i delikatne włosy.

Jak ją przygotować: Mieszamy po łyżce ziela skrzypu, liści pokrzywy, kłącza tataraku i mielonego korzenia łopianu. Przesypujemy do słoika i zalewamy szklanką czystego spirytusu. Odstawiamy na 2 tygodnie w ciemne miejsce. Po tym czasie odcedzamy przez gazę. Otrzymany płyn wcieramy w skórę głowy co 2-3 dni.

Jak działa: Poprawia ukrwienie cebulek włosów, reguluje działanie gruczołów potowych i łojowych, hamuje wypadanie.

Maseczka z żółtka odżywi i wygładzi pasma

Wspaniale działa przy zniszczonych lub przesuszonych pasmach, które są podatne na łamanie się oraz wzmożone wypadanie.

Jak ją przygotować: W miseczce mieszamy żółtko, łyżeczkę naturalnego miodu, 1/2 łyżeczki oliwy z oliwek, 1/2 łyżeczki skrobi ziemniaczanej, 2 łyżeczki maski Kallos Latte (apteki, sklepy internetowe, ok. 10 zł), 1/2 łyżeczki olejku rycynowego, kilka kropli soku z cytryny, kilka kropli nafty oraz zawartość dwóch kapsułek witaminy E. Wszystko mieszamy i nakładamy na kilka godzin na suche włosy. Maseczka może się kleić, nie jest łatwa w rozprowadzaniu. Przy długich, gęstych włosach, może zajść potrzeba podwojenia ilości wszystkich składników. Całość przykrywamy foliowym czepkiem i grubym podgrzanym (np. w mikrofalówce) ręcznikiem. Myjemy włosy. Stosujemy raz na dwa tygodnie.

Jak działa: Wzmacnia i głęboko odżywia włosy. Nadaje im gładkość i lustrzany połysk.

Szampon lniany nawilży włosy i skórę

Świetnie się nadaje do odświeżenia tłustych włosów - gdy myjemy je codziennie, możemy używać szamponu z drogerii na przemian z lnianym, co drugi dzień. Nie pieni się jednak i nie pachnie, może też sobie nie poradzić z usunięciem dużej ilości kosmetyków do stylizacji.

Jak go przygotować: Szklankę wody z łyżką siemienia gotujemy 15 minut na wolnym ogniu, co jakiś czas mieszając. Po ugotowaniu od razu przecedzamy, zanim kleik zgęstnieje. Masujemy nim włosy i skórę głowy. Po dokładnym masażu spłukujemy wodą.

Jak działa: Siemię zawiera kwasy tłuszczowe i bardzo lubiane przez włosy aminokwasy. Poza tym kleik z siemienia nawilża nie tylko włosy, ale też skórę głowy.

Płukanka ze skrzypu wzmocni cebulki

Najlepszy byłby oczywiście skrzyp własnoręcznie zebrany i ususzony, ale susz kupiony w aptece czy sklepie zielarskim również zadziała.

Jak ją przygotować: Garść skrzypu zalewamy litrem wrzątku. Przykrywamy i czekamy, aż napar ostygnie. Po przecedzeniu używamy do ostatniego płukania włosów. Stosujemy co 2-3 dzień (nie częściej, by nie przesuszyć włosów). Efekty zauważymy po 2 miesiącach.

Jak działa: Dzięki zawartości krzemu, płukanka pobudza cebulki do produkcji nowych, mocniejszych włosów.

Tonik z rzepy przyspieszy wzrost

Jeśli chodzi o szybki przyrost włosów (pojawienie się nowych, tzw. baby hair oraz zwiększenie długości pozostałych) domowy tonik z rzepy nie ma sobie równych. Trzeba jednak uważać, ponieważ przy zbyt częstym stosowaniu potrafi niestety podrażnić wrażliwą skórę głowy.

Jak go przygotować: Wystarczy 1/2 rzepy zetrzeć na tarce i wycisnąć sok przez gazę. Można też użyć sokowirówki. Najlepszy jest świeżo wyciśnięty, dlatego dobrze byłoby przygotowywać go tuż przed użyciem. Ostatecznie można też go przechować 2-3 dni w zamrażalniku (w buteleczce), ale uwaga na zapach - z każdym dniem robi się coraz intensywniejszy.

Jak działa: Związki siarki bardzo mocno odżywiają cebulki włosów, a przez działanie rozgrzewające skórę, jednocześnie poprawiają krążenie. Uwaga: sok skleja włosy, więc wcieraj go na noc, a rano umyj głowę. Aby mieć pewność, że wytrzymasz wrażenie pieczenia, jakie tonik może wywołać na twojej skórze głowy, zrób najpierw próbę na przedramieniu. Niektórzy odczuwają to jako przyjemne uczucie ciepła, ale inni nie są w stanie go wytrzymać.

Szczotki przyjazne pasmom

MODELOWANIE: korpus szczotki powinien mieć otworki na całej powierzchni, dzięki czemu powietrze swobodnie się przemieszcza - włosy schną szybciej i mniej się niszczą.

SZCZOTKOWANIE: wykonane wieczorem usuwa kurz, martwe włosy, resztki kosmetyków i poprawia krążenie.

ROZCZESYWANIE PO UMYCIU: szczotka z plastikowymi, długimi i elastycznymi wypustkami świetnie rozplątuje nawet mokre pasma, nie wyrywa i nie łamie włosów.

Kobieta i życie
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas