Włosy tego nie lubią

Czesanie, suszenie suszarką lub ręcznikiem, wiatr i słońce, farbowanie i trwała, a nawet zwykła spinka - to wszystko nie pozostaje bez pływu na nasze włosy.

Włosy wymagają odpowiedniej pielęgnacji
Włosy wymagają odpowiedniej pielęgnacjimateriały prasowe

Kiedy natomiast włosy są zniszczone i nie mają odpowiedniej porowatości, warstwy osłonowe są uniesione, a czasami uszkodzone i połamane. Ponieważ włos jest wtedy "szorstki", pochłania światło zamiast je odbijać, co z kolei sprawia, że włosy wyglądają na matowe i pozbawione życia.

Jedną z głównych przyczyn uszkodzenia włosów są tzw. czynniki mechaniczne, czyli m.in. szarpanie włosów podczas czesania, splatanie warkoczy, używanie spinek i klamer, a nawet odrzucanie końcówek włosów na ramiona. Codzienne czesanie może spowodować połamanie komórek warstwy osłonowej włosa, zwłaszcza gdy mamy złej jakości grzebień. W przypadku klamer i spinek w zasadzie ich jakość nie ma znaczenia. Włos może bowiem zostać uszkodzony w wyniku pocierania (np. gdy klamra jest zbyt luźna i zsuwa się z włosów) lub nacisku (gdy klamra jest zbyt ciasna), co prowadzi do deformacji i utraty łusek ochronnych.

Włosy mogą również zostać uszkodzone przez tzw. czynniki atmosferyczne i środowiskowe, jak np. promienie UV (słońce, światło, solarium), ciepło (suszarka, gorące wałki, lokówki, prostownice), woda morska (sól), woda w basenie (chlor) oraz zanieczyszczenia. Światło słoneczne modyfikuje proteiny i usuwa melaninę, osłabiając włókno włosa oraz powodując zmiany osłonki włosa.

Strukturę włosa mogą również uszkodzić czynniki chemiczne, takie jak trwała ondulacja, farbowanie i dekoloryzacja. W procesie trwałej ondulacji struktura włosa najpierw zostaje otwarta, a następnie - na wałkach - uformowana na nowo. Po kilku takich zabiegach włos staje się słabszy, ponieważ nie ma możliwości pełnego odtworzenia sieci łańcuchów keratyny przerwanych podczas procesu trwałej ondulacji. Dodatkowo zmniejszeniu ulega ilość protein i lipidów zawartych we włosie.

Zbyt częsta ondulacja powoduje, że włosy stają się łamliwe, zmatowiałe i słabe. Podobnie jak w przypadku trwałej ondulacji, farbowanie powoduje pęcznienie struktury włosa, dzięki czemu poszczególne składniki farby lub rozjaśniacza mogą przeniknąć do wnętrza włosa. Nadtlenek wodoru obecny w farbach trwałych i w dużych ilościach rozjaśniaczy powoduje rozpad naturalnego barwnika włosa (melaniny). Następnie nowy, sztuczny kolor na stałe przyczepia się do włosa. Ponieważ rozjaśniacze nie zawierają molekuł barwnika, pozostaje jedynie podstawowy - żółtawobiały - kolor włosa.

Jeśli farby lub rozjaśniacze stosuje się niewłaściwie lub zbyt często, może to doprowadzić do powstania kruchych, zmatowiałych i porowatych włosów. Jeśli włosy poddane są równocześnie działaniu środowiska, przeciążeniom mechanicznym i zabiegom chemicznym, stają się suche i łamliwe, a ich końcówki rozdwajają się. Wnętrze włosa rozszczepia się wtedy wzdłuż, co powoduje całkowite zniszczenie struktury włosa. W ciężkich przypadkach pomóc mogą jedynie nożyczki.

Jeśli chce się mieć ładną fryzurę, czasami trudno uniknąć zabiegów szkodliwych dla włosów. Można jednak zapobiegać zniszczeniom, stosując odpowiednie produkty pielęgnacyjne, stworzone specjalnie do włosów suchych i zniszczonych.

Wypróbuj kosmetyki do włosów zniszczonych:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas