Uwaga - paznokcie!

Lubimy mieć ładne paznokcie. Nie zawsze jednak potrafimy je pielęgnować. A piękne i zadbane są ozdobą nie tylko kobiecych dłoni.

Zadbane paznokcie świadczą o elegancji
Zadbane paznokcie świadczą o elegancjiMWMedia

• Obgryzanie paznokci - robi to dużo dzieci i osób dorosłych. Paznokcie krótko obgryzione, niekiedy aż do krwi są wyrazem przewlekłego stresu i niekontrolowanego lęku.

• Łamliwe, rozdwajające się paznokcie i sucha skóra występują przy niedoczynności tarczycy. Często towarzyszy im uczucie ciągłego zmęczenia, zimna, wypadanie włosów.

• Paznokcie w niebieskim, a nawet sinawym odcieniu mogą świadczyć - gdy towarzyszą im duszności lub kaszel - o niewydolności serca lub chorobie płuc. Jeśli nie występują duszności ani kaszel, a tylko niebieskawy kolor paznokci - może to świadczyć o uszkodzonych przez substancje trujące czerwonych krwinkach. Trzeba wybrać się do lekarza.

• Paznokcie białe i łamliwe są objawem anemii, czyli niedokrwistości. Zmieniają też wówczas kształt - robią się płaskie, a na ich powierzchni pojawiają się podłużne prążki. Trzeba wtedy zrobić badanie morfologiczne krwi i ewentualnie wybrać się do lekarza.

• Drobny wylew, który wygląda jak drzazga pod paznokciem, a nią nie jest (nie boli) - świadczy o podostrym bakteryjnym zapaleniu wsierdzia. "Drzazgi" bywają też czasami - przy bólach miejscowych i obrzękach oczu - sygnałem włośnicy, czyli zakażenia wywołanego zjedzeniem surowego lub niedogotowanego mięsa wieprzowego. W obu przypadkach należy zgłosić się do lekarza.

• Zniekształcone, grube paznokcie występują w różnych chorobach, ale najczęściej w grzybicy, łuszczycy, miażdżycy, niedoborach witamin. Diagnozą (badaniem laboratoryjnym skrawka paznokcia) i leczeniem zajmują się lekarze dermatolodzy.

• Małe, białe plamki, czyli "kwitnienie" paznokci - któż ich w życiu nie miał! Niektórzy twierdzą, że są dowodem braku pewnych witamin lub mikroelementów. Inni uważają, że są to tylko kieszonki powietrza, które nie mają żadnego zdrowotnego znaczenia.

Dość często można spotkać opinie, że paznokciom szkodzą lakiery i zmywacze. Tymczasem lakiery świetnie chronią płytkę paznokciową przed szkodliwym działaniem rozmaitych związków chemicznych, znajdujących się w proszkach do prania, płynach do mycia naczyń itp. Natomiast ze zmywaczami trzeba uważać - niektóre zawierają aceton, który odtłuszcza i nadmiernie wysusza paznokcie. Może to doprowadzić do ich znacznej łamliwości. Są na rynku zmywacze bez acetonu, zawierające składniki ochronne i pielęgnacyjne.

Osoby, które nie lakierują paznokci na co dzień, mogą stosować specjalne preparaty żywiczne wzbogacone witaminami. Tworzą one na paznokciu błonę chroniącą przez szkodliwymi czynnikami.

Niektóre kobiety chcą mieć paznokcie nie tylko piękne i zadbane, ale jeszcze i długie. Nie zawsze udaje się własne "wyhodować" na odpowiednią długość - wymaga to cierpliwości, bowiem paznokcie rosną około 3 mm w ciągu miesiąca.

Przemysł kosmetyczny przychodzi tu z pomocą. Są rozmaite metody wydłużania paznokci, spośród których najbardziej u nas znane są trzy następujące:

Najbardziej popularne są tipsy. Są to płytki ze sztucznego tworzywa w mlecznym lub różowym kolorze, które nakłada się na odtłuszczony paznokieć. Całość pokrywa się trzy razy preparatem żywicznym, za każdym razem utwardzanym w specjalnym aparacie. Lakieru z tipsów nie wolno usuwać zmywaczem z acetonem, można je rozpuścić.

Druga metoda wydłużania paznokci polega również na doklejaniu do własnych paznokci plastikowych płytek. Można to zrobić samemu w domu, zaopatrzywszy się uprzednio w drogerii w komplet paznokci. Technika mocowania polega na przyklejaniu ich stosownym klejem.

I wreszcie trzecia metoda, bardzo precyzyjna, dająca niepowtarzalne efekty - zwana chińską lub materiałową. Polega ona na wydłużaniu paznokci jedwabiem lub lnem. Do paznokci przykleja się paski materiału, odpowiednio je kształtuje i utwardza specjalnym preparatem w sprayu.

Wygląd naszych naturalnych paznokci można poprawić też dietą bogatą w wapń i białko oraz odżywkami stosowanymi bezpośrednio na paznokcie. Odżywki te zawierają takie składniki jak: proteiny, witaminy, wyciągi z kiełków i innych roślin. Kupuje się je w drogeriach w postaci olejków, emulsji, płynów oraz kremów. Przed zastosowaniem odżywki trzeba z paznokci usunąć lakier.

Osobom lubiącym domowe sposoby można doradzić kurację polegającą na moczeniu codziennie wieczorem paznokci w ciepłej oliwie z dodatkiem kilku kropel soku z cytryny. Rąk po zabiegu nie myje się. Aby nie zatłuścić pościeli, należy spać w rękawiczkach.

Fot. AFP

MWMedia
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas